sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Velká cesta po ISS

Mezinárodní vesmírná stanice – největší lidmi vyrobený objekt mimo zemský povrch. Její budování trvalo mnoho let, spolykalo mnoho peněz. Výsledkem je unikátní vědecká laboratoř, která nemá obdoby a na jejíž palubě se mohou provádět experimenty, které jinde nemají šanci. Orbitální komplex řítící se po oběžné dráze rychlostí 27,600 km/h nabízí přetlakový prostor o objemu 837 m3, který využívá šestičlenná mezinárodní posádka. Jak to ale vypadá v útrobách stanice?

Videa nám většinou ukáží pouze pár notoricky známých míst, ze kterých si ale divák neudělá představu o celkovém rozložení prostoru. Dnes se ale podíváme na opravdovou lahůdku. Před dvěma lety pobýval na ISS nizozemský astronaut André Kuipers. Ten kromě jiného natočil téměř hodinové video, ve kterém ukazuje všechny možné kouty stanice. Jelikož video není sestříháno, získají diváci mnohem lepší přehled o vnitřním uspořádání stanice. Skvělý dojem navíc dováří i občasná grafika, která na fotce stanice ukazuje, kde se zrovna André pohybuje. Přejeme příjemné sledování.

Zdroje obrázků:
http://rack.2.mshcdn.com/…/9a4237dd/f08/ISS.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Matyn
Matyn
10 let před

Díky za tenhle článek.
Všiml jsem si, že mají američani mají 3 skafandry (20:57) i rusové v Poisku 1 a v Pirsu 2. O tom jsem ještě neslyšel.
A potěšilo mě, že jsem v ruské sekci viděl vedle Gagarina ikonu panny Marie s Ježíškem. (31:46) 😀

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Matyn

To je pravda. A nad touto řadou je ještě Sergej Koroljov a Koroljov s Gagarinem. Před pár lety byl na jejich místě portrét Konstantina Ciolkovského. Zdá se, že výzdobu průběžně mění :-). Jen ten Gagarin zůstává 🙂

Matyn
Matyn
10 let před
Odpověď  Dušan Majer

Je tedy teoreticky možnost, že vyjde celá expedice do volného kosmu?

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Matyn

Je to mimořádně nepravděpodobné. Při oblékání oběma spacewalkerům pomáhá zbytek posádky. Z bezpečnostních důvodů je nutné mít posádku i uvnitř stanice. Navíc v celé historii kosmonautiky byl pouze jediný výstup, kterého se zúčastnili tři astronauti. Jinak všechny kosmické procházky byly dvoučlenné (případně jednočlenné v pionýrských dobách kosmonautiky).

Matyn
Matyn
10 let před
Odpověď  Matyn

Jo, ale doktorka Ryan Stoneová to zvládla v pohodě, a to byla sama. 😀

Vláďa
Vláďa
10 let před

Dobrý den, pane Majere,
právě jsem dokoukal video a je to opravdu nádhera. Jenom to má pro mně jednu vadu na kráse. Neumím anglicky! Vidím podle počtu Vašich zajímavých článků, že propagaci dění ve vesmíru věnujete mnoho času, ale nechtěl byste vložit do videa vlastní komentář, nebo zkusit dokonce dabing? Asi je to hodně odvážné přání, ale věřím, že by Vám bylo dost, nás anglicky negramotných, moc vděčných.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Vláďa

Hezký den,
v první řadě Vám velice děkuji za pochvalu a pěkný komentář. Opravdu si cením toho, když se někomu líbí práce, kterou dělám ať už já, nebo kolegové.
Možnost otitulkovat video je jistě zajímavá, nicméně u cca. hodinového videa jako je tohle by to byla práce na téměř celý den. Psaní titulků a jejich následné vkládání do videa totiž potřebuje čas, který je násobkem času videa samotného. Bohužel ale tolik času nemám a raději tento čas věnuji tomu, abych sepsal nějaký článek kompletně v češtině (kterých je na našem webu většina).
U těchto videí ale člověk ani příliš rozumět nemusí. Sám si občas pustím nějaké ruské video o kosmonautice – nerozumím tam sice ani slovo, ale jen se dívám a kochám se. Do budoucna sice možnost titulkování videí nevylučuji, ale momentálně to určitě není na programu dne. O co se ale snažím už teď je titulkování různých infografik, které vkládám do článků na našem webu. Jedinou výjimkou jsou přespříliš komplexní infografiky, u kterých by jejich otitulkování trvalo neúměrně dlouho.

Marián Mižik
Marián Mižik
10 let před

Väčšinou bývam racionálny, ale pri tomto videu som sa zmohol len na citoslovcia 🙂 Nádhera. Staršie videá, ktoré som videl ukazovali vždy len segment, alebo prácu. Až pri tomto videu som si uvedomil ten obrovský pocitový, kvalitatívny aj parametrový rozdiel medzi ruským segmentom a NASA+ESA+JAXA.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Marián Mižik

Velmi mne těší, že se Vám video líbilo. Článek v tom případě splnil svůj účel. 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.