Životní příběh muže, který dal sondám energii

Ruku na srdce, říká Vám něco jméno Benjamin, nebo také Ben Abeles? Mělo by, protože tento muž stál před několika desítkami let u zrodu systému, který se dodnes využívá při konstrukci energetických zdrojů pro sondy, které míří do vzdálených končin Sluneční soustavy. Přesto se o tomto muži ví jen velmi málo. Jeho životní osud je ale ještě zajímavější – najdeme v něm časté stěhování, změnu jména i hrůzy druhé světové války. Pokud se chcete seznámit s velmi spletitou životní poutí tohoto pozoruhodného člověka, můžete si pustit nejnovější díl seriálu Slavní neznámí z portálu Stream.cz. V našem dnešním krátkém článku najdete vložené video.


Zdroje obrázků:
http://suitcase1938.org/wp-content/uploads/2013/08/Ben-Abeles-Prague-2008-600×450.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

12 komentářů ke článku “Životní příběh muže, který dal sondám energii”

 1. Steve napsal:

  Tak tento článek mě doslova nadchnul, neuvěřitelný životní příběh toho vyjímečného člověka, jen škoda jeho rodiny. Stačilo málo a mohl tehdy příjít jako mladý o život i on a tento vynález by možná nevzniknul. Hypotetická otázka je, jestli by to byl, to samé, schopen vymyslet někdo jiný, nebo to byl natolik unikátní objev, že bychom dnes prostě ještě dálkové sondy neměli ? Zajímalo by na jakém principu tohle funguje.

 2. Michael Voplatka napsal:

  Úžasný životní příběh!

 3. Radoslav Packa napsal:

  Neskutočný príbeh. Kaď počujem o tých vlakoch, vždy moje srdce zviera. Akých krutostí je schopné ľudstvo, keď sa má na koho vyhovoriť, stačí jeden vodca! A nenahovárajme si, že je to minulosť, aj dnes sa to deje. Aj dnes 250 000 000 detí prežíva krutosti a vyspelé štáty „demokracie“ či Rusko a Čína sa len prizerajú, neodvolávajú na ekonomické záujmy, nevyhovárajú sa na peniaze, ale ekonomika a peniaze sú skutočným dôvodom prečo týmto deťom a ľudom nepomôžu! Rusko sa chváli, ako kŕmi Ukrajincov potravinami, ale kŕmením zbraňami sa nechvália. Pritom biznisu kŕmením zbraňami sa potajme venujú všetci demokrati či diktátori. Je to ale
  krvavý biznis, ktorý sa obráti o 180 ako napríklad v Sýrii.
  Ale aby som nebol celkom OT.
  Tento muž je skvelým príkladom toho, že ak človek chce, tak sa dá dosiahnuť aj zo dna na špičku, aj keď s trochou šťastia. Každý z nás to šťastie určite má, len samo o sebe je nám na nič.
  Ja si myslím (po elektricky), že ak šťastie je napätie a prúd je naša snaha, tak jedno bez druhého výkon nedosiahne, akurát to môžeme ešte pokaziť výhovorkami či lenivosťou čo by bol v tomto prípade odpor.
  Takže prajem tvorcom tohto portálu veľa šťastia, snahy a žiadnu lenivosť, aby som mohol vždy niečo zaujímavé zhltnúť a tak odstrániť moje lenivé bunky a načerpať energiu. Zatiaľ sa Vám to darí, za čo Vám ďakujem.

  • Tomáš Kohout napsal:

   Geniální připodobnění štěstí (lze zahrnout i talent), snahy a lenivosti k Ohmovu zákonu. To mě nikdy nenapadlo.

   Ještě z toho připodobnění vyplývá jedna věc, že pokud se budu s velkou snahou věnovat něčemu v čem mi chybí štěstí (talent), tak při neúměrném zvyšování snahy si nakonec zavřu cestu k cíli natrvalo (přepálím vodiče nebo zničím zdroj či spotřebič). 🙂

 4. Honza napsal:

  Tak to je hustý…

  O principu fungování toho Si-Ge thermočlánku není na wikipedii ani slovo. A to je evidentně hlavním zdrojem energie většiny nejdůležitějších vesmírných sond historie. Asi od té doby opravdu nikdo nic lepšího neudělal, tak se to pořád tak trochu „tutlá“.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.