Teprve před několika minutami Evropská kosmická agentura oficiálně potvrdila, že přistávací modul Philae, doposud spící na jádru komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko, procitl z hibernace. Včera večer v 22:28 CEST obdrželo řídící středisko v ESOCu v německém Darmstadtu signál od Rosetty a následně analyzovalo více než 300 paketů dat. „Philae si vede velice dobře. Jeho operační teplota je -35°C a má k dispozici 24 Wattů energie.“ uvedl Dr. Stephan Ulamec vedoucí projektu. „Lander je připraven k práci.“
Philae prostřednictvím Rosetty komunikoval s řídícím střediskem na Zemi po dobu 85 sekund. Stalo se tak poprvé od jeho uvedení do hibernace 15. listopadu minulého roku. Při analýze dat však došlo k překvapivému zjištění, že Philae už byl „vzhůru“ dříve! V tomto článku jsme vás informovali o průběhu probuzení z hibernace. Nejdříve bylo zapotřebí ohřát interiér sondy na více než -45°C a zároveň mít k dispozici minimálně 5,5 W ze solárních panelů. Pro stabilní obousměrnou komunikaci je pak potřeba mít k dispozici alespoň 19 W. Jak je patrné s úvodního odstavce, tyto podmínky byly splněny. Teprve poté bylo možné začít vysílat signály k Zemi.
V současnosti řídící tým očekává další přísun informací z Philae. V jeho paměti je uloženo více než 8000 paketů dat, jejichž analýza nám napoví, co se s landerem během uplynulých dní dělo.
Zdroj informací:
http://blogs.esa.int/
Zdroje obrázků:
http://pbs.twimg.com/
http://www.dlr.de/
Skvělá zpráva! V takovou jsem ani nedoufal. Gratuluji ESA a držím palce, ať Philae zvládne ještě něco pořádného objevit.
A tady už je panoráma z povrchu !
http://www.novinky.cz/veda-skoly/372281-sonda-philae-se-po-pul-roce-necekane-ozvala-z-komety.html
Obávám se, že tohle je staré panoráma z minulého listopadu. Řekl bych, že nové snímky, pokud nějaké jsou, se pořád ještě schovávají v těch čekajících 8000 paketech.
Z logiky věci předpokládám, že prioritu budou mít informace o stavu landeru samotného a fotky budou asi podružné…
Jestli je z listopadu, tak musím přiznat, že mi tenkrát uteklo, proto to nadšení 🙂
Nic se neděje, já jsem taky ze samého nadšení psal příspěvek na fórum asi natřikrát… 😀
No tak to je bomba! Pořád jsem ve skrytu duše doufal v probuzení. Na vědecká data se těším, uvidíme, co nového se dozvíme, každopádně velká gratulace pro ESA
Po třech dnech v divočině vlezu na net a hned takový mazec. Slovy našich teenagerů: HUSTÝ 🙂 Dokonce bych to označil za pro mě jednu z nejlepších zpráv za poslední měsíce. Na druhou stranu jsem s tím velmi počítal. Philae byl evidentně relativně v pořádku a teplota nezadržitelně stoupala. No je to paráda. Uvidíme, co bude dál.
Já jsem s tím, přiznám se, nepočítal. Je pro mě dechberoucí, že stokilový soubor kovu a kabelů, který je zapadlý ve skále stovky milionů kilometrů od Země při teplotách hluboko pod bodem mrazu, po dobu sedmi měsíců, se vzchopí, začne znovu pracovat a zavolá domů. Lidé dokáží vyrobit úžasné věci!
Pracoval na svém nečekaném stanovišti a ve své poloze dobře a přerušil činnost jen z důvodu nedostatku energie. Takže žádná porucha. No a teď se jednoduše opět nabil. Možná to vidím příliš zjednodušeně a optimisticky, ale takhle mi to připadá. Rozhodně skvělá záležitost a jsem moc zvědav, jaké informace pošle, dokdy vydrží (nedostatek energie nehrozí, pokud se bude kometa natáčet správným směrem) a také jak dlouho budeme po aféliu sledovat Rosettu.
No tak ony extrémně nízké teploty nedělají spoustě technologií a materiálů zrovna dobře. A kdo ví, jak hluboko to kleslo. 😉 Měsíce ve stínu, žádná konvekce, mizerná kondukce, radiační rovnováha na 3 K nebo tak nějak..
No jo, vždyť píšu, že jsem někdy asi moc velký optimista. Tentokrát to vyšlo 🙂
Vždy tvrdím, že vedci vykonávajú svoju prácu veľmi zodpovedne. Kiež by sme boli všetci takí. Gratulujem ESA. Verila som vám. V tomto prípade ste ma aboslútne nesklamali. Netrpezlivo čakám na ďalšie výsledky a články k tejto udalosti od pána Voplatky.
Mohu Vám slíbit, že o veškerém dění okolo Philae budeme s redakčním týmem naše čtenáře informovat. Také jsme netrpěliví.
Absolutní bomba a gratulace ESA. Mel bych jeden dotaz k obrázku. Netusite někdo co to ma Philae vyryté na skále v pravo za sebou?
Jsou to symboly medailí za několikanásobné přistání. Zatím marně hledám starší obrázek, kde jsou lépe vidět.
http://www.astro.cz/clanky/slunecni-soustava/rosetta-volala-philae-neozval-se-ani-zaznamnik.html
„Autor: ESA/Rosetta/Philae – Rosetta a Philae přejí pěkné Vánoce a šťastný nový rok 2015“
Super, tenhle jsem už našel, jen jsem hledal lepší rozlišení. Možná tohle: http://4.bp.blogspot.com/-L6m7zflEjgQ/VKwYCtklCFI/AAAAAAAAsGI/ABnUW-gdkY4/s1600/B5oJaLZCIAEWKlV%2B-%2BKopia.jpg
Našel jsem asi největší možné rozlišení:
http://i0.wp.com/www.universetoday.com/wp-content/uploads/2015/06/Philae-asleep.jpg
Moc díky!
Doufám že Vás to nestálo mnoho času, zas tak moc to důležité nebylo :o)
Znáte ten pocit, kdy toužíte najít něco, co jste zaručeně někde viděl a nemáte klid, dokud to nenajdete? 🙂
Rádo se stalo. Jen víc takových zvídavých dotazů 🙂
No pozor! Ten poslední obrázek je zásadní. Asi jste si toho nevšimli, ale je tam jeden podstatný rozdíl.
Na prvních jsou medaile jen za tři přistání (protože o tom čtvrtém kontaktu se ještě nevědělo), na tom posledním už jsou správně čtyři medaile za čtyři kontakty s povrchem. Díky, Dušane, našel jste ten nejaktuálnější 🙂
Snažil jsem se 🙂
Ta čtvrtá medaile tam opravdu přibyla až dodatečně. 😉
To je výborná zpráva!
Už se těším na další díly Once upon a time… 😀
No tak to je výborná zpráva, už jsem nedoufal.
Gerasimenko(vá) je žena. Nevím o tom, že bych někdy četl u nás 45P/Honda–Mrkos–Pajdušák. 🙂
To je sice pravda, ale na blogu se snažíme jména cizinek nepřechylovat – např. Samantha Cristoforetti a nikoliv Cristoforettiová.
Objevitelka komety se v originále jmenuje Světlana Gerasimenko – viz např. odkazy na wikipedii – https://en.wikipedia.org/wiki/Svetlana_Gerasimenko nebo https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE,_%D0%A1%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B0_%D0%98%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0. To je důvod, proč používáme název Gerasimenko a nikoliv Gerasimenková.
To je krásny príbeh. Normálne ma to dojalo. 🙂 To kreslené videjko v minulom článku nemá chybu! Teším sa na ďalšie správy a držím palce.
Tady jsem asi něco zaspal!!! Sleduji dění pořádně, aspoň jsem si to do této chvíle myslel, ale kde se psalo o čtvrtém kontaktu výsadkové sondy z povrchem? Všimnul jsem si těch medailí, to ano, i ta čtverka tam je docela zřetelná ale nějak jsem tomu nedával větší důležitost. Do této chvíle jsem žil v tom, že sonda dvakrát odskočila a potřetí dosedla natvrdo?? Kde jste p tom psali, nebo kde to je?? Moc prosím??? Velmi děkuji za pomoc
To je právě to, jestli ten jeden odskok budeme považovat za součást prvního odrazu, nebo za samostatný odskok. Pokud vím, tak jsme o tom na blogu nikde nepsali, ale ten „bonusový odskok“ zřejmě nastal krátce po prvním odskočení. Podle všeho šlo jen o krátké škrtnutí o povrch, které modul roztočilo.
Podle mě jsou časy jednotlivých kontaktů tyto – 15:34; 16:20; 17:25; 17:32. Z nich ten druhý je právě onen letmý, později dohledaný na základě dat z magnetometru.
Info třeba zde: http://www.osel.cz/7912-divoke-dosednuti-modulu-philae.html
díky za info!