Nástupce Hubbleova kosmického teleskopu, tedy dalekohled Jamese Webba má do startu ještě 4 roky, ale už nyní je potřeba otestovat všechny palubní systémy. Jelikož je dalekohled moc velký, nevešel by se v rozloženém stavu pod žádný aerodynamický kryt rakety. Technici jej proto musí složit do kompaktního stavu, ve kterém přečká start a vymyslet, jak pak celou sestavu na oběžné dráze automaticky rozložit. V minulých dnech se proto zkoušelo vyklápění konstrukce, která bude držet sekundární zrcadlo vlastního teleskopu. V našem krátkém článku Vám přinášíme časosběrné video z celé operace.
Zdroje obrázků:
http://www.stfc.ac.uk/resources/image/jpg/jwst_new1.jpg
To je až neuvěřitelné, že takováto konstrukce přečká start rakety a tepelné změny na oběžné dráze, perfektně se vyklopí do potřebné polohy a poskytne tak úžasně přesná měření! Skutečný inženýrský div a vrchol lidského konstrukčního umu 🙂
Jak to dlouho trvá, než se toto sekundární zrcadlo vyklopí? Jak dlouho asi bude trvat celé rozložení dalekohledu?
Vyklopení sekundárního zrcadla by mělo trvat zhruba dvě hodiny. Kompletní rozložení celého dalekohledu bude probíhat po jednotlivých krocích a očekává se, že cca. 14 dní po startu by teleskop mohl být kompletně rozložený.
Rozložit takové monstrum robotem ve vzdálenosti 1,5 mil. km od Země v L2. To tedy bude frajeřina. Jakmile se něco zasekne, tak tam už nikdo nedoletí. Hubble bylo možné „servisovat“. Tady to buď klapne nebo ne.
Viz. Progress – tak spolehlivá loď, ale když se něco může pokazit tak se to dříve či později také pokazí. Budiž mu smrt v atmosféře dostatečně žhavá, ať něco nedopadne na Zemi a borcům od JWST přeji hladké důkladné testování / rozkládání.