Kosmotýdeník 135. díl (13.4. – 19.4.2015)

Právě uplynulý týden byl velmi nabitý událostmi z kosmonautiky. Nutno však dodat, že většinu z nich měla na svědomí společnost SpaceX, která doslovně rozvířila vody zájmu o její start. Proto v aktuálním vydání Kosmotýdeníku nepřijdete o souhrn právě tohoto startu a všeho, co s ním souvisí. Následně se podíváme na Mars, k Plutu a na konec necháme promluvit společnost ULA o jejich plánech s jejich nově představenou raketou Vulcan. Přejeme vám příjemné čtení a hezký zbytek neděle.

Týden v režii SpaceX

Třináctého dubna bylo na startovacím komplexu SLC-40 na Floridě vše připraveno ke startu rakety Flacon 9 v1.1 s již šestou zásobovací lodí Dragon, která měla zamířit k ISS. Mise označovaná jako CRS-6 (nebo také SpX-6) měla na stanici donést něco přes dvě tuny zásob. Detailně jsme o nákladu psali zde. Start měl proběhnout ve 22:33 SELČ, nicméně tři minuty před startem byl odvolán. K Floridě se přiblížila bouřka a v té chvíli překročila ochranné pásmo. Start byl přesunut na následující den a tentokrát již proběhl bez odkladu ve 22:10 SELČ. Byl to ukázkový start bez jediného selhání. Falcon úspěšně vynesl Dragon na nízkou oběžnou dráhu a loď začala dvoudenní stíhání Mezinárodní vesmírné stanice. Celý záznam startu naleznete zde včetně efektního záběru na odhození krytů solárních panelů a jejich rozevření na závěr. Všimněte si také manévrování prvního stupně po odhození.

Nejočekávanější událostí se však měl stát pokus o přistání prvního stupně rakety na plovoucí plošině (ve SpaceX jí říkají Drone Ship) se jménem „Just Read the Instructions“. Stupeň úspěšně provedl zážeh motorů při odpojení od druhého stupně a zamířil na místo, kde čekala loď. Navádění na loď proběhlo dobře, ale bohužel při závěrečných metrech vinnou příliš citlivého softwaru došlo k rozkymácení a nešikovnému dosednutí na jednu nohu, která po chvíli nadměrné námahy a silnému náklonu nevydržela a stupeň dopadl na palubu a explodoval. Loď naštěstí neutrpěla velké škody a bude připravena k dalšímu pokusu. Postupně se objevovala videa mapující přistání. Od prvního krátkého, přes delší až po záběr přímo z paluby.

Krom příliš citlivého softwaru byl na vině zřejmě i ventil středového motoru, který zřejmě nestačil pohotově regulovat jeho tah. Obě drobné chyby se však dají celkem jednoduše napravit a můžeme se těšit na další pokus, při kterém by snad už mohla mít SpaceX více štěstí. Avšak dalšího pokusu se dočkáme až za několik měsíců. Nejbližší start v režii SpaceX proběhne s družicí TurkmenAlem 52E , která zamíří na dráhu přechodovou ke geostacionární a raketě proto nezbude palivová rezerva pro přistání. Přípravu na tuto misi můžete sledovat na našem fóru. Další pokus o záchranu prvního stupně by možná mohl být už směřován na pevninu. Nechme se však překvapit.

Loď Dragon byla dva dny po startu zachycena a úspěšně připojena ke spodnímu portu modulu Harmony na ISS. Zachycení bylo provedeno robotickou paží, kterou ovládala Samantha Cristoforetti. V současné chvíli probíhá vykládání nejdůležitějších vědeckých experimentů, následovat bude vyložení dalšího nákladu. SpaceX si tak připsala další bezchybné zásobování ISS.

start Falconu 9/Dragon CRS-6

Start Falconu 9/Dragon CRS-6
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Pokus o přistání na Drone Ship

Pokus o přistání na Drone Ship
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Drone Ship po doplutí do přístavu

Drone Ship po doplutí do přístavu
Zdroj: http://i.imgur.com/

Dragon přilétá ke stanici

Dragon přilétá ke stanici
Zdroj: https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/

Dragon zachycený robotickou paží

Dragon zachycený robotickou paží
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Mimochodem, jednalo se o:

17. start Falconu 9 od roku 2010
22. start rakety z rodiny Falcon od roku 2006
16. start Falconu 9 z Mysu Canaveral
12. start verze Falcon 9 v1.1
11. start verze Falcon 9 v1.1 z Mysu Canaveral
4. let Dragonu na Falconu 9 v1.1
7. let SpaceX k ISS
9. start Falconu 9 za denního světla
4. start Falconu 9 v roce 2015
8. let lodi Dragon
6. start z mysu Canaveral v roce 2015

Kosmický souhrn týdne

První barevný snímek trpasličí planety Pluto a měsíce Charon

První barevný snímek trpasličí planety Pluto a měsíce Charon
Zdroj: http://pluto.jhuapl.edu/

Sonda New Horizons se nadále úspěšně přibližuje k trpasličí planetě Pluto. V současnosti je vzdálená něco nad sto milionů kilometrů od trpasličí planety. Tento týden se na internetu objevila první barevná fotografie Pluta. Má ji na svědomí palubní kamera Ralph a byla pořízena ze vzdálenosti 115 milionů kilometrů. I když se jedná o titěrný obrázek s nízkým rozlišením a takřka žádnými detaily, je to další dobrá zpráva, která dláždí cestu k snad úspěšnému dokončení primární mise.

Místo, kde vozíto Curiosity ujelo svých prvních deset tisíc metrů, bylo upřesněno. Naleznete ho zde. Místo bylo nutné upřesnit proto, že vozítko mělo na odometru sice již deset kilometrů několik dní, ale údaj to nebyl relevantní, protože na některých místech mu prokluzovaly kolečka.

Společnost ULA (United Launch Alliance) tento týden představila novou již dříve avizovanou raketu Vulcan, která integruje prvky recyklovatelných součástí, nebo lepší unifikace v rámci raket, které bude společnost používat (o raketě jsme informovali zde). Krom toho ULA nadále upřesňuje plány ohledně fungování nového stroje. Společnost uvedla, že rampy, ze kterých bude Vulcan startovat, budou kompatibilní s těmi, ze kterých startuje Atlas V. Navíc zpřesnila, že jejich připravovaná pilotovaná loď CST-100 bude schopna startovat i s novou raketou a přechod na nový nosič nebude ani drahý, ani zdlouhavý. Proto i rampy pro Vulcan budou vybaveny zázemím pro pilotované lety. Navíc bylo řečeno, že loď CST-100 by obecně měla být bez velkých zásahů schopná startovat na jakémkoli vhodném nosiči. ULA tak chce, aby jejich nová loď měla větší prostor k využití.

Vulcan

Vulcan
Zdroj: http://ichef.bbci.co.uk/

Ještě jednou se vrátíme ke SpaceX. Na internetu se objevilo hudební video, které si bere na paškál právě tuto společnost. Ve videu vystoupí i prezidentka společnosti. Podívejte se na něj zde.

Souhrn z kosmonautixu

Tento týden jste si u nás mohli přečíst o nových fotografiích severního pólu planetky Ceres. Připravili jsme vás na začátek stavby nové lodi Orion. Dozvěděli jsme se, že SpaceX a SNC jsou ve skluzu ve vývoji svých lodí. Nebo jsme vám představili kandidáty na nové mise NASA.

Dodatek autora

Pravidelní čtenáři Kosmotýdeníku si jistě všimli, že tento seriál v posledních týdnech postupně změnil svoji tvář. Kdysi Kosmotýdeník začínal jako výběr tří nejzajímavějších zpráv z kosmonautiky z uplynulého týdne. Já jsem se však rozhodl ho postupně přetransformovat v co možná nejobsáhlejší přehled většiny událostí, které právě uplynulý týden přinesl. Chtěl bych, aby Kosmotýdeník umožnil čtenářům zrekapitulovat, nebo si udělat přehled takřka o všem, co se stalo v minulých sedmi dnech v oblasti kosmonautiky. Proto jsem postupně ubral na dlouhých zprávách a přidal na krátkých souhrnných odstavcích, které dle několika zpětných vazeb mají čtenáři raději.

Chtěl bych se však vás, čtenářů, zeptat, zda se vám nová forma a uspořádání Kosmotýdeníku líbí, zda byste nechtěli něco změnit a zda vám více vyhovovala minulá podoba. Pokusím se všechny vaše případné připomínky vyhodnotit, a když to bude jen trochu možné tak implementovat do seriálu. Ostatně je psaný kvůli vám a proto máte právo ho právě vy měnit.

Děkuji, že Kosmotýdeník čtete a doufám, že vám bude nedělním průvodcem vesmírem ještě nějaký čas. Hezkou neděli.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/04/Scriptunas_SpaceX_CRS-6-9053.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/04/Scriptunas_SpaceX_CRS-6-1315.jpg
https://pbs.twimg.com/media/CCmA1JoUMAAijtC.jpg:orig
http://i.imgur.com/h8BR1DA.jpg
https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xtp1/v/t1.0-9/1477936_972482862784645_3577853632912005364_n.jpg?oh=5fe9b30877f5622cb4afb4191f349cb6&oe=55975C99
https://pbs.twimg.com/media/CC3N7L_WEAAYbd2.jpg:large
http://pluto.jhuapl.edu/Multimedia/Science-Photos/pics/20150414_First_Color_Image_Ralph.png
http://ichef.bbci.co.uk/news/660/media/images/82298000/jpg/_82298349_82298348.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

9 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 135. díl (13.4. – 19.4.2015)”

 1. Jiří Brunner napsal:

  Mně se Kosmonautix líbí, takže Vám schválím vše.

 2. Evžen napsal:

  Myslím, že rozvrstvení událostí bude hlavně závislé na tom, co se stane, jak již zmínili někteří dříve příspívající kolegové diskutující. Ale je pravda že se dokážu ztotožnit s názorem kolegy Filipa, jsem tady každý den a kosmotýdeník je pro mne takové malé shrnutí. Tím nechci snižovat jeho kvalitu, nebo naznačit že je formát přežitý! To ani náhodou!!!

 3. Filip napsal:

  Forma článku je ok – přiznám se, že kosmotýdeník je jeden z mála článků, který čtu zrychleně a přeskakuju mezi řádky.
  Jednoduše proto, že kosmonautix čtu každý den :), takže v kosmotýdeníku obvykle není moc, co byste už během týdne nanapsali.

  • Lukáš Houška Redakce napsal:

   Od té doby, co se v redakci snažíme pokrýt vše důležité je psaní kosmotýdeníku trochu náročnější. Platí pravidlo, že alespoň jedna celá zpráva musí být taková, aby si jí čtenáři již nepřečetli během týdne na portálu. Občas je to trochu obtížné, ale zatím se to daří. Pro pravidelné čtenáře je však samozřejmě kosmotýdeník právě jen shrnutím pro připomenutí a tak to má být a jsem rád, že takových čtenářů je čím dál více 🙂
   Děkuji za názor a přeji hezký večer.

 4. roman hronza napsal:

  To hudební video obsahuje skrytou informaci. 3:04 – Elon Musk chce být pochován na Marsu a dožít se 217 let :-))
  Forma i obsah týdeníku se mi líbí. Jen fotky (Pluto+Charon) by mohly být lepší – a ony budou jak se bude New Horizon přibližovat. Ode mě máte rating AAA+ 🙂

  • Lukáš Houška Redakce napsal:

   Elon Musk je zkrátka v současnosti celebritou a zdá se, že pro mnohé člověkem, o kterého by neradi přišli. 🙂
   Nemějte strach, pevně věřím, že pořádných fotografií systému Pluta se ještě dočkáme a že bude na co koukat. Děkuji za podporu ï pochvalu. 🙂

 5. Kenny007 napsal:

  Mě se tento způsob líbí, ale stejně je to závislé na počtu událostí v konkrétním týdnu, takže se může stát, že ty dříve tři nejdůležitější události budou zároveň i jediné. Asi není třeba to lámat přes koleno, protože rekapitulace potěší v jakékoli podobě.
  Piš jak ti to vyhovuje, stejně jsme závisláci a přečteme všechno 🙂
  Děláš to dobře.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.