Velká cesta po ISS

Mezinárodní vesmírná stanice – největší lidmi vyrobený objekt mimo zemský povrch. Její budování trvalo mnoho let, spolykalo mnoho peněz. Výsledkem je unikátní vědecká laboratoř, která nemá obdoby a na jejíž palubě se mohou provádět experimenty, které jinde nemají šanci. Orbitální komplex řítící se po oběžné dráze rychlostí 27,600 km/h nabízí přetlakový prostor o objemu 837 m3, který využívá šestičlenná mezinárodní posádka. Jak to ale vypadá v útrobách stanice?

Videa nám většinou ukáží pouze pár notoricky známých míst, ze kterých si ale divák neudělá představu o celkovém rozložení prostoru. Dnes se ale podíváme na opravdovou lahůdku. Před dvěma lety pobýval na ISS nizozemský astronaut André Kuipers. Ten kromě jiného natočil téměř hodinové video, ve kterém ukazuje všechny možné kouty stanice. Jelikož video není sestříháno, získají diváci mnohem lepší přehled o vnitřním uspořádání stanice. Skvělý dojem navíc dováří i občasná grafika, která na fotce stanice ukazuje, kde se zrovna André pohybuje. Přejeme příjemné sledování.

Zdroje obrázků:
http://rack.2.mshcdn.com/…/9a4237dd/f08/ISS.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

9 komentářů ke článku “Velká cesta po ISS”

 1. Marián Mižik napsal:

  Väčšinou bývam racionálny, ale pri tomto videu som sa zmohol len na citoslovcia 🙂 Nádhera. Staršie videá, ktoré som videl ukazovali vždy len segment, alebo prácu. Až pri tomto videu som si uvedomil ten obrovský pocitový, kvalitatívny aj parametrový rozdiel medzi ruským segmentom a NASA+ESA+JAXA.

 2. Vláďa napsal:

  Dobrý den, pane Majere,
  právě jsem dokoukal video a je to opravdu nádhera. Jenom to má pro mně jednu vadu na kráse. Neumím anglicky! Vidím podle počtu Vašich zajímavých článků, že propagaci dění ve vesmíru věnujete mnoho času, ale nechtěl byste vložit do videa vlastní komentář, nebo zkusit dokonce dabing? Asi je to hodně odvážné přání, ale věřím, že by Vám bylo dost, nás anglicky negramotných, moc vděčných.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Hezký den,
   v první řadě Vám velice děkuji za pochvalu a pěkný komentář. Opravdu si cením toho, když se někomu líbí práce, kterou dělám ať už já, nebo kolegové.
   Možnost otitulkovat video je jistě zajímavá, nicméně u cca. hodinového videa jako je tohle by to byla práce na téměř celý den. Psaní titulků a jejich následné vkládání do videa totiž potřebuje čas, který je násobkem času videa samotného. Bohužel ale tolik času nemám a raději tento čas věnuji tomu, abych sepsal nějaký článek kompletně v češtině (kterých je na našem webu většina).
   U těchto videí ale člověk ani příliš rozumět nemusí. Sám si občas pustím nějaké ruské video o kosmonautice – nerozumím tam sice ani slovo, ale jen se dívám a kochám se. Do budoucna sice možnost titulkování videí nevylučuji, ale momentálně to určitě není na programu dne. O co se ale snažím už teď je titulkování různých infografik, které vkládám do článků na našem webu. Jedinou výjimkou jsou přespříliš komplexní infografiky, u kterých by jejich otitulkování trvalo neúměrně dlouho.

 3. Matyn napsal:

  Díky za tenhle článek.
  Všiml jsem si, že mají američani mají 3 skafandry (20:57) i rusové v Poisku 1 a v Pirsu 2. O tom jsem ještě neslyšel.
  A potěšilo mě, že jsem v ruské sekci viděl vedle Gagarina ikonu panny Marie s Ježíškem. (31:46) 😀

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   To je pravda. A nad touto řadou je ještě Sergej Koroljov a Koroljov s Gagarinem. Před pár lety byl na jejich místě portrét Konstantina Ciolkovského. Zdá se, že výzdobu průběžně mění :-). Jen ten Gagarin zůstává 🙂

   • Matyn napsal:

    Je tedy teoreticky možnost, že vyjde celá expedice do volného kosmu?

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Je to mimořádně nepravděpodobné. Při oblékání oběma spacewalkerům pomáhá zbytek posádky. Z bezpečnostních důvodů je nutné mít posádku i uvnitř stanice. Navíc v celé historii kosmonautiky byl pouze jediný výstup, kterého se zúčastnili tři astronauti. Jinak všechny kosmické procházky byly dvoučlenné (případně jednočlenné v pionýrských dobách kosmonautiky).

   • Matyn napsal:

    Jo, ale doktorka Ryan Stoneová to zvládla v pohodě, a to byla sama. 😀

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.