sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

ClearSpace

Společnost ClearSpace dokončila druhou fázi mise Britské kosmické agentury s názvem Active Debris Removal (ADR), v rámci které testovala a zdokonalovala technologii pro odstraňování družic z nízké oběžné dráhy Země.

NASA

Bílý dům 6. května formálně předal Senátu nominaci Matthewa Andersona na pozici zástupce administrátora NASA. Anderson sloužil v letectvu 24 let a do důchodu odešel v roce 2021 v hodnosti plukovníka.

IonQ

Společnost IonQ, která se zabývá kvantovými výpočty a sídlí v Marylandu, 7. května oznámila, že dosáhla dohody o akvizici společnosti Capella Space. Akvizice posouvá plán společnosti IonQ na vytvoření první vesmírné sítě pro distribuci kvantových klíčů (QKD) na světě.

JPL

JPL 7. května oznámila, že Laurie Leshin odstoupí z funkce ředitele JPL s účinností od 1. června. V oznámení byly pro toto rozhodnutí uvedeny pouze osobní důvody a memorandum pro zaměstnance JPL od Thomase Rosenbauma, prezidenta Kalifornského technologického institutu, který řídí JPL jménem NASA.

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly udělily softwarové společnosti SciTec z New Jersey kontrakt v hodnotě 259 milionů dolarů na další vývoj pozemního systému určeného pro vojenské družice včasného varování.

FAA

FAA vydalo 6. května rozhodnutí o posouzení vlivů na životní prostředí týkající se zvýšení počtu startů ze základny Starbase v Boca Chica v Texasu, ve kterém povolila zvýšený pocet startů. Posouzení se zabývalo žádostí společnosti SpaceX o provedení až 25 startů a přistání Starship/Super Heavy.

Indie

Indie zpřísňuje bezpečnostní pravidla a pravidla pro dodržování předpisů týkajících se družicové konektivity. Indie tak reaguje na snahy telekomunikačních společností, jako jsou například SpaceX se Starlinkem či Eutelsat s OneWeb, vstoupit na lokální trh.

Inversion Space

Společnost Inversion Space 1. května oznámila, že dokončila let své mise Ray, která byla vypuštěna v rámci mise Transporter-12 společností SpaceX v lednu. Zařízení sloužilo jako technologický demonstrátor a testovalo systémy, které společnost plánuje použít pro svou budoucí návratovou kapsli Arc.

Novaspace

Společnost Novaspace, přední poradenská a tržní firma v oblasti vesmírných programů, vydala 24. vydání své výroční zprávy o vládních vesmírných programech (GSP). Zpráva uvádí, že globální vládní investice do vesmíru dosáhly v roce 2024 přibližně 135 miliard dolarů

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 120. díl (29.12.2014 – 4.1.2015)

Pokud jste měli obavy, že v novém roce už nebude vycházet nejdéle fungující seriál našeho webu, tedy Kosmotýdeník, můžete si právě oddychnout. Ani v tomto roce Vás nepřipravíme o souhrn všech významných událostí, které s sebou přinesl týden ležící na pomezí mezi roky 2014 a 2015. Jelikož lidé po celém světě měli v uplynulých dnech většinou příjemnější starosti, nedošlo k ničemu přelomovému. Přesto se najde pár momentů, které by neměly zapadnout.

Blížíme se k planetce Ceres

Zatím nejdokonalejší fotka planetky Ceres, jakou máme k dispozici.
Zatím nejdokonalejší fotka planetky Ceres, jakou máme k dispozici.
Zdroj: http://upload.wikimedia.org/

Jedním z nejzajímavějších momentů letošního roku bude mít na svém kontě americká sonda Dawn, která v březnu vstoupí na oběžnou dráhu trpasličí planety Ceres. Bude to poprvé v historii, kdy lidstvo prozkoumá tento největší objekt v pásu asteroidů a také poprvé, kdy uvidíme jakéhokoliv zástupce z kategorie trpasličích planet. A co víc – Dawn kolem Cerery pouze neproletí, ale 6. března vstoupí na její oběžnou dráhu.

Jen pár desítek hodin před koncem roku 2014 začala oficiální přibližovací fáze sondy k trpasličí planetě. Další dny a týdny budou velmi zajímavé – už na konci ledna bude Dawn na Zemi posílat fotky, které svým rozlišením překonají nejlepší fotky Cerery, jaké máme k dispozici díky Hubbleovu teleskopu. Do té doby můžeme spekulovat, co všechno nás na povrchu tohoto tajemného světa čeká? Bude zde voda? Fotky z Hubbleova teleskopu ukazují namodralé oblasti. Nechme se tedy překvapit.

SpaceX se chystá na start

Logo mise SpaceX-CRS 5
Logo mise SpaceX-CRS 5
Zdroj: http://forum.nasaspaceflight.com

Původně měla soukromá raketa Falcon 9 v1.1 vynést nákladní loď Dragon k ISS ještě před Vánocemi. Ale všechno pokazil nepovedený zkušební zážeh na rampě. Firma chtěla všechno důkladně vyšetřit, aby měla jistotu. Druhý zážeh už byl v pořádku, ale to už byly Vánoce za dveřmi a s nimi přišlo i volno – nejen pro zaměstnance SpaceX, ale i pro obsluhu kosmodromu. Po štědrém dnu se navíc ISS dostala do pravidelného období, kdy je silně ozářena Sluncem. To klade vyšší nároky na chlazení a proto stanice nemůže vykonávat manévry potřebné k připojení lodi. Start je tedy naplánován na 6. ledna ve 12:20 SEČ.

V uplynulých dnech měly napilno hlavně týmy, které zajišťují přípravy na start. Podle meteorologů by mělo být v okolí kosmodromu v době startu počasí, které na 60% dovolí cestu k obloze. Pokud by z jakéhokoliv důvodu došlo k odkladu, má SpaceX připravený náhradní termín. Tím je 9. leden v 11:09 našeho času. Na palubě Dragonu je uloženo téměř 1700 kilogramů nákladu, mezi kterými jsou i vědecké experimenty, nebo pomůcky k nim. Celkem Dragon veze potřeby pro 256 experimentů, které na stanici proběhnou v rámci 42. a 43. dlouhodobé expedice.

Ještě zajímavější je ale to, co by mělo přijít krátce po startu – SpaceX chystá měkké přistání prvního stupně na speciálně upravené lodi, která se bude nacházet v Atlantiku (více info zde). Má se jednat o první výrazný krok k budoucí znovupoužitelnosti prvních stupňů. Přistávací plošina ASDS s dvojicí tažných člunů vyplula 3. ledna v noci z přístavu Jacksonville na otevřené moře.

Přání do nového roku
Konec roku se již tradičně nese ve znamení přání do roku nadcházejícího. Lidé si posílají „péefka“, na mobilech píší SMS zprávy a internetovým éterem se šíří videoposelství. Pozadu nezůstala ani posádka na Mezinárodní vesmírné stanici. V přiloženém videu ji reprezentují velitel aktuální 42. douhodobé expedice Barry Wilmore z USA a jeho krajan Terry Virts

Kosmické mini-zprávy
Poslední start roku 2014 měla na svém kontě čínská kosmonautika. 31. prosince ve 2:02 našeho času odstartovala z kosmodromu Si-čchang raketa Čchang-čeng 3A. Jejím nákladem byl satelit Fengyu 2-08 určený ke zpřesnění meteorologických předpovědí.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://www.kosmo.cz/
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2014/12/PIA17650_ip.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Ceres_optimized.jpg
http://forum.nasaspaceflight.com/…36055.0;attach=626774;image

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.