Když jsme minulý týden sledovali misi kosmické lodi Orion, tak asi nemálo z nás napadla otázka jaké by to asi bylo být na palubě Orionu. Jak bychom viděli průchod atmosférou, vystřelení padáků a přistání do mořských vln? Těmto snům je ale konec – můžeme se totiž podívat na skutečný záznam. NASA totiž zveřejnila desetiminutové video, které v nezkrácené verzi zachycuje právě tyto klíčové momenty mise EFT-1. Kamera byla umístěná v horní části lodi – v místě, kde by u ostrého Orionu byl vstupní průlez.
Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/orion-eft-1-flight-reentry1.jpg
Zaujimave video – toto je spravna cesta (podla mna), zverejnovat, ukazovat, vysvetlovat co najviac pre siroke masy (ako som ja 🙂
Dnesne moznosti internetu su na to ako stvorene.
Ako naposledy misia ku komete. Tolko laickych fanusikov si tento projekt ziskal – a polku len preto, lebo napriklad velmi vtipne vyuzili socialne siete.
Mnozstvo ludi, ktori sa nikdy nezaujimali o kozmonautiku (okrem headline sprav, ked nieco rachlo), zrazu ziskalo pocit, ze aj oni su sucastou tohoto dobrodruzstva. Aspon ja to tak vnimam.
Přesně tak. Díky internetu (a hlavně sociálním sítím) se otevírají úžasné možnosti popularizace. Agentury si to už pomalu začínají uvědomovat a na tuto oblast se specializují. Jakmile totiž naservírují čtenářům úžasná fakta trochu netradičním způsobem, mají o úspěch postaráno.
Ach jo, už i NASA ovládla ta šílenost, že se „hlavní“ děj promítá na vlastním rozmlženém pozadí. Asi už jsem stará páka, ale tohle „dva v jednom“ mě fakt ruší. Jinak samozřejmě nádhera.
Jestli se nepletu, tak je to jen kvuli tomu, ze video neni nahrane v sirokem formatu. Podle me je to dobra obezlicka.
Je to přesně z toho důvodu, který popisuje pan Gulas. Většina přehrávačů má dnes formát 16:9. Video bylo natočené ve formátu 4:3. NASA proto nechtěla nechat postranní oblasti černé a proto do nich vložila rozmazanou kopii toho, co se odehrává ve středové části.
To vypadá dokonce na čtvercový (1:1) obraz. Pro kameru, která nemá pořádně své nahoře a dole to není neobvyklé. A pak je ještě otázka, jestli to YouTube nedělá u podobných formátů automaticky (nikdy jsem to nezkoušel) a v NASA to jen odklepli.
Vidíte, toho, že by to mohlo být 1:1 jsem si upřímně řečeno nevšiml. Vím ale jistě, že YouTube to určitě nedělá automaticky.
Mmm, to promítání hlavního děje na rozmáznuté pozadí je trend posledního cca roku. Začalo to v bulváru, rozrostlo se to do zpravodajství a teď to poprvé vidím u NASA. Doposud se různé formáty řešily ořezáváním nebo černými okraji (nekompatibilita formátů je stará vesta).
Nic proti trendu a gustu. Asi se to lidem líbí, když se to ujalo. Mě to ruší, což není podstatné. Jen mě to „ťuklo“, protože je to u NASA poprvé…
Mne ty rozmazané strany taky ruší, raději černé okraje!