sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Působivý časosběr z oddělení lodi Cygnus

Tento článek je prvním „krátkým“ článkem v historii našeho portálu. Jak jsme již avizovali – i nadále bude každý den vycházet jeden dlouhý článek (jako doposud) a kromě toho se během dne čas od času objeví článek krátký. Dnes se budete moci kochat krásným videem, které 15. srpna pořídil německý astronaut Alexander Gerst na palubě ISS. Metodou časosběrného snímání zachytil oddělení soukromé zásobovací lodi Cygnus od stanice. Celá několikahodinová operace se tak rázem smrskla na pár desítek sekund.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
https://www.youtube.com/watch?v=-dtOS-oavGg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Radim
Radim
10 let před

Zaujala mě dráha Cygnusu po odpoutání – nejdřív dopředu před stanici a pak nahoru nad ní. Podle logiky orbitálních manévrů by to znamenalo, že nejdřive Cygnus brzdí aby se na nižší dráze dostal dopředu před stanici a pak zrychlí aby se dostal na vyšší dráhu a postupně za ISS. A odtud, asi až jej ISS „předjede“, teprve zahájil závěrečný sestup do atmosféry.

Chápu to správně? Pokud ano, proč nebrzdí až do sestupné rychlosti hned po odpoutání? Tedy až po odmanevrování od stanice. Tryska brzdícího motoru by přece směřovala od ISS.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Radim

To je velmi zajímavý postřeh. Přiznám se, že jsem si toho nevšiml, ale možná to souvisí s nějakými předpisy v jakém kursu musí loď opouštět prostor u ISS. Ale jistý si nejsem.

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
10 let před
Odpověď  Dušan Majer

Nesouviselo to s tím, že byl Cygnus naveden do atmosféry tak, aby posádka ISS mohla natočit jeho vstup do atmosféry? Pokud by ISS „nepředjel“, tak by jeho vstup proběhl daleko od očí jeho pozorovatelů.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.