sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Švestičky z vlastní (vesmírné) zahrádky

Salát vypěstovaný v kosmu v rámci experimentu Veg-01

Abych hned na začátku článku uvedl věci na pravou míru – na dalších řádcích se nebudeme věnovat avizovaným švestkám, ale salátu. Nicméně kdo ví, třeba právě v těchto týdnech začíná nová éra kosmického zahradničení a jednou se dočkáme i těch švestek. Pomyslný startovní výstřel v tomto novém oboru zazněl před několika týdny na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. Pokud za několik desítek let postoupí kosmické pěstování rostlin na novou úroveň, jistě se bude navždy připomínat, že jeden z hlavních zákaldních kamenů tohoto oboru představoval experiment VEGGIE.

Všechno to začalo při třetím ostrém zásobovacím letu lodi Dragon k ISS. V útrobách tohoto kosmického náklaďáku bylo i zařízení VEGGIE (zmínka o něm padla i v tomto souhrnném článku). Co to vlastně VEGGIE, nebo chcete-li VEG-01 je? Ve své podstatě jde o kompaktní skládací fóliovník malých rozměrů, který má v sobě zabudované všechno, co mohou rostliny během svého růstu potřebovat. Jeho úkolem je umožnit posádce pěstovat čerstvé produkty za účelem jejich následné konzumace.

Kontrola experimentu VEGGIE
Kontrola experimentu VEGGIE
Zdroj: http://www.spaceflight101.com/

Dragon kromě samotného fóliovníku doručil i semínka římského salátu. Už od samotného sázení, které proběhlo na začátku května, byl péčí o VEGGIE pověřen Steven Swanson. Kromě nezbytné péče se věnoval i snímkování rostlin a celkovému dokumentování růstu. Steven Swanson denně s injekční stříkačkou zavlažoval rostlinky, aby měly dostatek vláhy. Než se ale mohla posádka zakousnout do listů vypěstovaného salátu, musely proběhnout rozbory jeho složení, zda v sobě rostliny náhodou neobsahují škodliviny.

V zásadě šlo jen o formalitu, protože na ISS není nic, co by mohlo rostliny po nutriční stránce znehodnotit. Experiment VEGGIE zároveň zkoumal i další atributy kosmického pěstování – posádka například měřila množství potřebné vody, nebo odebírala stěry z vybraných míst pro mikrobiologické rozbory – jde hlavně o prevenci, aby na vlhkých místech nezačaly například růst plísně.

Steven Swanson sklízí salát
Steven Swanson sklízí salát
Zdroj: http://www.spaceflight101.com/

V těchto dnech mohla posádka poprvé sklidit výsledek své práce. Role hlavního sklízeče se ujal velitel 40. dlouhodobé expedice, Steven Swanson, který tak mohl svou posádku pohostit historickým pokrmem. Nasbíraný salát byl totiž první rostlinou, která byla vypěstována ve stavu beztíže za účelem konzumace. Na vesmírných stanicích v minulých letech probíhaly experimenty s klíčením rostlin, zkoušelo se, jaký vliv má mikrogravitace na růst klíčků, ale posádka nikdy nepřikročila ke konzumaci plodů své práce. To se změnilo až nyní.

Posádka ale nemohla zkonzumovat celou sklizeň – část vypěstovaných rostlin se totiž dopraví na Zemi, kde podstoupí detailní laboratorní měření. Hlavní důraz bude kladený na mikrobiologické rozbory. Bude se zkoumat, zda se na rostlinách při jejich růstu nepřemnožily patogenní organismy nad bezpečnou úroveň a zda se v rostlinách nenaakumulovaly škodlivé látky vytvořené nebezpečnými mikroorganismy. Vzorky salátu tedy prozatím zamířily do palubních mrazáků MELFI, kde při teplotě několika desítek stupňů pod nulou počkají na přílet další lodi Dragon, která má startovat pravděpodobně v srpnu. Na její palubě se vzorky dopraví na Zemi.

Samotné zařízení VEGGIE je v současné době vyčištěno a vydesinfikováno. Experiment zůstane na ISS připravený ve složeném stavu, takže v dalších měsících a letech bude možné vyzkoušet nové plodiny, ale i odlišné podmínky pro jejich růst. Pokud se jednou lidstvo vydá na dlouhodobé lety vesmírem, které nebudou trvat jen několik měsíců, ale budou se počítat na roky, tak právě pěstování rostlin na palubách lodí může být jedním z důležitých prvků ke zredukování objemu převážených zásob. Hydroponicky pěstované rostliny by v budoucnu mohly sytit i první obyvatele základen na planetě Mars. Tak až jednou donese astronaut svému veliteli švestičky z vlastní hydroponické zahrádky, snad si vzpomene, že tohle všechno začalo na ISS u několika rostlinek římského salátu.

Dočkáme se jednou plodin pěstovaných na Marsu?
Dočkáme se jednou plodin pěstovaných na Marsu?
Zdroj: http://i.space.com/

Zdroje informací:
http://www.spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
http://a.abcnews.com/…/HT_nasa_Space_Lettuce_farming-thg_130912_16x9_992.jpg
http://www.spaceflight101.com/uploads/6/4/0/6/6406961/2986593_orig.jpg
http://www.spaceflight101.com/uploads/6/4/0/6/6406961/3094156_orig.jpg
http://i.space.com/images/i/000/005/840/i02/h_mars_crops_02.jpg?1292271659

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.