sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Jak se fotí na ISS?

Vzpomínky na výcvik

„…později toho dne mi byl představen počítačový program World Map, který je nainstalován na mnoha laptopech na ISS a slouží jako podpora pro fotografování Země. Řekněme, že chcete pořídit snímek určité oblasti na Zemi, například sopky: buďto si ji v mapě vyhledáte nebo zadáte její souřadnice a vytvoříte si tak ve World Map cíl. Software poté pro vás dokáže vypočítat predikce přeletů: Kdy se cíl objeví ve vašem zorném poli? Jak dlouhý bude přelet? Bude to v noci nebo ve dne? Pod jakým úhlem cíl uvidíte? Jak si jistě dokážete představit, jsou to všechno nesmírně užitečné věci pro operace spojené s pozorováním Země a s fotografováním.

Úterý 10. června 2014

Poslední událostí výcviku v minulém týdnu bylo seznámení s NightPodem, což je systém umožňující pevné uchycení fotoaparátu na ISS. To představuje významnou pomoc astronautům při focení v noci.

Jak nejspíš víte, pořizování fotografií v podmínkách s omezeným světlem vyžaduje dlouhé expoziční časy. I když se váš objekt nepohybuje, je obtížné pořídit ostrý snímek bez použití stativu kvůli drobnému chvění rukou, které vystačí na značné rozmazání. Stativ vám ale moc nepomůže, pokud se budete pokoušet v noci fotit Zemi z vesmírné stanice, protože cíl se pod vámi vždy velice rychle pohybuje. Můžete se pokusit otáčet fotoaparátem a synchronizovat tak pohyb (a někteří lidé jsou v tom opravdu dobří), ale NightPod to za vás udělá mnohokrát lépe.

NighPod je v Cupole připevněn připevně tak, aby byl přímo naproti největšímu oknu.
NighPod je v Cupole připevněn připevně tak, aby byl přímo naproti největšímu oknu.
Zdroj: https://plus.google.com/

Systém je připevněn na konzoli v Cupole tak, aby byl přímo naproti největšímu oknu směřujícímu k Zemi. Po spuštění se vás software zeptá na zadání aktuální výšky a polohy Mezinárodní vesmírné stanice. Na základě těchto dat systém vypočítá nezbytnou rotaci, kterou je nutné udělit fotoaparátu tak, aby cíl na Zemi vypadal v jeho zorném poli nehybný. A je to! Nyní můžete pořizovat dlouhé expozice bez ztráty ostrosti.“

Zdroj informací:
https://plus.google.com/

Zdroj obrázku:
https://plus.google.com/

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
repach
repach
9 let před

Omlouvám se že píšu trošku mimo článek, ale už si nevím rady. Začal jsem na YT troufám si říct solidní seriál a chtěl bych ho začít vydávat/vysílat také na http://www.stream.cz Problém je v tom že jsem nikde nenašel žádný kontakt, prostě nic. A jelikož vy vydáváte troufám si říct VELMI solidní seriál na streamu ( 😀 ) tak jsem se obrátil na vás. Tímto bych se tedy chtěl zeptat jestli vůbec mám šanci a pokud ano tak bych chtěl požádat o nějakou radu/kontakt.Link na seriál a všechny další podrobnosti rád poskytnu, ale ne tady, ve veřejných komentářích.Předem děkuji repach.

PS: před odesláním komentáře jsem vyplňoval email takže bych chtěl poprosit o případnou odpověď na něj.

PPS:No je mi blbé psát sem článek kde nezmíním nic co se týče tématu tohoto vebu. Tak zmíním alespoň to, že váš veb mě přivedl ke kosmonautice. Díky moc.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  repach

Dobrý den,
neomlouvejte se. 😉 Mail mi zatím nedorazil. Až přijde, pošlu Vám v něm kontakt na šéfproducenta Streamu, se kterým můžete dořešit všechny detaily.

repach
repach
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Děkuji moc. repach

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.