sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Životní příběh muže, který dal sondám energii

Ruku na srdce, říká Vám něco jméno Benjamin, nebo také Ben Abeles? Mělo by, protože tento muž stál před několika desítkami let u zrodu systému, který se dodnes využívá při konstrukci energetických zdrojů pro sondy, které míří do vzdálených končin Sluneční soustavy. Přesto se o tomto muži ví jen velmi málo. Jeho životní osud je ale ještě zajímavější – najdeme v něm časté stěhování, změnu jména i hrůzy druhé světové války. Pokud se chcete seznámit s velmi spletitou životní poutí tohoto pozoruhodného člověka, můžete si pustit nejnovější díl seriálu Slavní neznámí z portálu Stream.cz. V našem dnešním krátkém článku najdete vložené video.


Zdroje obrázků:
http://suitcase1938.org/wp-content/uploads/2013/08/Ben-Abeles-Prague-2008-600×450.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Honza
Honza
9 let před

Tak to je hustý…

O principu fungování toho Si-Ge thermočlánku není na wikipedii ani slovo. A to je evidentně hlavním zdrojem energie většiny nejdůležitějších vesmírných sond historie. Asi od té doby opravdu nikdo nic lepšího neudělal, tak se to pořád tak trochu „tutlá“.

geal
geal
9 let před
Odpověď  Honza

„Ani slovo“? No já nevím, ale Seebeckův jev na Wikipedii je, a navíc ho znám ze střední školy.

Honza
Honza
9 let před
Odpověď  geal

Seebeckův jev se samozřejmě učí na střední škole, ale neslyšel jsem o použití kombinace polovodíčů Si-Ge. Termočlánky z platiny, niklu, hliníku, chromu, zlata a spousty možných dalších kovů, to jo. Ale z polokovů – polovodičů? Je to pro mě překvapení.

Radoslav Packa
Radoslav Packa
9 let před

Neskutočný príbeh. Kaď počujem o tých vlakoch, vždy moje srdce zviera. Akých krutostí je schopné ľudstvo, keď sa má na koho vyhovoriť, stačí jeden vodca! A nenahovárajme si, že je to minulosť, aj dnes sa to deje. Aj dnes 250 000 000 detí prežíva krutosti a vyspelé štáty „demokracie“ či Rusko a Čína sa len prizerajú, neodvolávajú na ekonomické záujmy, nevyhovárajú sa na peniaze, ale ekonomika a peniaze sú skutočným dôvodom prečo týmto deťom a ľudom nepomôžu! Rusko sa chváli, ako kŕmi Ukrajincov potravinami, ale kŕmením zbraňami sa nechvália. Pritom biznisu kŕmením zbraňami sa potajme venujú všetci demokrati či diktátori. Je to ale
krvavý biznis, ktorý sa obráti o 180 ako napríklad v Sýrii.
Ale aby som nebol celkom OT.
Tento muž je skvelým príkladom toho, že ak človek chce, tak sa dá dosiahnuť aj zo dna na špičku, aj keď s trochou šťastia. Každý z nás to šťastie určite má, len samo o sebe je nám na nič.
Ja si myslím (po elektricky), že ak šťastie je napätie a prúd je naša snaha, tak jedno bez druhého výkon nedosiahne, akurát to môžeme ešte pokaziť výhovorkami či lenivosťou čo by bol v tomto prípade odpor.
Takže prajem tvorcom tohto portálu veľa šťastia, snahy a žiadnu lenivosť, aby som mohol vždy niečo zaujímavé zhltnúť a tak odstrániť moje lenivé bunky a načerpať energiu. Zatiaľ sa Vám to darí, za čo Vám ďakujem.

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
9 let před
Odpověď  Radoslav Packa

Geniální připodobnění štěstí (lze zahrnout i talent), snahy a lenivosti k Ohmovu zákonu. To mě nikdy nenapadlo.

Ještě z toho připodobnění vyplývá jedna věc, že pokud se budu s velkou snahou věnovat něčemu v čem mi chybí štěstí (talent), tak při neúměrném zvyšování snahy si nakonec zavřu cestu k cíli natrvalo (přepálím vodiče nebo zničím zdroj či spotřebič). 🙂

Michael Voplatka
9 let před

Úžasný životní příběh!

Steve
Steve
9 let před

Tak tento článek mě doslova nadchnul, neuvěřitelný životní příběh toho vyjímečného člověka, jen škoda jeho rodiny. Stačilo málo a mohl tehdy příjít jako mladý o život i on a tento vynález by možná nevzniknul. Hypotetická otázka je, jestli by to byl, to samé, schopen vymyslet někdo jiný, nebo to byl natolik unikátní objev, že bychom dnes prostě ještě dálkové sondy neměli ? Zajímalo by na jakém principu tohle funguje.

Steve
Steve
9 let před
Odpověď  Steve

http://cs.wikipedia.org/wiki/Termoelektrick%C3%BD_jev „Peltier-Seebeckův jev (nebo také termoelektrický jev) je přímou přeměnou rozdílu teplot na elektrické napětí a naopak.“ Nechápu to, princip nebo pohon, který funguje věčně (neustále vyrábí el. energií) , jen na základě rozdílu teplot ? Žádná energie se tomu nedodává a je z toho nekonečný zdroj elektřiny ? Proč nepoužíváme výroby elektřiny na tomto principu na zemi a měli bychom elektřinu zadarmo ? (elektromobily, elekřina v domácnostech, vytápění v zimě ap.)

Michael Voplatka
9 let před
Odpověď  Steve

Zdroj energie není nekonečný. Ten rozdíl teplot tam je díky teplu vzniklého rozpadem radioaktivního prvku, jehož zásoby jednou dojdou.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Steve

Jednoduše proto, že pro tento zdroj energie jsou potřeba velké rozdíly teplot (minimálně desítky, ideálně pár set stupňů). A i potom je „energetická výtěžnost“ jen velmi slabá. Proto Curiosity ukládá energii do baterií a pak se vydá na jízdu – na kontinuální zásobování elektromotorů přímo z generátoru by to nestačilo. navíc radioaktivní palivo se po čase „vyzáří“.

Honza
Honza
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Kdysi jsem se snažil najít více podrobností o tomto termelektrickém zdroji energie a pokud si dobře pamatuji, tak NASA je začala vyrábět pro kosmické sondy s účinností přeměny teplo/elektřina 6,5%. Curiosity by měla mít již vylepšenou variantu s účinností >8,5%. V místech, kde je málo slunečního záření nebo není vůbec je to dnes jediný dlouhodobě spolehlivý (řádově roky) zdroj elektřiny pro kosmický program. Také stojí hodně peněz, protože zdrojový materiál se vyrábí ve speciálních reaktorech a pak formuje do válečků o průměru 1cm x 1cm. Každý váleček poskytne zhruba 1W energie a stojí 1 milion dolarů.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Honza

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.