sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Rheinmetall

Německý dodavatel obranných technologií Rheinmetall plánuje zahájit příští rok stavbu družic se syntetickou aperturou pro radarové systémy ve spolupráci s finským provozovatelem konstelací SAR Iceye.

Neutron

Raketa Neutron nové generace od společnosti Rocket Lab byla vybrána pro experimentální misi amerického letectva k otestování schopností rychlé globální přepravy nákladu.

ClearSpace

Společnost ClearSpace dokončila druhou fázi mise Britské kosmické agentury s názvem Active Debris Removal (ADR), v rámci které testovala a zdokonalovala technologii pro odstraňování družic z nízké oběžné dráhy Země.

NASA

Bílý dům 6. května formálně předal Senátu nominaci Matthewa Andersona na pozici zástupce administrátora NASA. Anderson sloužil v letectvu 24 let a do důchodu odešel v roce 2021 v hodnosti plukovníka.

IonQ

Společnost IonQ, která se zabývá kvantovými výpočty a sídlí v Marylandu, 7. května oznámila, že dosáhla dohody o akvizici společnosti Capella Space. Akvizice posouvá plán společnosti IonQ na vytvoření první vesmírné sítě pro distribuci kvantových klíčů (QKD) na světě.

JPL

JPL 7. května oznámila, že Laurie Leshin odstoupí z funkce ředitele JPL s účinností od 1. června. V oznámení byly pro toto rozhodnutí uvedeny pouze osobní důvody a memorandum pro zaměstnance JPL od Thomase Rosenbauma, prezidenta Kalifornského technologického institutu, který řídí JPL jménem NASA.

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly udělily softwarové společnosti SciTec z New Jersey kontrakt v hodnotě 259 milionů dolarů na další vývoj pozemního systému určeného pro vojenské družice včasného varování.

FAA

FAA vydalo 6. května rozhodnutí o posouzení vlivů na životní prostředí týkající se zvýšení počtu startů ze základny Starbase v Boca Chica v Texasu, ve kterém povolila zvýšený pocet startů. Posouzení se zabývalo žádostí společnosti SpaceX o provedení až 25 startů a přistání Starship/Super Heavy.

Indie

Indie zpřísňuje bezpečnostní pravidla a pravidla pro dodržování předpisů týkajících se družicové konektivity. Indie tak reaguje na snahy telekomunikačních společností, jako jsou například SpaceX se Starlinkem či Eutelsat s OneWeb, vstoupit na lokální trh.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Přelet nad sněhovou bouří

V České republice se po mnoha holých týdnech vrátil sníh. Ovšem tento poprašek se nedá srovnat s tím, čemu v posledních dnech čelí východní pobřeží Spojených států, kde byl běžný chod do značné míry omezen přívaly sněhu. Ačkoliv se nejhorší obavy nakonec nenaplnily, přesto se hlavně život v New Yorku výrazně proměnil. Stav ohrožení vyhlásily státy Connecticut, New Jersey, Rhode Island, New York, Massachusetts a New Hampshire. Astronaut Terry Virts využil 28. ledna toho, že ISS přelétala právě nad východním pobřežím a nafotil časosběrný dokument, který zachycuje podmínky od Washingtonu D.C., přes Baltimore, New York až k Bostonu.

Zdroje obrázků:
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/…511791959232370206_o.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Steve
Steve
10 let před

Pěkný pohled seshora. Docela by mě zajímalo, rotace planety je silově nezávislá od pohybu orbitální stanice ISS ? Jinými slovy může ISS kolem planety krožit libovolným směrem nebo rotace Země stanici nějak ovlivňuje, že jí táhne sebou ve směru rotace ? Děkuji za případnou odpověď.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Steve

Hezký den,
asi jsem úplně nepochopil dotaz, takže se omlouvám, pokud odpovím na něco jiného. Oběžná dráha ISS je dána několika parametry přičemž nejdůležitější je její výška (cca 400 km nad Zemí), z čehož vychází oběžná doba cca. 92 minut. Druhým nejdůležitějším faktorem je sklon dráhy vůči rovníku. Ten je u ISS necelých 53°. ISS obíhá od západu na východ – to je kvůli tomu, aby startující rakety využily rotace Země a nemusely tolik pracovat. Díky těmto základním orbitálním parametrům vychází dráha ISS, která, pokud by se promítla na plošnou mapu světa, tak by připomínala překrývající se sinusoidy (např. zde – http://iss.jaxa.jp/kibo/images/experiment/pict/smiles/smiles_e11.jpg nebo zde http://astrobob.areavoices.com/files/2013/10/ISS_Path-400×199.jpg).
Parametry oběžné dráhy jsou jasně dané od vypuštění prvního modulu. Změnit by jistě šly, ale bylo by na to potřeba ohromné množství paliva, přičemž stanice takové zásoby nemá – manévry by se musely proto provádět postupně a palivo pravidelně doplňovat, takže celkově by to bylo velmi náročné.

Aleš
10 let před
Odpověď  Dušan Majer

Dobrý den,
Steve měl na mysli pravděpodobně něco jako stator a rotor v elektromotoru, přičemž ta ovlivňující síla by mohla být třeba gravitace, nebo magnetické pole Země?

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.