sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmonautické kvízy 5. díl – Počátky pilotované kosmonautiky

Milí čtenáři, léto zatím zdárně probíhá a protože je čtvrtek, pokračujeme v prázdninové sérii kosmonautických kvízů, které vám umožňují otestovat své vědomosti z různých odvětví tohoto komplexního a zajímavého oboru. Dnes se zaměříme na počátky pilotované kosmonautiky, konkrétně na období mezi roky 1961 a 1969. Bylo to období, kdy člověk podnikal první nejisté krůčky do nového prostředí a bez nadsázky lze říci, že každá mise v tomto období byla velmi riskantní a svým způsobem průkopnická. Otázky pokrývají jak americkou tak sovětskou stranu závodů o vesmír. Téměř všechny zvládne zodpovědět i mírně poučený laik. Pokud jste pozorně četli naše články, spadající do rubriky „historie“, věřím, že pro vás nebude problém vzpomenout si na většinu správných odpovědí. Pár záludných otázek jsem si však připravil i pro zkušené znalce kosmonautiky. Zkuste „nepodvádět“, kvíz má za úkol ověřit vaše vědomosti a hlavně – je to jen zábava. Po označení vašich odpovědí u všech otázek klikněte na tlačítko „Vyhodnotit kvíz“. Vaše výsledky nebudou nikde zveřejněny. Tak vzhůru do toho a hodně štěstí při odpovídání!

[mlw_quizmaster quiz=6]

 

Zdroj obrázku:
http://jenniferarman.com/wp-content/uploads/2014/04/question-marks-decoration.jpg
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:As08-16-2593.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Rubrika:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Evžen
Evžen
10 let před

dvě chyby, to je dobrý! díky za pobavení a pátrání v hlavě! Pěkný zbytek prázdnin, pánové!

Evžen
Evžen
10 let před
Odpovědět  Ondřej Šamárek

díky za uznání, ovšem musím dodat, že to bylo pro mne opravdu docela jednoduché, ale aspoň jsem si spravil sebevědomí po fiasku znalostí evropské kosmonautiky. jednu chybu jsem udělal při nevědomosti o palivových článcích Gemini. Na druhou bych se rád zeptal.
Měl jsem za to, že tuto větu pronesli astronauti, v momentu, kdy drátěná čidla – E. Cernan ve svých pamětech dokonce udává délku dva a tři čtvrtě metru – vedoucí z nohou LM zanamenaly kontakt s měsíčním povrchem. Tedy ještě nad povrchem Měsíce. Sice těsně, ale ještě nad. Po zazáření modrého světla na přístrojové desce, tedy kontaktu – opět cituji E. C. – astronauti ručně vypnuli motor přistávácího stupně. V některých pramenech tato věta je uvedena, v některých ne. Což samozřejmě není až zas tak důležité pro můj výsledek testíku, ani snaha přivlastnit si devatenáctý bodík. Spíše jen tak pro historický detail, jak to tedy vlastně bylo? Tahle otázka však absolutně neznehodnocuje Váš naprosto výborný testík a nejen jej. Články jsou úžasné a já jsem za veškerou každodenní mravenčí práci Vás i Vašich kolegů autorů nesmírně vděčný.

Evžen
Evžen
10 let před
Odpovědět  Evžen

aby bylo jasno, nějak mi to vypadlo z textu, jedná se o větu „Okay, engine stop!“

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
10 let před

12 z 20. A které otázky, že byly pro poučené laiky? 😀
Výborný kvíz. Akorát ta moje paměť na jména by mohla být lepší.

MaG
MaG
10 let před
Odpovědět  Ondřej Šamárek

Taky si myslím, byl jsem rád za 11 🙂

Michal Bursík
Michal Bursík
10 let před

Tak dnes to až na pár výjimek byla prachsprostá tipovačka 😀
8 bodů.
Prej že lehký 😀

Wopat
Wopat
10 let před

Tak dneska těžká tipovačka 😀 Sice 13/20, ale zhruba třetina byla náhoda.

Evžen
Evžen
10 let před

Děkuji! K tak detailní odpovědi k mému zvídavému dotazu opravdu nevím co dodat! Tyto úžasné detaily, které uvádíte jsou naprostou perlou a mne nezbývá nic jiného než opravdu virtuálně smeknout klobouk!

https://kosmonautix.cz/2014/07/31/kosmonauticke-kvizy-5-dil-pocatky-pilotovane-kosmonautiky/