sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

New Horizons odkrývá Pluto

Největší událost letošního roku – průlet americké sondy New Horizons se blíží. Do největšího přiblížení už zbývají necelé tři měsíce. Je proto načase fotit neznámý svět a okouzlovat pořízenými fotkami dychtivé fanoušky kosmonautiky po celém světě. NASA včera zveřejnila sérii nových fotek a i když na našem portálům většinou nové fotky z různých družic zařazujeme jen do krátkých článků, rozhodli jsme se, že v tomto případě uděláme výjimku. Pluto si to opravdu zaslouží a nové fotky jsou navíc skutečně povedené.

V době, kdy snímky vznikly, dělilo sondu New Horizons a Pluto úctyhodných 107 000 000 km. Palubní kamera LORRI si ale s touto vzdáleností poradila a poslala nám sérii snímků, ze kterých bylo možné složit animaci. Na surové animaci jsou krásně vidět dvě důležité věci – že New Horizons konečně začíná detekovat povrchové útvary a že Pluto má skutečně vázanou rotaci s měsícem Charon.

Zatímco na dřívějších fotkách bylo Pluto jen shlukem pixelů, které evokovaly kulatý tvar, aktuální animace ukazuje, že povrch trpasličí planety může být členitější a méně kulatý, než jsme mohli čekat. Možná jde o polární čepičku. Ale na takové spekulace je zatím brzo. Počkejme si na další týdny, až bude sonda blíže a bude moci vyfotit více detailů.

Kdo by čekal, že fotky, ze kterých je animace složená, vznikly jednoduchým „zmáčknutím spouště, ten by se asi hodně divil. Snímky jsou zpracované a složené z několika dílčích fotek. Přiložený obrázek nádherně ilustruje schopnosti současné techniky – ze čtyř surových snímků nevalné kvality se podařilo složit ostřejší obraz Pluta.

Zpracování fotek ze sondy New Horizons - vlevo surová snímky a vpravo výsledek
Zpracování fotek ze sondy New Horizons – vlevo surová snímky a vpravo výsledek
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Použitý princip tzv. dekonvoluce pomáhá výrazně zlepšit pořízené snímky. Ostatně sonda New Horizons nám už při průletu kolem Jupitera ukázala, jak tato výpočetní metoda dokáže vylepšit fotky – tehdy se počítačové algoritmy pustily do zpracování fotky měsíce Ganymed. Výsledek je vidět na první pohled.

Ilustrační obrázek, který ukazuje, jak může dekonvoluce zlepšit obrázek z kamery LORRI - zde jupiterův měsíc Ganymed
Ilustrační obrázek, který ukazuje, jak může dekonvoluce zlepšit obrázek z kamery LORRI – zde jupiterův měsíc Ganymed
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Ale od Jupitera zpátky k Plutu. První animace ukazovala běžnou rotaci bez popisků. Pokud se do ní doplní několik popisků, jako je tomu v následujícím videu, začnou se objevovat další pozoruhodné detaily. Je fascinující na vlastní oči vidět to, o čem se dříve pouze hovořilo – jde o vychýlení tzv. barycentra mimo povrch Pluta. O co jde? Když kolem planety obíhá měsíc, tak na sebe obě tělesa gravitačně působí. Nejen že gravitačně silnější planeta „tahá“ měsíc, ale i menší měsíc svou gravitací ovlivňuje planetu.

Čím jsou hmotnosti obou těles podobnější, tím více je znát, že už jedno těleso neobíhá kolem druhého, ale obě tělesa začnou kroužit kolem společného bodu. U dvou stejně hmotných těles leží barycentrum uprostřed spojnice jejich těžišť. Třeba barycentrum soustavy Země – Měsíc bychom našli asi 1700 km pod zemským povrchem. Jelikož je ale soustava Pluto – Charon hmotnostně vyrovnanější, leží barycentrum mimo povrch Pluta. Na této animaci je moc hezky vidět, jak Pluto obíhá kolem bodu mimo svůj povrch.

S animací je možné dále pracovat a kupříkladu eliminovat výše popsaný jev vyoseného barycentra a umístit Pluto vždy do středu. Pak už jen stačí přidat dvě ilustrační čárky značící osu otáčení a rázem si člověk uvědomí, pod jakým úhlem se sonda k Plutu blíží a kolem čeho se vlastně tahle trpasličí planeta otáčí.

Další týdny jistě přinesou ještě lepší a detailnější fotky tohoto neznámého světa, který pomalu ale jistě začíná ukazovat svá až doposud úzkostlivě tajená zákoutí. A nezapomeňte na úžasnou rozlišovací schopnost kamery LORRI – pokud by ve stejné vzdálenosti jako proletí kolem Pluta proletěla kolem Země, šlo by na fotkách rozeznat jednotlivé domy. Od 28. května se navíc začne fotit Pluto denně. Máme se opravdu na co těšit.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/15-078.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/1-opnav3_barycen_noano-1041.gif
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/nh-weaver_2.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/nh-weaver_3.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/nh-stern_6.gif
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/nh-stern_7.gif

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Asdf
Asdf
9 let před

Pluto bude koukám docela brambora. Na pravidelný kulový tvar to tedy nevypadá.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Asdf

Zatím se to tak může zdát, ale zdání klame. Počkejme si na detailní fotky. Teď už to půjde docela rychle. 🙂

zvejkal
zvejkal
9 let před

No, som fakt zvedavy na dalsie informacie!
Ta animacia je vydarena.

Evžen
Evžen
9 let před

Díky za článek a animace. Nemůžu se dočkat. Předpokládám, že Pluto přinese velké překvapení a to nejen v možném objevu dalších měsíců. Už ty první fotky přináší překvapení a dohady. Co teprve detaily!!! Jo, věčná škoda, že se nepodařilo dát dohromady původní, tedy prapůvodní plán a k planetce vyslat výsadkové moduly. Ale nemusí pršet, hlavně když kape. Ale pevně věřím že pořádně zaprší i z tohoto mraku.
Mám jen jednu zvídavou otázku. Je jasné, že navedení na oběžnou dráhu Pluta je v tomto případě nemožné pro energetickou nákladnost a náročnost. Ale je někde uvedené, kolik paliva a co všechno by muselo být, kdyby toto bylo cílem sondy? Ano, je to hypotetické co by bylo kdyby to bylo. Ale jde to jen několika slovy popsat?
Velmi za nás amatéry děkuji a přeji pěkný den.

Vojta
Vojta
9 let před
Odpověď  Evžen

Oběžná rychlost Pluta bude v současnosti kolem 5 km/s. Rychlost NH vzhledem ke Slunci je momentálně 14,57 km/s. S odlišným směrem by mohla pomoct gravitace Pluta a trochu možná i gravitační prak u Charona, ale to je na podobné kousky hrozně malé těleso. Zpomalení o 9,5 km/s vyžaduje obrovské množství paliva.
Teoreticky by šlo vyslat pomalejší sondu, která by na zaparkování potřebovala méně paliva, ale zase by musela letět mnohem déle a kdo ví, jak by za tu dobu dopadla elektronika. RTG článek také nevydrží věčně a lidé, kteří sondu vyslali, se obvykle chtějí dožít toho, že se dostane k cíli.

Sparky
Sparky
9 let před
Odpověď  Vojta

Pokud si někdo nedokáže představit těch 9.5 km/s, tak je to zhruba stejné zrychlení, kterého by teoreticky dosáhly běžné rakety při letu na nízkou orbitu kolem země. Kdyby je při startu nebrzdila atmosféra, gravitace a fakt, že raketové motory mají v atmosféře nižší účinnost. Takže k půltunové sondě přidáme cca 40t raketu (např. Falcon 1) a můžem zaparkovat na orbitě kolem Pluta. No a potom ještě vyměnit Atlas V za Saturn V aby to k Plutu vůbec doletělo.

Ještě k tomu Falconu 1. Uvedl jsem ho jako příklad protože to byla první raketa na kapalné palivo s odpovídající nosností, kterou jsem našel. Použít ale nepůjde, protože používá jako palivo RP-1 a kapalný kyslík a právě ten kyslík by se během cesty odpařil. Ze stejného důvodu by nešlo použít ani kapalný vodík. Docela škoda protože motory na hydrolox mají výrazně lepší účinost a tudíž by se podstatně zmenšila váha brzdného stupně. Zbývají jenom hyperbolické jedy (Aerozin50+NTO, N2O4/UDMH, atd). Ty mají srovnatelnou účinost jako RP-1/LOX a tedy i výsledný brzdný stupeň by vyšel na těch cca 40t.

Elektrický/Ion pohon by byl zase nepraktický vzhledem k délce „zážehu“, netuším úplně přesně, ale tipnu si měsíce až roky. Docela by mně to zajímalo, kdyby to někdo dokázal odhadnout přesnějc, tak napište.

Evžen
Evžen
9 let před
Odpověď  Sparky

Děkuji za vyčerpávající odpověď, vážím si toho, chlapi!

gg
gg
9 let před
Odpověď  Sparky

Kyslík by se během cesty odpařil pouze tehdy, pokud by došlo k poškození nádrže. Za dané teploty se mezi kapalnou a plynnou fází v uzavřené nádobě vytvoří rovnováha, kdy přechod molekul mezi fázemi je stejně rychlý, a tlak je pak funkcí teploty.

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před
Odpověď  Evžen

Ten hypotetický brzdný manévr za současných podmínek můžeme porovnat s tím, co absolvovala Cassini u Saturnu, navíc s vydatnou pomocí planety.
Změna rychlosti byla „jen“ o 626 m/s a zážeh trval celých 96 minut. Kolik se spotřebovalo paliva nevím.

Taky by se mi líbila družice Pluta, ale ten „pouhý“ průlet je pěkně kompenzován výhledem na další dvě tělesa Kuiperova pásu, kolem kterých se snad podaří také blízko proletět. Tedy doufejme.

Evžen
Evžen
9 let před

Jo, šlo jen opravdu o hypotetickou otázku, odměna dalšího průletu u těles naprosto neznámých, které nyní vidíme jen jako několik čtverečků na monitorech je více než odpovídající odměnou. To bez debat.

Kenny007
Kenny007
9 let před

Nádherné záběry. Toho barycentra soustavy jsem si všiml již na první animaci, je opravdu výrazné! Teď už budou změny v kvalitě znát den za dnem….

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před

Tohle je krásný skutečný příklad principu poziční astrometrie, na jejímž základě byly objeveni první kandidáti na exoplanety. Přesně takto to vypadá. Pluto (hvězda) mírně mění svou polohu pod vlivem gravitace Charona (neviditelného průvodce), takže hned máme hvězdu podezřelou z rodinného života 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.