V kosmonautice je možné sledovat mnoho statistik. Od těch málo vypovídajících, až po ty, které o rekordmanech leccos prozradí. Třeba statistika souhrnné délky pobytů ve stavu beztíže ukazuje, jak jsou kosmonauti dobří. Samozřejmě, všichni jsou profesionálové, ale na vrchol se mohou dostat jen nejlepší z nejlepších. Od roku 2005 držel rekord v této královské disciplíně ruský kosmonaut Sergej Krikaljov (viz jeho životopis na našem webu) s úctyhodným „skóre“ 803 dní pobytu ve stavu beztíže. Když právě Krikaljov vybral do 43. a 44. dlouhodobé expedice na ISS svého krajana Gennadije Padalku, bylo jasné, že se bude pořadí na prvním místě měnit. Padalka měl v době startu 710 dní 6 hodin 23 minut ve stavu beztíže. 28. června přišla historická chvíle, kdy se právě Gennadij Padalka stal světovým rekordmanem v délce souhrnného pobytu ve vesmíru. S každým dnem se hodnota jeho rekordu zvyšuje.
Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
https://en.wikipedia.org/
Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/82/Padalka.jpg/720px-Padalka.jpg
Padalka? Spíš Obíhalka-Maximálka… 😀
Spíš bych napsal statistické tabulky nebo rekordní tabulky. Protože pod přepisováním historie si představuju, že například někdo byl ve vesmíru 800 dní, ale bylo mu to přepsáno na 900.
Děkujeme za zpětnou vazbu. Myslím, že výraz „přepsání historických tabulek“ se neodchyluje od smyslu zprávy. Chápu vás, ale asi půjde o subjektivní náhled na věc.