Kosmotýdeník 115. díl (24.11. –30.11.2014)

Další týdenní souhrn toho nejzajímavějšího, co se stalo v kosmonautice je pro vás připraven. První výprava nás zavede na palubu Mezinárodní kosmické stanice, kde krom doplnění posádky vyzkoušeli i dva nové přístroje. V další velké zprávě se podíváme na dění okolo společnosti SpaceX, která dále upřesnila svoji vizi fungování znovupoužitelných raket. Na závěr samozřejmě nebude scházet ani souhrn menších zpráv. Přejeme vám příjemnou neděli a dobré čtení.

Na ISS vaří kávu a tisknou

Po příletu lodi Sojuz TMA-15M, který v minulém týdnu dovezl na stanici druhou část 42. dlouhodobé expedice, se na stanici zabydluje nejen trojice nových astronautů, ale bylo zprovozněno i několik zajímavých přístrojů. Pro úplnost dodáváme, že nově jsou na stanici Anton Škaplerov z Ruska, Samantha Cristoforetti z Itálie a Terry Virts ze Spojených států.

Nový kávovar pro ISS

Nový kávovar pro ISS
Zdroj: http://a.abcnews.com/

S příletem první Italky na ISS se pojí pro posádku příjemná věc a tou je možnost si uvařit italskou kávu. Společnost Lazzava dostala zadání vyrobit kávovar pro stav beztíže, který v uplynulém roce objel několik pozemských výstav a nyní se konečně ocitl na ISS. Kávovar má rozměry 43x42x36 cm a váží 20 kilogramů. Kávu však nepřipravuje do šálků, ale do sáčků, ze kterých ji posádka pije. Krom klasické kávy umí připravit i další teplé nápoje, od latté po čaj. Zatím má posádka k dispozici šestnáct náplní, ale v následujících zásobovacích letech mohou být přivezeny další. Samotný kávovar není určen pouze pro vítané zpříjemnění pobytu posádky a zlepšení jejího psychického stavu, ale také pro studium dynamiky kapalin v mikrogravitaci.

Schéma fungování kávovaru

Schéma fungování kávovaru
Zdroj: http://www.urdesignmag.com/

Dalším nově fungujícím přístrojem je 3D tiskárna, která jako první ve stavu mikrogravitace mohla vyzkoušet svůj tisk. Díky povelům, které přišly ze Země, byla vytištěna destička s nápisem made in space. Ostatně, prohlédnout si ji můžete na fotografii. Do technologie 3D tisku vkládají agentury hodně nadějí, protože doufají, že by se jednou dala využít v širším měřítku a to třeba i k tisku celých budov na Měsíci, či jiných tělesech. To je však ještě hodně vzdálená budoucnost. Zatím se můžete podívat na několik povedených fotografií, které díky Samantě Cristoforetti máme k dispozici. Zdá se, že novou italskou astronautku fotografování opravdu baví.

První 3D tisk ve vesmíru

První 3D tisk ve vesmíru
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Země z ISS. Fotila Samantha Cristoforetti

Země z ISS. Fotila Samantha Cristoforetti
Zdroj: https://scontent-a-lhr.xx.fbcdn.net/

ATV-5 Georges Lemaître. Autor: Samantha Cristoforetti

ATV-5 Georges Lemaître. Autor: Samantha Cristoforetti
Zdroj: https://lh3.googleusercontent.com/

SpaceX postavila plovoucí přistávací rampu

Plovoucí přistávací plošina

Plovoucí přistávací plošina
Zdroj: http://www.hybrid.cz/

Dlouhodobá vize společnosti SpaceX, která plánuje, že by její rakety Falcon 9 byly znovupoužitelné, dostává další rozměr. Po několika testech zkušebních zážehů prvních stupňů raket před dopadem do moře a testovacího zařízení Grasshopper, nám nyní SpaceX ukazuje další díl skládačky k cestě ke znovupoužitelné raketě.

Plovoucí přistávací plošina, která bude kotvit vždy ve směru letu dané rakety, by měla sloužit jako zkušební přistávací pozice, pro první stupně reálně startujících raket Falcon 9. Doposud první stupně pouze zkoušely zažehnout motory před dopadem do moře, ale pro úspěšné přistání je potřeba pevný povrch. Zatím společnost nedostala povolení pro přistávání na pevnině, dokud svoji technologii neozkouší pořádně. Proto vznikla plovoucí přistávací plošina. Sem budou dosedat první stupně raket. V budoucnosti by se dosednuvší první stupně mohly opět natankovat a pomocí vlastních motorů by pak přeletěly na pevninu. To je však ještě vzdálené. První test plovoucí plošiny snad přijde již brzy.

Připravená plovoucí přistávací plošina

Připravená plovoucí přistávací plošina
Zdroj: http://cdr.cz/

Kosmické mini-zprávy

Japonská sonda Hayabusa 2 nebude startovat v pondělí, ale až o tři dny později, kvůli špatnému počasí, které panuje v okolí kosmodromu. Mise má za cíl let k asteroidu 1999 JU3, kde v roce 2018 odebere vzorky, které následně dopraví zpět na Zemi.

Dnes ve 22:52 by z ruského kosmodromu Pleseck měla odstartovat raketa Sojuz 2-1B a vynést zkušební navigační satelit Glonass-K1. Ten bude testovat nové technologie, které se použijí na nové verzi satelitů Glonass, které budou v dalších letech nahrazovat dosluhující družice.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://www.collectspace.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfa1/t31.0-8/10683713_10152397460025667_3052625632597183231_o.jpg
http://a.abcnews.com/images/International/ht_ISSpresso_kb_141121_16x9_992.jpg
http://www.urdesignmag.com/wordpress/wp-content/uploads/2014/06/3-isspresso-lavazza-and-argotec-bring-coffee-in-space.jpg
https://scontent-a-lhr.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/t31.0-8/1920952_329910120547766_202831741960673563_o.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/butchfirstprint3_0.png
https://lh3.googleusercontent.com/–WD9sXUzfMA/VHiggyrtSoI/AAAAAAACV6k/eX3niTyGCCY/w958-h638-no/15710463630_dbbee230c0_o.jpg
http://www.hybrid.cz/img/spacex_pristavaci_plosina.jpg
http://cdr.cz/sites/default/files/spacex-lode-drony.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

2 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 115. díl (24.11. –30.11.2014)”

  1. slappy Redakce napsal:

    Takze poprve oficialne je ve vesmiru latka menici vedomi. Po vodkach a cigaretach nacerno na Miru je tak kompletni (na zapade tolerovana) drogova trojka. Vzhledem k tomu, ze vyzkum dalsich takovych latek je kontroverzni i na Zemi, nepredpokladam, ze by na ISS probihaly experimenty v teto oblasti.. I kdyz ted me napada: tady jde o kavovar, cili predpripravena kava vlaste mozna uz letela nahoru mnohem drive…

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.