Philae se probudil!

Philae se probudil

Teprve před několika minutami Evropská kosmická agentura oficiálně potvrdila, že přistávací modul Philae, doposud spící na jádru komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko, procitl z hibernace. Včera večer v 22:28 CEST obdrželo řídící středisko v ESOCu v německém Darmstadtu signál od Rosetty a následně analyzovalo více než 300 paketů dat. „Philae si vede velice dobře. Jeho operační teplota je -35°C a má k dispozici 24 Wattů energie.“ uvedl Dr. Stephan Ulamec vedoucí projektu. „Lander je připraven k práci.“

Philae prostřednictvím Rosetty komunikoval s řídícím střediskem na Zemi po dobu 85 sekund. Stalo se tak poprvé od jeho uvedení do hibernace 15. listopadu minulého roku. Při analýze dat však došlo k překvapivému zjištění, že Philae už byl „vzhůru“ dříve! V tomto článku jsme vás informovali o průběhu probuzení z hibernace. Nejdříve bylo zapotřebí ohřát interiér sondy na více než -45°C a zároveň mít k dispozici minimálně 5,5 W ze solárních panelů. Pro stabilní obousměrnou komunikaci je pak potřeba mít k dispozici alespoň 19 W. Jak je patrné s úvodního odstavce, tyto podmínky byly splněny. Teprve poté bylo možné začít vysílat signály k Zemi.

V současnosti řídící tým očekává další přísun informací z Philae. V jeho paměti je uloženo více než 8000 paketů dat, jejichž analýza nám napoví, co se s landerem během uplynulých dní dělo.

Pohled do Lander Control Center v DLR v Kolíně nad Rýnem.

Pohled do Lander Control Center v DLR v Kolíně nad Rýnem.
Zdroj: http://www.dlr.de/

Zdroj informací:
http://blogs.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://pbs.twimg.com/
http://www.dlr.de/

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

31 komentářů ke článku “Philae se probudil!”

 1. Evžen napsal:

  Tady jsem asi něco zaspal!!! Sleduji dění pořádně, aspoň jsem si to do této chvíle myslel, ale kde se psalo o čtvrtém kontaktu výsadkové sondy z povrchem? Všimnul jsem si těch medailí, to ano, i ta čtverka tam je docela zřetelná ale nějak jsem tomu nedával větší důležitost. Do této chvíle jsem žil v tom, že sonda dvakrát odskočila a potřetí dosedla natvrdo?? Kde jste p tom psali, nebo kde to je?? Moc prosím??? Velmi děkuji za pomoc

 2. rado napsal:

  To je krásny príbeh. Normálne ma to dojalo. 🙂 To kreslené videjko v minulom článku nemá chybu! Teším sa na ďalšie správy a držím palce.

 3. Datel napsal:

  Gerasimenko(vá) je žena. Nevím o tom, že bych někdy četl u nás 45P/Honda–Mrkos–Pajdušák. 🙂

 4. Daniel Bozner napsal:

  No tak to je výborná zpráva, už jsem nedoufal.

 5. Michal Bursík napsal:

  To je výborná zpráva!
  Už se těším na další díly Once upon a time… 😀

 6. Karl napsal:

  Absolutní bomba a gratulace ESA. Mel bych jeden dotaz k obrázku. Netusite někdo co to ma Philae vyryté na skále v pravo za sebou?

 7. Kika napsal:

  Vždy tvrdím, že vedci vykonávajú svoju prácu veľmi zodpovedne. Kiež by sme boli všetci takí. Gratulujem ESA. Verila som vám. V tomto prípade ste ma aboslútne nesklamali. Netrpezlivo čakám na ďalšie výsledky a články k tejto udalosti od pána Voplatky.

 8. Spytihněv Čumpelík napsal:

  Po třech dnech v divočině vlezu na net a hned takový mazec. Slovy našich teenagerů: HUSTÝ 🙂 Dokonce bych to označil za pro mě jednu z nejlepších zpráv za poslední měsíce. Na druhou stranu jsem s tím velmi počítal. Philae byl evidentně relativně v pořádku a teplota nezadržitelně stoupala. No je to paráda. Uvidíme, co bude dál.

  • Michael Voplatka napsal:

   Já jsem s tím, přiznám se, nepočítal. Je pro mě dechberoucí, že stokilový soubor kovu a kabelů, který je zapadlý ve skále stovky milionů kilometrů od Země při teplotách hluboko pod bodem mrazu, po dobu sedmi měsíců, se vzchopí, začne znovu pracovat a zavolá domů. Lidé dokáží vyrobit úžasné věci!

   • Spytihněv Čumpelík napsal:

    Pracoval na svém nečekaném stanovišti a ve své poloze dobře a přerušil činnost jen z důvodu nedostatku energie. Takže žádná porucha. No a teď se jednoduše opět nabil. Možná to vidím příliš zjednodušeně a optimisticky, ale takhle mi to připadá. Rozhodně skvělá záležitost a jsem moc zvědav, jaké informace pošle, dokdy vydrží (nedostatek energie nehrozí, pokud se bude kometa natáčet správným směrem) a také jak dlouho budeme po aféliu sledovat Rosettu.

   • gg napsal:

    No tak ony extrémně nízké teploty nedělají spoustě technologií a materiálů zrovna dobře. A kdo ví, jak hluboko to kleslo. 😉 Měsíce ve stínu, žádná konvekce, mizerná kondukce, radiační rovnováha na 3 K nebo tak nějak..

   • Spytihněv Čumpelík napsal:

    No jo, vždyť píšu, že jsem někdy asi moc velký optimista. Tentokrát to vyšlo 🙂

 9. Evžen napsal:

  No tak to je bomba! Pořád jsem ve skrytu duše doufal v probuzení. Na vědecká data se těším, uvidíme, co nového se dozvíme, každopádně velká gratulace pro ESA

  • Ondřej Šamárek Redakce napsal:

   Obávám se, že tohle je staré panoráma z minulého listopadu. Řekl bych, že nové snímky, pokud nějaké jsou, se pořád ještě schovávají v těch čekajících 8000 paketech.
   Z logiky věci předpokládám, že prioritu budou mít informace o stavu landeru samotného a fotky budou asi podružné…

   • Kenny007 napsal:

    Jestli je z listopadu, tak musím přiznat, že mi tenkrát uteklo, proto to nadšení 🙂

   • Ondřej Šamárek Redakce napsal:

    Nic se neděje, já jsem taky ze samého nadšení psal příspěvek na fórum asi natřikrát… 😀

 10. Vojta napsal:

  Skvělá zpráva! V takovou jsem ani nedoufal. Gratuluji ESA a držím palce, ať Philae zvládne ještě něco pořádného objevit.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.