sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmonautické kvízy 5. díl – Počátky pilotované kosmonautiky

Milí čtenáři, léto zatím zdárně probíhá a protože je čtvrtek, pokračujeme v prázdninové sérii kosmonautických kvízů, které vám umožňují otestovat své vědomosti z různých odvětví tohoto komplexního a zajímavého oboru. Dnes se zaměříme na počátky pilotované kosmonautiky, konkrétně na období mezi roky 1961 a 1969. Bylo to období, kdy člověk podnikal první nejisté krůčky do nového prostředí a bez nadsázky lze říci, že každá mise v tomto období byla velmi riskantní a svým způsobem průkopnická. Otázky pokrývají jak americkou tak sovětskou stranu závodů o vesmír. Téměř všechny zvládne zodpovědět i mírně poučený laik. Pokud jste pozorně četli naše články, spadající do rubriky „historie“, věřím, že pro vás nebude problém vzpomenout si na většinu správných odpovědí. Pár záludných otázek jsem si však připravil i pro zkušené znalce kosmonautiky. Zkuste „nepodvádět“, kvíz má za úkol ověřit vaše vědomosti a hlavně – je to jen zábava. Po označení vašich odpovědí u všech otázek klikněte na tlačítko „Vyhodnotit kvíz“. Vaše výsledky nebudou nikde zveřejněny. Tak vzhůru do toho a hodně štěstí při odpovídání!

[mlw_quizmaster quiz=6]

 

Zdroj obrázku:
http://jenniferarman.com/wp-content/uploads/2014/04/question-marks-decoration.jpg
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:As08-16-2593.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Evžen
Evžen
10 let před

dvě chyby, to je dobrý! díky za pobavení a pátrání v hlavě! Pěkný zbytek prázdnin, pánové!

Evžen
Evžen
10 let před

díky za uznání, ovšem musím dodat, že to bylo pro mne opravdu docela jednoduché, ale aspoň jsem si spravil sebevědomí po fiasku znalostí evropské kosmonautiky. jednu chybu jsem udělal při nevědomosti o palivových článcích Gemini. Na druhou bych se rád zeptal.
Měl jsem za to, že tuto větu pronesli astronauti, v momentu, kdy drátěná čidla – E. Cernan ve svých pamětech dokonce udává délku dva a tři čtvrtě metru – vedoucí z nohou LM zanamenaly kontakt s měsíčním povrchem. Tedy ještě nad povrchem Měsíce. Sice těsně, ale ještě nad. Po zazáření modrého světla na přístrojové desce, tedy kontaktu – opět cituji E. C. – astronauti ručně vypnuli motor přistávácího stupně. V některých pramenech tato věta je uvedena, v některých ne. Což samozřejmě není až zas tak důležité pro můj výsledek testíku, ani snaha přivlastnit si devatenáctý bodík. Spíše jen tak pro historický detail, jak to tedy vlastně bylo? Tahle otázka však absolutně neznehodnocuje Váš naprosto výborný testík a nejen jej. Články jsou úžasné a já jsem za veškerou každodenní mravenčí práci Vás i Vašich kolegů autorů nesmírně vděčný.

Evžen
Evžen
10 let před
Odpověď  Evžen

aby bylo jasno, nějak mi to vypadlo z textu, jedná se o větu „Okay, engine stop!“

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
10 let před

12 z 20. A které otázky, že byly pro poučené laiky? 😀
Výborný kvíz. Akorát ta moje paměť na jména by mohla být lepší.

MaG
MaG
10 let před

Taky si myslím, byl jsem rád za 11 🙂

Michal Bursík
Michal Bursík
10 let před

Tak dnes to až na pár výjimek byla prachsprostá tipovačka 😀
8 bodů.
Prej že lehký 😀

Wopat
Wopat
10 let před

Tak dneska těžká tipovačka 😀 Sice 13/20, ale zhruba třetina byla náhoda.

Evžen
Evžen
10 let před

Děkuji! K tak detailní odpovědi k mému zvídavému dotazu opravdu nevím co dodat! Tyto úžasné detaily, které uvádíte jsou naprostou perlou a mne nezbývá nic jiného než opravdu virtuálně smeknout klobouk!

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.