sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Již letos se rozšíří ISS o nafukovací modul

bigelow_beam_2015 zdroj:http://spaceref.biz/

Rok 2015 si u Bigelow Aerospace zřejmě zapíší zlatým písmem do firemního alba. K Mezinárodní kosmické stanici se v červenci vydá testovací modul B.E.A.M. (Bigelow Expandable Activity Module). Jedná se o nafukovací modul, jehož předchůdci byli úspěšně otestováni na oběžné dráze v minulých letech. Na ISS ho dopraví nákladní loď Dragon při misi CRS-8 ve své nehermetizované části, které se říká trunk. Z trunku B.E.A.M vyzvedne robotické rameno Canadarm-2 a připojí ho k modulu Tranquility. Po dva roky bude množství senzorů testovat jeho hermetičnost, radiační odolnost a změny teplot. Průlez do modulu by měl být po většinu doby uzavřen a astronauti by do něj měli vstupovat pouze za účelem jeho testování. Po dvou letech se modul odpojí a časem shoří v atmosféře.

Kromě animace letošní mise ve videu Bigwlow Aerospace uvidíte i záběry, které byly pořízeny při testovacích misích prvních dvou modulů Genesis I a Genesis II v letech 2006 a 2007. Nastíněn je i budoucí modul BA 330. Číslovka v názvu znamená 330 m³, kterýžto vnitřní objem modul nabídne k dispozici budoucím návštěvníkům ať už z řad profesionálních kosmonautů a vědců nebo turistů. Ten by měl létat na nízké oběžné dráze. Pro hodně vzdálenou budoucnost Bigelow plánuje modulární stanici Olympus s vnitřním objemem 2250 m³. Ta by se mohla vydat i dál, například k Měsíci či Marsu.

Zdroje informací:
http://spaceref.biz/
http://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
http://images.spaceref.com/news/2014/bigelow_beam_2015_945.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Racek
Racek
10 let před

Má technická starobylá duše se tomu vzpírá mocně, napadá mi spousta věcí proč ne, ale, přátelé, oni to myslí vážně a vypadá to, že to kluci mají dost dobře promyšlený. Takže, mnoho štěstí. Hodně problémů se tím dá vyřešit, jiné vzniknout. Takže takový hybrid tradice a nafukovaček, to bude asi ono.

pidalin
pidalin
10 let před

Hlavně že maj před videem upozorňění že ho nikomu nesmíme pouštět, kapitalisti pitomý. Oni něco takovýho svořej, něco úžasnýho a unikátního, co by měl každej vidět a pak lidi ani nesměj sdílet video, já ten kapitalismus nechápu.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  pidalin

Mají na to právo 🙂
Pokud byste nahrál jakékoliv video na YouTube Vy, tak máte úplně stejné právo jako oni. Tvůrce může dovolit sdílení, ale nemusí. Je to jeho právo, nikoliv povinnost. Stejně jako Vám by nikdo nemohl nařizovat, zda smíte povolit sdílení nebo ne. Je čistě na Vás, jak se k tomu postavíte – máte právo to povolit, ale není to Vaše povinnost. 😉

geal
geal
10 let před
Odpověď  Dušan Majer

Protože ale podle Bernské úmluvy platí autorská práva recipročně, nás se ten text netýká a místo toho se můžeme řídít českým autorským zákonem. Takže jsem si to video stáhl. 🙂

asdf
asdf
10 let před
Odpověď  pidalin

Co na tom nechápeš? Já zase nechápu komunisty, kteří si pořád myslí, že všichni by měli mít všechno a každý podle svých potřeb 😉

Lubomír
Lubomír
9 let před

Podstatné bude , zda nafukovací moduly budou přínosem pro kosmonautiku nebo ne a jak to bude finančně náročné s porovnáním nákladů s kosmickými prostředky – moduly současnosti .Jestli taková „bublina“ přijde levněji a samozřejmě jaká bude bezpečnost – to především ! .Tak ať to klidně otestují . L.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.