sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Apollo-Sojuz

Dne 15. července uběhlo padesát let o historické mise Apollo-Sojuz. Během této mise mise došlo ke spojení americké vesmírné lodi Apollo a sovětské lodi Sojuz. Velitelem posádky Apolla byl Thomas Stafford a jeho sovětským protějškem Alexej Leonov.

MILNET

Americké vesmírné síly odhadují, že by potřebovaly více než 4 miliardy dolarů na financování rozsáhlé konstelace družic na nízké oběžné dráze Země známé jako MILNET, která by poskytovala globální komunikační služby. V současné chvíli je MILNET na seznamu nefinancovaných priorit pro FY 2026.

Britská kosmická agentura

Nový výzkum zveřejněný Britskou kosmickou agenturou zdůrazňuje rostoucí závislost země na družicových technologiích, které podle nejnovějších údajů podporovaly odvětví představující přibližně 18 % národního hrubého domácího produktu (HDP).

SES

Společnost SES očekává, že 17. července dokončí akvizici konkurenčního družicového operátora Intelsat poté, co vyřeší všechny regulační překážky bránící uzavření dohody v hodnotě několika miliard dolarů.

Starliner

Zástupci NASA uvedli, že existuje veliká šance, že další zkušební let vesmírné lodě Boeing CST-100 Starliner bude bez posádky. Důvodem je stále probíhající řešení technických problémů lodi.

Americký kongres

Americký kongres se chystá nařídit Pentagonu, aby zavedl trvalé financování iniciativy amerických vesmírných sil, která bude poskytovat komerční družicové snímky a analýzy vojenským velitelům po celém světě, a to i přes nejistotu ohledně návrhu obranného rozpočtu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Co obnáší první let Orionu?

Už jen necelé dva měsíce zbývají do chvíle, kdy se na floridském kosmodromu zažehnou motory nejsilnější soudobé rakety Delta IV Heavy. Úkolem tohoto nosiče je dopravit na oběžnou dráhu první exemplář nové americké lodi Orion. Tato mise označovaná zkratkou EFT-1 sice bude trvat jen několik hodin, což je ve srovnání s dlouhodobými lety vesmírem, plánovanými na příští roky, jen chvilka, přesto bude tato mise pro další vývoj nedocenitelná. Otestují se při ní totiž klíčové systémy lodi, mezi kterými hraje hlavní roli tepelný štít. V dnešním krátkém článku Vám přinášíme přehledné rekapitulační video celé plánované mise, která by měla být prvním velkým krokem k nové éře americké pilotované kosmonautiky.

Zdroje obrázků:
http://upload.wikimedia.org/…/559px-Exploration_Flight_Test-1_insignia.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
zdenek
zdenek
10 let před

Nice, ale všechno se tak vleče… Když člověk pomyslí kde už jsme mohli být?

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  zdenek

Buďme rádi alespoň za to, co je. Mohlo být i hůř. Navíc po mnoha letech stagnace se konečně začíná něco dít. 😉

MU
MU
10 let před

nevím ale Usa zaspali 35 let!Tudíž budou s konceptem 35 let pozadu

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  MU

To není tak jednoznačné. Sice se 35 let nerozvíjí lety mimo zemské gravitační pole, ale Američanům kvůli tomu vlak rozhodně neujel. Stále jsou kosmonautickou velmocí číslo 1.
Ani ten odklon od letů na Měsíc k raketoplánům bych USA příliš nezazlíval. Bez raketoplánů bychom třeba neměli ISS a ta za to určitě stojí.
Takže Váš komentář, že bude NASA pozadu není úplně správný – pozadu oproti komu, nebo proti čemu? Snad jen maximálně proti tehdejším očekáváním. na druhou stranu máme nyní modernější počítače i materiálové inženýrství.

slappy
slappy
10 let před

Nádhera! Ovšem to završení dramatickym žblunknutím na třech padácích a následné lovení z vody mi k takový „superlodi“ prostě nesedí. Opravdu je to celé jednodušší/bezpečnější/levnější než jít dolu na raketách? Když to zvládli i na Marsu.. padákem jenom zpomalit a pomocí motorů skutečně měkce dosednout… Jedině mě napadá, že americké lodě musí přistávat do vody prostě protože tam nemaj rozsáhlé pusté stepi a manévrovat nad osídlenými oblastmi kolem kosmodromu se bojí…

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  slappy

Na Marsu to sice zvládli, ale s mnohem menšími náklady. Nejtěžší byla Curiosity, která vážila tunu, navíc díky třetinové gravitaci jen něco přes 300 kg. Plně naložený Orion bude vážit mnoho tun.
Princip motorického přistávání zatím rozvíjí jen SpaceX u své chystané lodi Dragon V2. NASA s tím prozatím nepočítá.

Michal
Michal
10 let před
Odpověď  Dušan Majer

Myslím že kolega měl na mysli spíše zabrždění těsně před dosednutím á la Sojuz. Mimochodem, netestoval se na Orionu pro tento případ airbag?

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Michal

Pokud je mi známo, tak Orion nikdy dosednutí na airbagy netestoval. Tuto technologii zkoušela firma Boeing pro svou loď CST-100.

slappy
slappy
10 let před
Odpověď  Michal

Myslel jsem motorické přistání á la Dragon.. Nicméně musím uznat to, jak se Orionu postupně nafukují a otevírají padáky, je přecijen nádhera 🙂

Alois Janíček
Alois Janíček
10 let před

Ty jejich uzle, míle a Fahrenheity mě moc nepomohli.
Ale jinak dobré, těším se na ten test jak malý kluk na vánoce 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.