Jak se vlastně jmenuje nová loď SpaceX?

Jak jsme psali už v článku, o výběru nového jména pro americkou raketu SLS, není jméno pro raketovou techniku podstatné, ale přesto se nevyplácí jej podceňovat. Druhým extrémem je, pokud se pro jednu techniku používá více jmen a nezaujatý divák v tom má potom v hlavě hokej. Vzorný příklad nám v posledních měsících předvádí společnost SpaceX okolo své nově připravované kosmické lodi. Rozhodli jsme se proto sepsat tento krátký článek, který se pokusí připomenout celou genezi názvu soukromé lodi.

Už v roce 2012 bylo téměř jisté, že nepilotovaná loď Dragon jednou bude mít bratříčka pro lety pilotované. Tento stroj měl podle „neoficiálně oficiálních“ informací dostat pojmenování DragonRider. Jméno to bylo snadno zapamatovatelné, originální a hravé, protože evokovalo představy fantasy postav, které osedlaly draky. Jedinou výtkou bylo, že se takové označení hodí spíše pro astronauty na palubě, než pro loď samotnou.

Dragon V2 během představení

Dragon V2 během představení
Zdroj: http://maagg.com/

V řece času uplynulo několik let a SpaceX vloni představila podobu své kosmické lodi pro posádku a s ní přišel i nový název – Dragon V2. Ačkoliv písmeno V nezastupovalo Vergeltungswaffe, ale version (jako při přechodu z Falconu 9 na Falcon 9 v1.1), negativní historické souvislosti způsobily, že nové jméno bylo přijato – diplomatickou řečí „docela chladně“.

V dalších měsících se proto začal používat název Dragon 2. Ty nejlepší změny bývají často nejjednodušší – stačilo ze sporného názvu vypustit jediné písmeno a spokojené jsou obě strany – dvojka jasně ukazuje pokročilou verzi a jméno přitom nikoho neuráží. Jenže v posledních týdnech se stále častěji začalo používat nové jméno – Crew Dragon. Jelikož tento název používá sama SpaceX, je zřejmé, že půjde o oficiální pojmenování lodi. Sice to není žádný „sexy“ název, prostě jen „Dragon pro posádku“, ale na jméně přece nezáleží. Hlavně, že bude nový Crew Dragon bezpečný.

Logo lodi Dragon

Logo lodi Dragon
Zdroj: http://i.stack.imgur.com/

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://www.space.com/
http://www.nasaspaceflight.com/
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/s–7RouQBe8–/wa83ha3jv11ssop9emp6.jpg
http://maagg.com/wp-content/uploads/2014/05/17919-thumb.png
http://i.stack.imgur.com/GWVll.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

4 komentářů ke článku “Jak se vlastně jmenuje nová loď SpaceX?”

 1. Kenny007 napsal:

  Myslím že to opravdu skončí jako Crew Dragon. Krásná dračí loď, a s tím trunkem je dost sexy.

  • Vojta napsal:

   Mně se trunk nelíbí. Je takový moc obyčejný a k Dragonu se nehodí. Evidentně ho navrhoval někdo jiný a ani ho nesladili s Dragonem barevně. Ale co, hlavně když bude fungovat.
   Mimochodem, ta stylizovaná dračí hlava v logu je sice pěkná, ale stejně se mi víc líbí to původní logo. Ještě lepší by možná mohla být kombinace ve stylu původního draka s agresivnějším výrazem.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Já bych řekl, že trunk je především funkční část, u které by případné estetické „kudrlinky“ byly spíše na obtíž. 🙂

   • kopapaka napsal:

    Nevyrábí se trunk na stejné „lince“ jako nádrže? Pak by bylo naprosto jasné, proč je to jen trubka 🙂
    Pořád mi vrtá v hlavě varianta Dragonu s tlakovaným trunkem pro lety o něco delší než jen k ISS. Jen by se muselo vyřešit přesunutí k dokovacímu portu Dragonu, třeba nějakou jednoduchou „rukou“.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.