Kosmotýdeník 92. díl (16.6. – 22.6.2014)

V poslední době se kosmonautika stává velice živou a je proto velice těžké udržet si přehled toho, co se stále děje. K ucelení přehledu o tom, co se událo v jednotlivých týdnech, vám poskytuje kosmotýdeník, který shrnuje kosmické události uplynulých sedmi dní. Dnes se proto můžete těšit na odkladový maraton Falconu 9, let zařízení Grasshopper 2, nebo plány NASA v rámci mise k asteroidu. Přejeme příjemné čtení.

Falcon opět nevzlétl

Aktuální let rakety Falcon 9 v1.1 od SpaceX se šesti satelity společnosti Orbcomm je zřejmě zakletý. Rozhodně si to myslí někteří zaměstnanci u SpaceX. Už po několikáté odložený start, se totiž neuskutečnil ani tento pátek, kdy se mělo po dlouhých opravách, ani v sobotu, kdy mělo dojít k náhradnímu startu. Historie zrušený startů tohoto letu je však delší.

Původně byl totiž start plánovaný na 10. května, nicméně došlo k odkladu kvůli dodatečným zkouškám na 14. května. Třináctého května však došlo k poměrně vážné nehodě, kdy při zkušebním tankování rakety praskla jedna z heliových nádrží. Helium se používá pro tlakováni kyslíkových nádrží. Bylo jasné, že oprava bude delší, než se čekalo. Nový start byl proto posunut na 27. Května, nicméně ještě během první poloviny května byl start posunut dál na 10. června. Během měsíce, kdy se opravovala heliová nádrž, však bylo rozhodnuto na přesun na třináctého června. Dvanáctého června však nastal problém s jedním ze šesti satelitů Orbcomm, který byl však brzy vyřešen, i tak bylo nutné start odložit na čtrnáctého června. Start byl však kvůli dodatečným úpravám odložen nakonec až na dvacátého června. Tento start se však nevydařil, dvanáct minut před startem se objevily problémy s tlakem ve druhém stupni rakety, start musel být opět odložen, tentokrát jen o 24 hodin. Druhý den se start pro velké překvapení opět nekonal. Tentokrát však za to mohlo počasí. Florida je v letních měsících velice divoká, co se bouřek týká a odklady v tomto období jsou proto normální.

Falcon 9 v1.1

Falcon 9 v1.1
Zdroj: http://img.new.livestream.com/

Pokud jste se ještě neztratili v číslech a odkladech, na závěr dodám, že velikým překvapením bylo, když 21. června neprobíhal ani náznak přímého přenosu ze startu. SpaceX to na svých stránkách včas oznámila, nicméně to vyvolalo bouřlivou diskuzi. Pokud jde o civilní starty z Floridy je už dlouholetou tradicí, že přímý přenos je vždy k dispozici. Tento krok proto vyvolal hledání důvodů, proč bylo přistoupeno k takovému kroku. Možností je mnoho, od přesvědčení SpaceX, že dnes start stejně neproběhne, až po skloňovanou nejistotu, zda start proběhne v pořádku. Jistého však není nic.

Další pokus o start by měl proběhnout někdy v následujících deseti dnech, přesný termín zatím není známý. Nicméně když nás budete sledovat na facebooku, včas se to dozvíte.

Grasshopper manévroval

U SpaceX ještě zůstaneme a tentokrát si povíme veselejší zprávu. 17. června proběhl další test zařízení Grasshopper 2, která má v budoucnosti umožnit přistávání prvních stupňů raket Falcon 9 (pokud odstartují) a jejich opětovné použití. Zařízení se tentokrát vydalo do stejné výšky jako v minulém testu, tedy do jednoho kilometru, nicméně tentokrát bylo vybaveno aerodynamickými řídicími plochami, které se během letu vyklopily a díky jejich natáčení si Grasshopper vyzkoušel manévrovat. Dle videa se zdá, že díky těmto řídicím plochám může zařízení poměrně přesně přistávat. Video z letu naleznete zde.

Poslední let Grasshopperu. Vidět jsou zde i aerodynamické klapky

Poslední let Grasshopperu. Vidět jsou zde i aerodynamické klapky
Zdroj: http://i1.ytimg.com/

Grasshopper 2

Grasshopper 2
Zdroj: http://i.dailymail.co.uk/

NASA zpřesňuje plány k misi k asteroidu

Zachycení části asteroidu

Zachycení části asteroidu
Zdroj: http://media2.s-nbcnews.com/

Plán NASA odchytit malý asteroid a dovést ho na oběžnou dráhu Měsíce, kde by se k němu vydala posádka v lodi Orion a prozkoumala ho, pomalu dostává přesnější kontury a je probírán na půdě kongresu, kde se v tomto týdnu dospělo k několika závěrům.

Zajímavým momentem ve vývoji této mise jsou navržená data a postupy. Pokud vše vyjde, měl by být v roce 2018 konečně vybrán asteroid, ke kterému poletí sonda, která by k němu měla vyrazit v 2019 tak, aby v roce 2021 už na orbitě Měsíce mohli operovat astronauti s lodí Orion.

Zatím jsou v jednání dvě možnosti, jak tato mise proběhne. Buďto se sonda vydá k malému asteroidu a přiveze jej tak celý, nebo odebere několik kamenů z asteroidu většího a ty pak dopraví k Měsíci. Jaká z těchto misí se uskuteční, by se pak mělo rozhodnout do konce roku 2014. Poté NASA udělí 4,9 milionu dolarů na rozjetí přípravy na tuto misi.

V současnosti se na hledání vhodných asteroidů podílí krom pozemských observatoří i kosmický infračervený dalekohled Spitzer. V současnosti je známo devět potenciálních asteroidů, které by byly vhodné pro misi. Jen dodáváme, že mise má přinést neocenitelné zkušenosti s lety do vzdálenějších částí sluneční soustavy a umožnit tak astronautům pracovat na neznámých malých tělesech.

Samotná mise u asteroidu

Samotná mise u asteroidu
Zdroj: http://www.spaceflightinsider.com/

Kosmické mini-zprávy

Devatenáctého června odstartovala raketa Dněpr-1 s rekordním počtem třiceti sedmi družic, satelitů a CubeSatů. Start proběhl bez problémů a více jsme se o něm rozepsali zde.

Na stanici proběhl ruský výstup do volného prostoru, který byl i přes tradiční mediální neobratnost ruské strany, poměrně hezky zdokumentován. Článek o přípravách na výstup je zde. Video z výstupu pak neleznete zde. Pár zajímavých fotografií třeba u nás na fóru, kde naleznete odkazy na další fotky.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/
http://www.spacex.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje fotografií:
http://img.new.livestream.com/events/00000000002d79a3/2e7dde8d-c82f-4e4a-a59f-8a84d52d5fef_640x427.jpg
http://img.new.livestream.com/events/00000000002d79a3/3f96d59a-6107-40d1-b087-0fb73435462e_640x960.jpg
http://i1.ytimg.com/vi/DgLBIdVg3EM/maxresdefault.jpg
http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2014/06/19/video-undefined-1EEB40D200000578-723_636x358.jpg
http://www.spaceflightinsider.com/wp-content/uploads/2014/03/01-Asteroid-Redirect-Mission-NASA-image-SpaceFlight-Insider-post.jpg
http://media2.s-nbcnews.com/i/newscms/2014_25/519701/140619-optionb_62119d0403240696307c845795200971.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

9 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 92. díl (16.6. – 22.6.2014)”

 1. MRR napsal:

  Pekné, ja len dodám, že v prípade F9r je správnejšie hovoriť o aerodynamických riadiacich plochách než o klapkách. Termín klapka má úplne iný význam.(brzdiaca klapka- na lietadle plocha (výklopná alebo výsuvná) prestaviteľná za letu, určená v určitých režimoch letu k zníženiu rýchlosti i k dosiahnutiu väčšej strmosti letu. Býva umiestená na krídle, na trupe, na smerovom kormidle.

 2. Karel Novák napsal:

  Pěkný přehled – jen mě pobavil překlep v závěru –
  Video z výstupu pak nelíznete zde.

  Jinak moc fajn Doufám že už F9 konečně pofrčí.

 3. Jiří Hošek Redakce napsal:

  Malky zřejmě myslel větu „i tak bylo nutné start odložit na čtrnáctého května“.

 4. Malky napsal:

  Pěkný článek, jen v popisu odkladů Orbcommu je chyba, místo čtrnáctého května má být čtrnáctého června, domnívám se 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.