sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Působivý časosběr z oddělení lodi Cygnus

Tento článek je prvním “krátkým” článkem v historii našeho portálu. Jak jsme již avizovali – i nadále bude každý den vycházet jeden dlouhý článek (jako doposud) a kromě toho se během dne čas od času objeví článek krátký. Dnes se budete moci kochat krásným videem, které 15. srpna pořídil německý astronaut Alexander Gerst na palubě ISS. Metodou časosběrného snímání zachytil oddělení soukromé zásobovací lodi Cygnus od stanice. Celá několikahodinová operace se tak rázem smrskla na pár desítek sekund.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
https://www.youtube.com/watch?v=-dtOS-oavGg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Rubrika:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Radim
Radim
10 let před

Zaujala mě dráha Cygnusu po odpoutání – nejdřív dopředu před stanici a pak nahoru nad ní. Podle logiky orbitálních manévrů by to znamenalo, že nejdřive Cygnus brzdí aby se na nižší dráze dostal dopředu před stanici a pak zrychlí aby se dostal na vyšší dráhu a postupně za ISS. A odtud, asi až jej ISS “předjede”, teprve zahájil závěrečný sestup do atmosféry.

Chápu to správně? Pokud ano, proč nebrzdí až do sestupné rychlosti hned po odpoutání? Tedy až po odmanevrování od stanice. Tryska brzdícího motoru by přece směřovala od ISS.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpovědět  Radim

To je velmi zajímavý postřeh. Přiznám se, že jsem si toho nevšiml, ale možná to souvisí s nějakými předpisy v jakém kursu musí loď opouštět prostor u ISS. Ale jistý si nejsem.

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
10 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Nesouviselo to s tím, že byl Cygnus naveden do atmosféry tak, aby posádka ISS mohla natočit jeho vstup do atmosféry? Pokud by ISS “nepředjel”, tak by jeho vstup proběhl daleko od očí jeho pozorovatelů.

https://kosmonautix.cz/2014/09/02/pusobivy-casosber-z-oddeleni-lodi-cygnus/