sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Ochrnutý králík ještě žije

Nedávno jsem dostal od čtenáře dotaz, proč se už nikde nepíše o aktuálním dění okolo čínské mise Chang’e-3 a jejího šestikolového vozítka Yutu. Jelikož by tato tématika mohla zajímat více našich čtenářů, vznikl tento článek, který shrne problémy, které tuto misi provázejí. Zároveň ale vysekneme „nefritovému králíkovi“ velkou poklonu, protože i přes všechny problémy stále funguje. Ačkoliv měl podle původních očekávání přečkat pouze tři lunární dny a dvě noci, tak momentálně má za sebou už lunární den číslo devět a stále funguje – ale jen v omezené míře.

Čínský rover fungoval bez větších problémů do konce druhého lunárního dne. Jakmile se blížila noc, měl sklopit jeden solární panel a zakrýt tak své tělo, aby příliš neztrácel teplo. během lunární noci, která trvá 14 dní totiž teploty klesají mnoho desítek stupňů pod nulu. Po probuzení z následné hibernace se ale objevily problémy – rover správně nezazimoval a od této chvíle Číňané výrazně omezili zpravodajství o této misi.

Snímek z vozítka Yutu
Snímek z vozítka Yutu
Zdroj: http://www.spaceflight101.com/

Nakonec se ukázalo, že ještě před začátkem zazimování došlo k problému na systému řízení pohybu. Ten zodpovídá nejen za otáčení kol a tedy pohyb vozítka, ale i za sklápění kamerového stožáru, nebo ovládání solárního panelu. Podle všeho se zdá, že došlo k mechanickému poškození v důsledku najetí na kámen, nebo nárazu do něj. Závada je nejspíše mechanická – spekuluje se o prasknutí plošného spoje, což je na Měsíci neopravitelný problém.

Znamená to, že rover Yutu „ochrnul“. Neschopen jakéhokoliv pohybu ztratil zájem veřejnosti a i Čína o něm přestala informovat. Jeho kamery míří stále stejným směrem, takže ani fotografie nikoho neohromí. Jak tedy můžeme vědět, že vozítko stále žije? Díky radioamatérům! Například skupina UHF Satcom Group dlouhodobě monitoruje obousměrnou komunikaci mezi vozítkem a Zemí. zatímco lander se již odmlčel, „nefritový králík“ je stále při vědomí a to i během svého devátého lunárního dne. Díky tomu překonal očekávanou tříměsíční životnost.

Musíme si uvědomit, že i pokud by se vozítko Yutu odmlčelo po ujetí jediného metru, mise by byla splněna. Hlavním úkolem totiž bylo měkké přistání na Měsíci a sjetí roveru z rampy. Oba úkoly byly splněny hned na začátku mise a všechno ostatní byla jen nadstavba. Včetně avizované tříměsíční životnosti roveru.

Snímek z vozítka Yutu
Snímek z vozítka Yutu
Zdroj: http://www.spaceflight101.com/

O vědeckém přínosu celé mise se mluví poměrně málo, přesto bychom na něj zapomínat neměli. Lander poslal na Zemi celkem 118,5 GB dat a vozítko přidalo dalších 32 GB. Na landeru nainstalovaný lunární ultrafialový teleskop za první 4 měsíce pořídil 32 000 snímků, druhý přístroj na těle landeru, kamera pro extrémní UV oblast nafotila 600 fotek. Ovšem nejdůležitějším přínosem celé mise je studium samotné technologie.

Na základě dat, která mise Chang’e 3 naměřila a po prozkoumání všech dostupných údajů o technickém stavu přístrojů, bude moci Čína postavit výkonnější automaty, které provedou důkladnější průzkum lunárního povrchu. Mezi nimi bude hrát prim mise Chang’e-5 plánovaná na rok 2017, která počítá s odběrem měsíčních hornin a jejich následnou dopravou zpět na Zemi. Ostatně návratové pouzdro pro tuto misi se bude testovat už na konci tohoto roku a na našem webu budeme o této události podrobně informovat.

Zdroje informací:
http://www.spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
http://www.spaceflight101.com/uploads/6/4/0/6/6406961/3353480_orig.png?446
http://www.spaceflight101.com/uploads/6/4/0/6/6406961/722988_orig.png
http://www.spaceflight101.com/uploads/6/4/0/6/6406961/9710296_orig.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Marian
Marian
10 let před

Konecne prazdninovy clanok, ktory som si uzil. Vdaka!

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpovědět  Marian

Díky za pochvalu, ale myslím si, že tu během prázdnin vyšlo mnoho článků, které byly kvalitnější než tenhle můj. 😉

Marian
Marian
10 let před
Odpovědět  Dušan Majer

No to je asi subjektivne. Ja mam rad technologicke a historicke clanky. A hlavne take, kde su informacie unikatne, pripadne je unikatne to zhromazdenie informacii k teme. Sady fotiek mi vrati aj Google, testy ma velmi nechytili a to hlavne preto, ze casto je potrebne davat aj menej podstatne otazky, aby sa naplnil potrebny pocet na test. Osudy boli na zaciatku super a hltal som ich jeden za druhym, ale casom, ked bola vacsina „hviezd“ a „akcnych“ historickych momentov zdokumentovana ma uz nebavilo citat tak obsiahle texty. A musime si priznat, ze o ludoch z vychodneho bloku sa pise omnoho lahsie putavo, kedze s nimi rezim casto zametal, co sa neda povedat o amikoch. (Nechcem odradit autora od pisania osudov. Bude uzasne to mat zhromazdene, ked raz skonci) Kozmotyzdennik beriem ako spravodaj a nie ako clanok. A tak teda… tvoj (vas) clanok bol konecne nieco, co som zhltol na pockanie a nenechal otvorene v tabe prehliadaca „na neskor“. Akurat dnes som sa rovnako potesil clanku so sumarom ohladom SpaceX kozmodromu. Ale to uz nemame letnu prevadzku… Ci? 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpovědět  Marian

Díky za názor, ale během prázdnin u nás vyšly i jiné „rekapitulující články“ – třeba o sondě Gaia, nebo přípravách mise ExoMars. Kosmická hygiena byla také skvělá.

Marian
Marian
10 let před
Odpovědět  Marian

Odoberam kosmonautix cez RSS a clanok o druzici Gaia som musel prehliadnut. Prave som docital a mozem potvrdit, ze super! Takze tento clanok by bol druhy a nie prvy 🙂 O Exomars som mal detailne informacie uz predtym, tak mozno preto. Kazdopadne vdaka a ako by povedali za velkou mlakou: „Keep Up!“

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpovědět  Marian

Budeme se snažit. 😉

Radim
Radim
10 let před

Tákovéto shrnutí a připomenutí „zapomenutých“ misí je k nezaplacení. Laik by pátrání po informacích roztroušených po webu brzy vzdal. Takhle dostává velmí příjemné „all inclusive“ – obsahem i formou ;-).

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpovědět  Radim

To mne velmi těší. 🙂

Evžen
Evžen
10 let před

Dobrý večer, díky za velice zajímavý a nečekaný článek. V posledních dnech jsem se zajímavou náhodou snažil na světové síti právě o této misi najít nějaké nové zprávy. Nic moc jsem nenašel a právě proto mne tento článek velice potěšil. Je to pro Čínu úspěch, to se musí nechat, ať si už o jejím kosmickém programu myslíme co chceme. Sojuzy okopírovat (a trochu vylepšit, to se jim upřít nedá) je jedna věc, ale zvládnout přistání na Měsíci a k tomu ještě úspěšně „vypustit“ vozítko je věc druhá. To se okopírovat moc nedá. Úspěch, bez debaty.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpovědět  Evžen

Opravdu mám radost, že Vám náš článek „přišel vhod“.

https://kosmonautix.cz/2014/08/29/ochrnuty-kralik-jeste-zije/