sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Falcon Heavy, ze kterého se tají dech

Raketa Falcon Heavy zatím ještě na startovní rampě nestál, přesto se můžeme podívat na jeho start. Jde samozřejmě o počítačovou animaci. Autoři si na ní dali opravdu záležet, takže modely vypadají hodně důvěryhodně. V posledních letech jsme byli odkázáni pouze na animaci v nízkém rozlišení, nové video ale všem spraví chuť. Prohlédnout si můžeme nejen samotný start, ale i přistání postranních bloků i centrálního stupně. Právě v této fázi je ale video trochu rozporuplné. Není totiž jisté, jak to SpaceX plánuje udělat s centrálním stupněm – podle videa se zdá, že by měl přistát vedle urychlovacích bloků, ale podle jiných teorií by měla následovat spíše zastávka na lodi v Atlantiku. Nechme ale tyto detaily zatím stranou – reálný provoz ukáže, jak to ve skutečnosti bude.

Pokud půjde všechno podle plánu, možná tohohle krasavce uvidíme v akci ještě letos.

Zdroje obrázků:
http://www.popsci.com/files/imagecache/article_image_big/articles/rocket_A.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Rubrika:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
miro macko
miro macko
9 let před

kedze raketa nestupa kolmo hore ale hned po starte sa zacina stacat v smere obeznej drahy, predpokladam ze stredny stupen bude v case ukoncenia cinnosti tak daleko, ze nebude mozny jeho navrat na miesto startu a skor to bude tak, ze dosadne kdesi v mori na plavajucu plosinu ktora ho doplavi naspat.

VaclavC
VaclavC
9 let před
Odpovědět  miro macko

Také si myslím. Jenom tu dopravu zpět si, jestli si to pamatuji dobře, představují „po vlastní ose“, že ho na té plošině dotankují a na kosmodrom si doletí sám.

Racek
Racek
9 let před
Odpovědět  VaclavC

To by nebylo opravdu ekonomické. Jednak je potřeba udělat celou předstartovní přípravu, natankovat (vč. dopravy paliva a okysličovadla na plošinu) a jednak by to asi podstatně snížilo životnost na polovic. Myslím že naložit na lod a klasicky odvést je mnohonásobně snažší a levnější. A pár dní časové úspory opravdu není problém. Ne vždy je čas i peníze.
Jinak jsou to fakt borci. Moc jim fandím.
Takový počet motorů v prvním stupni měla naposledy snad ruská N1. Ty motory létaly vlastně do loňska. Svazky spolehlivých motorů je opravdu jednodušší řešení. O Saturnově obrovském F 1 se říkalo, že z hlediska konstrukce je již na hranici možností.

asdf
asdf
9 let před
Odpovědět  Racek

Nejen, že by to snížilo životnost, ale výrazně by to i zvýšilo pravděpodobnost selhání, protože stupeň by musel přistávat vlastně dvakrát.
Navíc kdyby opět přistání na té lodi bylo spíš tvrdé a došlo k explozi, tak by byly výrazně ohrožené i ty nádrže s palivem pro dotankování.
Ne, tohle opravdu není dobrý způsob.

Kenny007
Kenny007
9 let před
Odpovědět  miro macko

Pak je varianta, že si na plošině dotankuje a doletí zpět sám. Otázka je, která varianta bude ekonomicky výhodnější. Ovšem pokud bude plošina přizpůsobena i pro starty. Jak již jsem se tu několikrát zmínil, je po dokončení kosmodromu SpaceX jedna ze zvažovaných možností přistávání na vyřazených ropných plošinách v Mexickém zálivu. A dovedu si představit starty prvního stupně z takové plošiny.

Kenny007
Kenny007
9 let před
Odpovědět  Kenny007

koukám že mě VáclavC předstihl 🙂

Leo
Leo
9 let před
Odpovědět  miro macko

A co takhle, že by ten střední stupeň obletěl jednou Zemi a prostě dosedl standardně na kosmodrom?

antipod
antipod
9 let před

Tých motorov tam bude priveľa, pravdepodobnosť poruchy bude asi dosť vysoká.
Myslím že v tejto konfigurácií Space X lietať nebude.
Boostre na tuhé palivo bez možnosti návratu by vyšli možno ešte lacnejšie.

Vladimír
Vladimír
9 let před
Odpovědět  antipod

SpaceX o Falcony 9 tvrdí, že dokáže dokončit misi i když nějaký motor vypadne (píšou až dva, asi záleží které). To samé by mělo platit i pro Heavy. Pravděpodobnost poruchy dvou motorů nebo dokonce tří už není tak vysoká.

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
9 let před
Odpovědět  Vladimír

Ostatně, to že s jedním nefunkčním motorem dokáže dopravit náklad na oběžnou dráhu jsme už viděli u CRS-1 (http://www.extremetech.com/extreme/137492-spacex-launches-iss-resupply-spacecraft-despite-mid-launch-engine-explosion). Dragon se tam na svojí první ostré misi k ISS dostal. Sekundární náklad, družice Orbcomm, se však na orbitu nedostala, protože na usazení nebylo dostatek paliva právě kvůli vyrovnání ztráty motoru na prvním stupni.

To však byla stará verze Falcona. Nová má větší nosnost a díky rezervě na návrat prvního stupně by si v podobné situaci poradila s kompletním nákladem, akorát by se SpaceX muselo možná s bezpečným přistáním prvního stupně rozloučit.

asdf
asdf
9 let před
Odpovědět  antipod

Musk je opravdu chytrý člověk, který si dokáže všechno do detailů zanalyzovat, spočítat a promyslet. Zcela jistě si spočítal i variantu se solid boostery, ale evidentně mu nevyšla jako ideální. Už jen proto, že ty Solid boostery nemůžou znovu přistát a musel by je lovit z moře a následně nákladně oštřit stejně jako se tomu dělo u Space Shuttle.

antipod
antipod
9 let před
Odpovědět  asdf

Jeden malý problém by tu bol.
To že sa prvý stupeň vráti ešte automaticky neznamená, že bude môcť aj opäť letieť.
Aj v prípade dobrého pristátia bude nutné motory komplet demontovať, vyčistiť,
otestovať a opäť namontovať.
Nápad je to dobrý, využívať motory vždy len raz je škoda, keďže vydržia oveľa viac.
Po 10-20-tich úspešných štartoch akéhokoľvek Falkonu budem veriť že sa to oplatí.
A Musk je hlavne obchodník, vyzerá to presne tak ako chce aby to vyzeralo.

asdf
asdf
9 let před
Odpovědět  antipod

Ne, Musk není především obchodník, to s vámi tedy hluboce nesouhlasím. Ano, Musk je také byznysmen a to velice úspěšný, ale především je vizionář a také konstruktér. Ne náhodou je hlavním šéfkonstruktérem ve SpaceX.
A dle mě je pořád mnohonásobně levnější motor vymontovat, vyčistit a otestovat než postavit úplně nový. Nakonec i ten nový motor se musí před startem testovat a zřejmě ne jednou.
A Musk většinou právě není jako ostatní a ničím se netají.

antipod
antipod
9 let před
Odpovědět  asdf

A Musk většinou právě není jako ostatní a ničím se netají.

Nuž neviem, osobne ho nepoznám – Vy snáď áno?
Nerobil by som si žiadne ilúzie.

asdf
asdf
9 let před
Odpovědět  antipod

Ne, osobně ho neznám, ale už jsem s ním viděl opravdu hodně rozhovorů. Ale jinak si ho neidealizuju, jen vidím, že přemýšlí jinak než ostatní a proto taky je tam, kde je.

Radoslav Packa
Radoslav Packa
9 let před

No, skutočne zaujímavé to bude, až keď pristanú skutočne, či na lodi alebo na pevnine. Zatiaľ sme žiadne podarené pristátie (okrem PR videa) nezaznamenali.
A samozrejme je otázka či taký stupeň po eventuálnom úspešnom pristátí bude schopný plnohodnotného využitia.
Palivo asi nebude veľká položka, ak sa im oplatí polovicu minúť na návrat.

Vojta
Vojta
9 let před
Odpovědět  Radoslav Packa

Palivo až tak drahé není a zdaleka ho na návrat není potřeba polovina. Ideálně by mělo stačit zbrždění prakticky prázdného stupňě z nějakých 300 až 400 km/h. O zbytek se postará atmosféra a kormidla. Problém není ani tak s cenou paliva jako s tím, že je nutné to palivo dostat nahoru za pomoci dalšího paliva, větších nádrží a možná i nějakého toho motoru navíc. Kdyby to byla půlka, muselo by jít o úplně jinou raketu.

Racek
Racek
9 let před

No, stroj je to úchvatný, ale stejně, hlavně aby měl co nosit. Tady pořád nevidím nějaký větší program. Dnešní velké sondy jsou zatraceně drahé a vyvíjí se mnoho let. Nějaké mise k Jupiteru či Saturnu jsou zatím hodně daleko, na stacionární družice je nosič moc velký, vojenské účely taktéž, na lety s člověkem nemá příslušnou loď, k ISS nějaké moduly, snad ovšem v operačním provozu bude někdy v době kdy se už bude uvažovat o zavření stanice, navíc moduly odpovídající nosnosti Falconu nejsou ani ve vývoji ..
No, doufejme že Musk ví nebo tuší. Konec konců, počítat umí.

Kenny007
Kenny007
9 let před
Odpovědět  Racek

Toho bych se nebál, v launch manifestu už mají 4 komerční starty Dragonu Heavy.
Převážně telekomunikační družice na GTO jestli se nepletu. A při třetinové ceně za tunu a dvakrát vyšší nosnosti třeba proti Deltě IV. se asi nemusí bát o další zakázky. A navíc číhají za dveřmi zajímavé projekty, např http://en.wikipedia.org/wiki/Bigelow_Commercial_Space_Station 🙂
A  nejde zapmenout na Elonovy ambice o kolonizaci Marsu. Kdyby nevyšel projekt MCV tak by se s pomocí FH nechal smontovat transportér pro let k Marsu na LEO, podobně, jako se stavěla ISS.

Kenny007
Kenny007
9 let před
Odpovědět  Kenny007

Samozřejmě jsem myslel MCT (Mars Colonial Transporter) 🙂

https://kosmonautix.cz/2015/01/28/falcon-heavy-ze-ktereho-se-taji-dech/