sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

PTS-R

Americké vesmírné síly zrušily soutěž mezi společnostmi Boeing a Northrop Grumman na stavbu nové třídy komunikačních družic odolných proti rušení. Zrušený program, známý jako Protected Tactical Satellite Communication-Resilient (PTS-R), byl spuštěn v roce 2020.

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Hlídač vlhkosti má naplněné nádrže

Nový americký satelit, který má za úkol monitorovat vlhkost půdy, se připravuje ke svému startu, který je naplánovaný na leden příštího roku. Technici v minulých dnech dokončili další výrazný krok, který satelit přiblížil ke startu. Naplnili totiž jeho palubní nádrže palivem – konkrétně šlo o 90 kilogramů hydrazinu pro korekční trysky. Družice SMAP (Soil Moisture Active Passive) je v tuto chvíli již téměř připravena ke startu. Odborníci, kteří se podílejí na jejích přípravách shodně tvrdí, že už zbývají poslední drobné úpravy. Náš dnešní článek tedy ukáže, v čem je tento satelit zajímavý a proč má smysl se na něj těšit.

V prvním odstavci jste si mohli přečíst celý název sondy, ze kterého vychází zkratka SMAP. Jistě jste si všimli pasáže „Active Passive“. Sonda totiž bude vybavena jak aktivním syntetickým generátorem, tak i pasivním radiometrem. Nejnápadnější součástí téměř tunového satelitu je rozkládací anténa o průměru šest metrů. Ta je pokrytá tenkou vrstvou kovu, která usměrňuje odražené mikrovlny do citlivých snímačů.

Vizualizace družice SMAP na oběžné dráze
Vizualizace družice SMAP na oběžné dráze
Zdroj: http://www.jpl.nasa.gov/

Výrobu rozkládací antény pro družici SMAP dostala na starost firma Astro Aerospace, která je součástí gigantu Northrop Grumman. Její technici dobře vědí, že rozkládání antény bude klíčovým okamžikem celé mise, který bude rozhodovat o jejím úspěchu, nebo neúspěchu. Věnovali proto mnoho času jednak počítačovým simulacím, ale i zkouškám všech kritických systémů. Na druhou stranu je potřeba uznat, že firma Astro Aerospace není v tomto oboru žádným nováčkem – postavila už několik rozkládacích antén – dokonce i větších než je tato – a žádná nikdy při rozkládání v kosmu neměla sebemenší problém.

Satelit bude kolem Země obíhat po polární dráze ve výšce 685 km. Dráha je heliosynchronní, takže satelit bude nad každým místem Země přelétat vždy ve stejný čas. Díky tomu bude možné dlouhodobě pořizovat vědecky cenná data a jejich série. Po rozložení se anténa roztočí rychlostí 14,6 otáček/minutu. Kvůli dostatečné stabilizaci se bude zbytek sondy otáčet stejnou rychlostí, ale opačným směrem.

Výsledkem bude globální mapa vlhkosti půdy, která se bude aktualizovat každé 2-3 dny. Tím se jednak zpřesní předpověď počasí, ale také bude pomocníkem při mimořádných projevech počasí – nabízí se třeba sesuvy podmáčené půdy a podobně. V ideálním případě by mohla družicová data sloužit i k prevenci těchto událostí, nebo alespoň k včasné evakuaci. Data najdou využití při povodních, ale i při vlnách sucha. Významný vliv budou mít i při odhadech výnosů z polí, kde hraje vlhkost půdy významnou roli. Svým způsobem tedy družice pomůže včas odhalit, kde může hrozit hladomor.

Princip snímkování družice SMAP
Princip snímkování družice SMAP
Zdroj: http://eospso.gsfc.nasa.gov/

Přístroje na palubě nepotřebují přímý pohled na zeminu. Poradí si i se středním porostem – problém mu tedy nebudou dělat například rozlehlá pole. Měření může probíhat za dne stejně dobře jako v noci. Palubní přístroje ale nebudou měřit pouze samotnou vlhkost půdy. Dokáží určit také to, zda je voda kapalná, nebo zmrzlá ve formě ledu.

Jako nosič se použije spolehlivá raketa Delta II, která sice měla už před několika lety odejít do důchodu, ale jak rozebíráme v tomto článku, raketoví inženýři ji ještě dočasně vrátili do služby. Start družice SMAP z Vandenbergovy základny je naplánován na 29. ledna příštího roku. Zástupci JPL, pod kterou celý projekt spadá, by byli rádi, pokud by se podařilo start urychlit. Nicméně to zatím není příliš pravděpodobné.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
https://smap.jpl.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://media.asf.alaska.edu/uploads/Events/smap-2012.jpg
http://www.jpl.nasa.gov/missions/web/440_smap.jpg
http://eospso.gsfc.nasa.gov/sites/default/files/sat/SMAP_b.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Radoslav Packa
Radoslav Packa
10 let před

Bude „vidieť“ aj cez oblaky?

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Radoslav Packa

Podle dostupných informací se zdá, že by oblačnost neměla být překážkou.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.