14. února, na den svatého Valentýna si několik set milionů kilometrů od Země dala evropská sonda Rosetta rande s jádrem komety 67P-Čurjumov/Gerasimenko. Prolétla pouhých šest kilometrů od jádra a do dnešního dne jsme se mohli těšit pouze ze snímků kamer NavCam. Ty byly sice působivé, ale všichni čekali na detailní fotky z kamery OSIRIS. U ní platí, že fotky nejprve dostanou k dispozici odborníci, kteří se na projektu podílejí a teprve po určité době, až se fotky důkladně analyzují a prozkoumají, mohou být zveřejněny. Dnes jsem se alespoň v jednom případě dočkali a stojí to za to.
Kamera OSIRIS totiž dokázala v lokalitě Imhotep vyfotit čtvercovou oblast s hranou o délce 228 metrů. Rozlišení fotky je úžasných 11 cm/obrazový bod! V dolní části fotky navíc můžeme vidět stín, který do snímané oblasti vrhla sama Rosetta – jeho rozměry jsou cca. 20 x 50 metrů.
Zdroje obrázků:
Archiv autora
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/…1433894643_0f697d47476f6fe1ffaddf31c0505e3f
http://www.esa.int/…/14_February_flyby_in_context_node_full_image_2.png
Wow! Tak toto se s přehledem vyrovná snímkům CIVA kamer z přistání! Tak teď uvidíme, jestli se Philae probudí a ještě tyhle obrázky trumfne : )
taky nedočkavě čekám, jestli se spáč Philae probudí. Šance zřejmě nejsnou nikterak vysoké, ale nikdy neříkej nikdy. Byla by to pecka!
A jinak, ty fotky jsou úžasné! Je téměř neuvěřitelné, že před X lety, kdy plánovali tuto misi o této kometě věděli jen „v uvozovkách“ to, že to je kometa. žádné ifnormace o povrchu, tvaru a tak podobně. Prostě postavíme něco, ono to někam doletí a teprve potom uvidíme co to je a jak to vypadá a pokusíme se tam přistát. No a ono se to povedlo! Napoprvé! Fantastické! ještě teď tomu jakoby nejde uvěřit.