Kosmonautické kvízy 5. díl – Počátky pilotované kosmonautiky

Milí čtenáři, léto zatím zdárně probíhá a protože je čtvrtek, pokračujeme v prázdninové sérii kosmonautických kvízů, které vám umožňují otestovat své vědomosti z různých odvětví tohoto komplexního a zajímavého oboru. Dnes se zaměříme na počátky pilotované kosmonautiky, konkrétně na období mezi roky 1961 a 1969. Bylo to období, kdy člověk podnikal první nejisté krůčky do nového prostředí a bez nadsázky lze říci, že každá mise v tomto období byla velmi riskantní a svým způsobem průkopnická. Otázky pokrývají jak americkou tak sovětskou stranu závodů o vesmír. Téměř všechny zvládne zodpovědět i mírně poučený laik. Pokud jste pozorně četli naše články, spadající do rubriky „historie“, věřím, že pro vás nebude problém vzpomenout si na většinu správných odpovědí. Pár záludných otázek jsem si však připravil i pro zkušené znalce kosmonautiky. Zkuste „nepodvádět“, kvíz má za úkol ověřit vaše vědomosti a hlavně – je to jen zábava. Po označení vašich odpovědí u všech otázek klikněte na tlačítko „Vyhodnotit kvíz“. Vaše výsledky nebudou nikde zveřejněny. Tak vzhůru do toho a hodně štěstí při odpovídání!

[mlw_quizmaster quiz=6]

 

Zdroj obrázku:
http://jenniferarman.com/wp-content/uploads/2014/04/question-marks-decoration.jpg
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:As08-16-2593.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

13 komentářů ke článku “Kosmonautické kvízy 5. díl – Počátky pilotované kosmonautiky”

 1. Evžen napsal:

  Děkuji! K tak detailní odpovědi k mému zvídavému dotazu opravdu nevím co dodat! Tyto úžasné detaily, které uvádíte jsou naprostou perlou a mne nezbývá nic jiného než opravdu virtuálně smeknout klobouk!

 2. Wopat napsal:

  Tak dneska těžká tipovačka 😀 Sice 13/20, ale zhruba třetina byla náhoda.

 3. Michal Bursík napsal:

  Tak dnes to až na pár výjimek byla prachsprostá tipovačka 😀
  8 bodů.
  Prej že lehký 😀

 4. Tomáš Kohout Redakce napsal:

  12 z 20. A které otázky, že byly pro poučené laiky? 😀
  Výborný kvíz. Akorát ta moje paměť na jména by mohla být lepší.

 5. Evžen napsal:

  dvě chyby, to je dobrý! díky za pobavení a pátrání v hlavě! Pěkný zbytek prázdnin, pánové!

  • Ondřej Šamárek Redakce napsal:

   Tak to je hodně slušný výsledek!

   • Evžen napsal:

    díky za uznání, ovšem musím dodat, že to bylo pro mne opravdu docela jednoduché, ale aspoň jsem si spravil sebevědomí po fiasku znalostí evropské kosmonautiky. jednu chybu jsem udělal při nevědomosti o palivových článcích Gemini. Na druhou bych se rád zeptal.
    Měl jsem za to, že tuto větu pronesli astronauti, v momentu, kdy drátěná čidla – E. Cernan ve svých pamětech dokonce udává délku dva a tři čtvrtě metru – vedoucí z nohou LM zanamenaly kontakt s měsíčním povrchem. Tedy ještě nad povrchem Měsíce. Sice těsně, ale ještě nad. Po zazáření modrého světla na přístrojové desce, tedy kontaktu – opět cituji E. C. – astronauti ručně vypnuli motor přistávácího stupně. V některých pramenech tato věta je uvedena, v některých ne. Což samozřejmě není až zas tak důležité pro můj výsledek testíku, ani snaha přivlastnit si devatenáctý bodík. Spíše jen tak pro historický detail, jak to tedy vlastně bylo? Tahle otázka však absolutně neznehodnocuje Váš naprosto výborný testík a nejen jej. Články jsou úžasné a já jsem za veškerou každodenní mravenčí práci Vás i Vašich kolegů autorů nesmírně vděčný.

   • Evžen napsal:

    aby bylo jasno, nějak mi to vypadlo z textu, jedná se o větu „Okay, engine stop!“

   • Ondřej Šamárek Redakce napsal:

    Hmmm, ono to bylo docela složité. Ty sondy (byly tři- na všech nohách krom přední), měly cca 1,75 m. V okamžiku, kdy se jedna z nich dotknula povrchu, rozsvítilo se, jak naprosto správně píšete, modré světlo na palubní desce. Aldrin v tom okamžiku ohlásil „Contact light!“ Armstrong pak vypnul motor spolu s hlášením „Shutdown!“ A když LM lehce dopadl na povrch, začal Aldrin svou litanii úkonů z checklistu, přičemž první položka byla tzv. „talkback“ ohledně stavu motoru, tedy potvrzení jeho vypnutí, odtud tedy jeho hlášení „Okay, engine stop.“ Bral jsem jako přistání moment, kdy se nohy LM usadily na povrchu a z kontextu ostatních odpovědí to myslím vyplývá, nicméně se o momentu přistání dá diskutovat a z určitého pohledu máte pravdu a první slova na Měsíci zněla „Contact light.“

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.