sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Start Falconu zastavila chyba druhého stupně

Dnes ve 12:20 našeho času měla z floridského kosmodromu odstartovat soukromá raketa Falcon 9 v1.1. Jejím úkolem bylo vynést na oběžnou dráhu zásobovací loď Dragon pro ISS. Ještě zajímavější ale měl být osud prvního stupně, který se měl pokusit o měkké přistání na plošině ASDS zaparkované v Atlantiku. Náš dnešním krátký článek přináší informace o důvodech odkladu a dozvíte se také, kdy je nejbližší možnost start opakovat.

Počasí se zlepšilo na 90%, kosmodrom nehlásil žádný problém, přesto se dnešní odpočet zastavil na čase minuta a 21 sekund před startem. Problém byl na horním stupni, přesněji řečeno u motoru Merlin, který je speciálně upravený pro vyšší výkon ve vakuu. Tento motor má u sebe dva systémy TVC (Thrust Vectoring Control), které slouží naklánění trysky a tím umožňují manévrování. Jeden z těchto systémů ale vykazoval neobvyklé hodnoty.

Falcon 9 na startovní rampě
Falcon 9 na startovní rampě
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Jelikož bylo startovní okno okamžité, nepřicházel v úvahu odklad startu. Nejbližší příležitost se tedy otevírá v pátek 9. ledna v 11:09 středoevropského času. Do té doby mají technici čas na odhalení problému a jeho odstranění.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/01/Scriptunas_SpaceX-7980.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/01/Scriptunas_SpaceX-7977.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kenny007
Kenny007
10 let před

A tak to bylo napínavé, nu což, pockame si. Jestli se jim přistání na prám párkrát povede, přistání na pevninu bude jen otázkou času. Ale stejně si myslím že lepší varianta po dostavbě kosmodromu v Mexiku by byly upravene bývalé ropné plošiny v mexickém zálivu. Nehoda při přistání je jen otázkou času. Ostatně spacex o této variantě údajně uvažuje.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Kenny007

Ve hře je zatím hodně variant a sama SpaceX se nedrží nějaké pevně dané doktríny. Podle aktuálních výsledků své plány a cíle průběžně upravuje. Nechme se proto překvapit.

Michael Voplatka
10 let před
Odpověď  Kenny007

Souhlasím s vámi. Přistávání na moři na plošině ASDS nebo na nějaké ropné plošině bude mnohem bezpečnější a výhodnější pro nosnost rakety. Záleží, kolik to všechno bude stát. Ostatně, už jsme o tom psali v tomto článku o chystaném kosmodromu SpaceX.

geal
geal
10 let před
Odpověď  Michael Voplatka

Je otázka, jestli mořská přistání dlouhodobě nepovedou k podobným problémům (korozivní slaný vzduch), jaké kdysi zažil Falcon 1. (Ovšem na druhou stranu je zase otázka, jestli přistání v blízkosti pobřeží na Floridě nějak výrazně situaci zlepší – Florida taky nemá zrovna kontinentální klima. Texas by v tomhle směru mohl být zajímavější.)

kenavf
kenavf
10 let před

Máte niekto informáciu,koľko ton paliva z celkovej zásoby,si musí nechať Falcon-9 na to aby zabrzdil a kontrolovane pristál?

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  kenavf

Přesné číslo firma zatím neuvedla, ale předpokládám, že se bavíme o jednotkách procent z celého objemu nádrží prvního stupně. Myslím, že to nebude více než 15%.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.