sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 96. díl (14.7. – 20.7.2014)

Týdenní souhrn toho nejzajímavějšího, co přinesla kosmonautika vám opět k nedělnímu obědu přináší kosmotýdeník, který se tentokrát zaměří na tři velké události. Nejprve se podíváme na zachycení soukromé zásobovací lodi Cygnus robotickou paží u ISS, následně zamíříme k další zásobovací lodi, tentokrát k ATV, jejíž start musel být odložen. Posléze se zaměříme na zajímavý experiment Foton-M, který vypustilo Rusko. Kosmotýdeník jako obvykle uzavřeme souhrnem krátkých zpráv.

Cygnus připojen k ISS

Třináctého července se k ISS na raketě Antares vydala soukromá automatická zásobovací loď Cygnus, která na stanici vezla 1,493.8 kg zásob. Z čehož bylo 764 kg určeno pro posádku, včetně nového oblečení a jídla, 355 kg bylo určeno pro opravy vnitřních i vnějších systémů stanice, 327 kg připadalo na několik cubesatů a další experimenty Japonské kosmické agentury, 32 kilogramů tvořily náhradní díly pro skafandry a 8,2 kg tvořily náhradní díly k počítačům. Ke stanici se přiblížila po třech dnech letu 16. července a v 11:36 SELČ byla loď zachycena robotickou paží stanice a posléze úspěšně připojena ke stanici. Jedná se už o druhý zásobovací let pod taktovkou společnosti Orbital Space Corporation. Vzhledem k tomu, že přílet fotografoval Alexander Gerst, který pobývá v těchto dnech na ISS, připojujeme několik jeho povedených fotografií.

Cygnus
Cygnus
Zdroj: http://spaceflightnow.com/
Cygnus přilétá
Cygnus přilétá
Zdroj?: http://spaceflightnow.com/
Západ slunce za Cygnusem
Západ slunce za Cygnusem
Zdroj: http://spaceflightnow.com/
Cygnus v noci
Cygnus v noci
Zdroj: http://spaceflightnow.com/
Cygnus zachycen
Cygnus zachycen
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/

Let poslední ATV bude odložen

Připravovaný let posledního exempláře Evropské zásobovací lodi ATV k ISS musel být odložen, kvůli problémům, které se zřejmě týkají hydrazinových orientačních trysek upravující orientaci posledního stupně rakety. Kvůli dostatku času k vyřešení tohoto problému byl tedy let o několik dní odložen. Zatím není znám přesný datum startu, ale startovací okno ATV končí 31. srpna, takže do té doby by loď měla odstartovat.

Loď nese jméno Georges Lemaître, jak už tradice při vypouštění lodí ATV říká, jsou vždy pojmenovány po nějakém významném evropském vědci. Georges Lemaître, který se zasloužil o relativistické nestacionární modely vesmíru s velkým třeskem a dal je jako první do přímé souvislosti s expanzí vesmíru, kterou objevil Edwin Hubble v roce 1929. Aktuální loď ATV je poslední, kterou se ESA zavázala k ISS poslat. Původně se plánovalo celkem devět lodí ATV, ale jak se zdražoval jejich vývoj, byl nakonec počet zredukován na pět.

ATV-5 se připravuje na start
ATV-5 se připravuje na start
Zdroj: http://blogs.esa.int/

Foton-M

18.7. ve 22:50 CEST (t.j. už 19.7. v 00:50 moskevského času) odstartovala z rampy č.6 raketa Sojuz-2-1a s družicí Foton-M4. Záznam startu naleznete zde.

Foton-M vychází z osvědčený technologií Vostoku
Foton-M vychází z osvědčený technologií Vostoku
Zdroj: http://www.russianspaceweb.com/

Foton-M je satelit, postavený na bázi osvědčeného Vostoku, a v jistém smyslu je sesterským programem Bionu, kterému jsme se už u nás na blogu také věnovali. Foton se však specializuje více na materiálový výzkum, ačkoli na palubě aktuálního satelitu Foton-M4 bychom našli 5 gekonů, mušky, semínka rostlin a různé mikroorganizmy. Zajímavostí je fakt, že fauna a flora na palubě bude muset spoléhat na zásobu vzduchu v rámci objemu kabiny, žádný systém udržení životních podmínek v tomto smyslu Foton na palubě nenese. Celkem je na palubě 850 kg vědeckého nákladu v rámci 22 experimentů, z toho 600 kg je umístěno v hermetické návratové kabině a zbývajících 250 kg se nachází na exteriéru satelitu.

Foton se pohybuje po dráze 575 x 262 km se sklonem 64,9°k rovníku. Přistání návratové kabiny je plánováno na 16. září v oblasti kolem Orenburgu, bude jej však možné o den odložit.

Kosmické mini-zprávy

Sonda Rosetta, která se pomalu blíží ke kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko už spatřila svůj cíl. Kometa překvapila zajímavým, zřejmě dvojitým jádrem, které stojí za pozornost. Můžete si jej prohlédnout v rotaci třeba zde.

14. července úspěšně odstartoval Falcon 9 s družicemi Orbcomm. Tento start byl dlouho odkládaný, nakonec se však odklady vyplatily a start proběhl bez problémů. Proběhlo i motorické přistání prvního stupně. Ostatně o tom jsme už na blogu psali během týdne.

Dnes si připomínáme snad nejdůležitější a nejvýznamnější výročí v současných dějinách kosmonautiky. Je to 45 let, co 20. července 1969 ve 20:17:40 UTC na Měsíci přistál lunární modul Eagle v rámci výpravy Apolla 11 a Neil Armstrong se stal prvním člověkem, který vstoupil na povrch jiného tělesa, než je Země. Je zbytečné se o tomto rozepisovat, po internetu bude dostatek připomínkových akcí, který událost popíšou dostatečně. Přidáváme jen jednu fotografii. Více si u nás můžete přečíst třeba v seriálu Vesmírné osudy, kde jsme se věnovali právě i Neilu Armstrongovi. A nebo se podívejte na nesestříhaný záznam z výstupu na povrch.

Jeden z nejvýznamnějších okamžiků v dějinách lidstva
Jeden z nejvýznamnějších okamžiků v dějinách lidstva
Zdroj: http://www.dvice.com/

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/antares/orb2/140719photos/02artemyev_600402.jpg
http://spaceflightnow.com/antares/orb2/140719photos/03artemyev_600400.jpg
http://spaceflightnow.com/antares/orb2/140719photos/05artemyev_600403.jpg
http://spaceflightnow.com/antares/orb2/140719photos/08nasa_600399.jpg
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/t1.0-9/10452357_553695444753201_4181837962975758496_n.jpg
http://blogs.esa.int/atv/files/2014/07/ATV-5_on_Ariane_5_before_encapsulation_fullwidth.jpg
http://www.russianspaceweb.com/images/spacecraft/science/foton/m4/infograph_1.jpg
http://www.dvice.com/sites/dvice/files/styles/blog_post_media/public/apollo_11.jpg?itok=bMd0vVJh

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vaclav Nedved
Vaclav Nedved
10 let před

Jak to dopadlo s pristanim prvniho stupne Falcona? Zatim zadny zpravy?

Michael Voplatka
10 let před
Odpovědět  Vaclav Nedved

Zatím žádné informace zveřejněny nebyly. Jediná aktualizace zněla, že je možné, že trup prvního stupně narušila vlna vytvořená stupněm samotným.

Michael Voplatka
10 let před
Odpovědět  Vaclav Nedved
asdf
asdf
10 let před

To znamená, že s dopravou nákladů ESA na ISS je konec?

https://kosmonautix.cz/2014/07/20/kosmotydenik-95-dil-14-7-20-7-2014/