Před a po výstupu do volného kosmu

Vzpomínky na výcvik

„Dnes je den Před & Po! Jedná se o celodenní nácvik v maketě přechodové komory, při kterém procházíme veškerými procedurami, které musí být provedeny hodiny před EVA i po ní. V podstatě simulujeme den s výstupem do volného kosmu mínus čas strávený venku mimo stanici. Abych byla přesnější, jedná se o Před & Po výuku mého kolegy Butche. Moje role bude ‚suit IV‘, takže budu pomáhat s oblékáním a vysvlékáním skafandru, s přípravným dýchacím protokolem a s procedurami týkajících se komprese a dekomprese přechodové komory. Přípravné dýchání provádíme, abychom se zbavili dusíku v naší krvi, což předejde problémům s dekompresní nemocí. Vězte, že skafandr je natlakován jen na 1/3 atmosférického tlaku!

Středa 14. srpna 2013

Tady je jedna fotka z výcviku Před & Po, který jsem absolvovala téměř před dvěma lety. Je na čase oprášit mé vědomosti!

Den Před & Po.

Den Před & Po.
Zdroj: https://plus.google.com/

Neděle 18. srpna 2013

V zápisu deníku ze 14. srpna jsem trochu psala o výcviku Před & Po, ve kterém jsem měla možnost provádět úkoly určené osobě nazývané suit IV pro kolegu Butche a astronauta japonské kosmické agentury JAXA Norishigeho Kanaie. Jak už jsem zmiňovala, výcvik Před & Po se týká všeho, co se děje během dne s výstupem do volného kosmu mínus čas strávený venku mimo stanici.

První procedura mě vede finálními kontrolami konfigurace přechodové komory, abych se přesvědčila, že všechno vybavení je na správném místě ve správné konfiguraci a všechny přepínače jsou na předpokládaných pozicích. Poté přecházíme k přípravnému dýchání, jehož účel je vyloučení dusíku ven z těla, abychom snížili riziko dekompresní nemoci po expozici těla nízkému tlaku ve skafandru (ve kterém je asi třetina atmosférického tlaku). Členové posádky chystající se na výstup, označovaní jako EV, si nasadí kyslíkové masky a zapínáme stopky.

Všichni pracujeme společně, abychom zapnuli elektrické systémy skafandrů a zkontrolovali jejich nastavení. Poté je čas k rozdělení skafandru na dvě části, aby si EV mohli obléknout spodní část (nohavice a pás). Předtím, než si budou moci sundat masku, aby si oblékli horní část skafandru, zavíráme poklop do Unity, takže jsme izolováni od zbytku stanice. Poté zde o třetinu snížíme tlak a čekáme, až se koncentrace kyslíku stabilizuje na vyšším podílu, aby vyhovovala protokolu přípravného dýchání. Potom nastává čas pro mě, abych jim pomohla obléci skafandry. Musejí proklouznout trupem horní částí skafandru a potom je na mě, abych celý skafandr kolem nich poskládala: musím připojit nohy k trupu, připojit rukavice, pomoct nasadit kuklu s komunikační náhlavkou a nasadit helmu. Zejména při 1G je to těžká práce! Naštěstí jsem měla k dispozici pomoc a vedení skafandrového technika.

Jakožto suit IV je mou povinností pomoci kolegům obléci skafandry.

Jakožto suit IV je mou povinností pomoci kolegům obléci skafandry.
Zdroj: https://plus.google.com/

Po mnoha ověřovacích krocích a kontrolách těsnosti na skafandrech zahajujeme čistící proceduru, která uvnitř skafandru vytvoří kyslíkové prostředí, a já otevřu poklop do Unity. V tento okamžik pomáhám EV propracovat se skrze sérii lehkých cvičení: přibližně 50 minut musejí provádět cykly lehkých cviků zaměřených zejména na nohy, aby zrychlili svůj metabolismus a tím urychlili odstraňování dusíku z těla. Jakmile je hotovo, pomohu jim přesunout se do menší části modulu, která je onou opravdovou přechodovou komorou a zavřu za nimi poklop. Po tom, co dosáhnou minimálně 100 minut přípravného dýchání ve skafandru, se připravím asistovat při proceduře snižování tlaku. Jak můžete vidět, je to opravdu dlouhý den a to ještě EVA ani nezačala! Tehdy jsem byla suit IV, což znamená, že jsem byla podpůrná osoba uvnitř. Dnes ale budeme ve skafandrech já a Terry.

Na začátku dne Před & Po.

Na začátku dne Před & Po.
Zdroj: https://plus.google.com/

Středa 6. listopadu 2013

Celý den jsem strávila s Terrym v maketě přechodové komory, kde jsme nacvičovali všechny procedury před a po EVA.

Celý den jsem strávila s Terrym v maketě přechodové komory.

Celý den jsem strávila s Terrym v maketě přechodové komory.
Zdroj: https://plus.google.com/

Nejdůležitějším tématem dne byl postup při přípravném dýchání. Předtím než vypustíme vzduch z přechodové komory, otevřeme poklop do vakua a vydáme se na vesmírnou procházku, potřebujeme nějakou dobu dýchat čistý kyslík, abychom vyloučili dusík z krevního řečiště a předešli tak dekompresní nemoci během EVA. Ano, je to ten stejný problém, který mohou mít potápěči, když se vynořují, kdy přecházejí z prostředí s vysokým tlakem do nízkého tlaku. Skafandr je natlakován jen na třetinu atmosférického tlaku, jinak by byl příliš tuhý a bylo by nemožné v něm provádět náročnější a komplexní práci.

Existuje několik způsobů přípravného dýchání. Ten, který se používá nejčastěji, je série lehkých cvičení ve skafandru, které zahrnují hlavně pohyby nohou a paží. Jedním z cílů včerejšího Před & Po cvičení bylo porozumět tomu, jak intenzivní (respektive jak málo intenzivní) má toto cvičení být, abychom dosáhli požadované rychlosti metabolismu. Zdravotnický personál nám dával okamžitý feedback založený na naši produkci oxidu uhličitého, takže jsme mohli přizpůsobit intenzitu cvičení a snad i uložit do paměti ideální úroveň námahy, která je potřeba.“

Zdravotnický personál nám dával okamžitý feedback.

Zdravotnický personál nám dával okamžitý feedback.
Zdroj: https://plus.google.com/

Zdroj informací:
https://plus.google.com/

Zdroj obrázků:
https://plus.google.com/

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Jeden komentář ke článku “Před a po výstupu do volného kosmu”

  1. fretka323 napsal:

    Počkat. SuitIV se nachází také v modulu Quest, když v něm (ale ne v samotné přechodové komoře) je snižován tlak na třetinu? Jinak totiž nevím, jak by mohla pomáhat. Ale na druhou stranu, nedýchají přesně z tohoto důvodu (snížení tlaku na třetinu – vyplavení dusíku) space walkeři kyslík? Protože jakto, že ho nedýchá také SuitIV? Nebo se o tom Samantha jen nezmínila?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.