sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

SeaLaunch utekla hrobníkovi z lopaty

O nejneobvyklejším kosmodromu na světě, plovoucí rampě SeaLaunch příznivci kosmonautiky v posledních měsících neslyšeli. Mohlo se zdát, že se nad tímto projektem zavřela voda, ale není tomu tak. V tomto týdnu se SeaLaunch vrátila zpátky mezi aktivní kosmodromy. nebyl to ale vůbec jednoduchý start. Každý, kdo sleduje kosmonautiku ví, jaké drobnosti někdy mohou za havárie raket. Jenže SeaLaunch si tentokrát žádné selhání dovolit nemohla. Další havárie by jí totiž už definitivně zlomila vaz.

Byl první únor roku 2013 a na plovoucím kosmodromu se ke startu připravovala raketa Zenit-3SL určená speciálně pro starty z této unikátní rampy. Start se povedl, raketa stoupala k temné obloze, ale už půl sekundy po startu se objevil problém na hydraulice, která naklání trysku motoru prvního stupně. Nosič se totiž měl vydat přímo na východ, ale letěl na západ. Řídící systém detekoval problém a 12 sekund po startu se proto zapnul havarijní řídící systém. Bylo jasné, že Intelsat 27 skončí nikoliv na oběžné dráze, ale v oceánu. Motory hořely do dvacáté sekundy, aby raketa doletěla co nejdál od plošiny a pak se vypnuly. Trosky dopadly do vln oceánu 52 sekund po startu.

Po havárii to s plovoucím kosmodromem nevypadalo slibně. Spekulovalo se dokonce o tom, že společnost Eněrgija, která má v projektu čtvrtinový podíl přemlouvá Rusko, aby plošinu odkoupilo. Objevily se i spekulace, že SeaLaunch odkoupí Austrálie nebo Čína. Nakonec ale nic z toho nebylo potřeba. SeaLaunch se z této nehody otřepala a na 26. května naplánovala svůj další start. Do vesmíru se měla vydat telekomunikační družice Eutelsat 3B.

Start rakety Zenit-3SL z plošiny SeaLaunch
Start rakety Zenit-3SL z plošiny SeaLaunch
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Přípravy na start probíhaly podle plánu a ve 23:10 našeho času se zažehl motor prvního stupně. Všichni netrpělivě čekali, jak si raketa povede, ale hladký průběh nenarušilo vůbec nic. Horní stupeň Blok-DM dopravil náklad na dočasnou oběžnou dráhu s nejvyšším bodem 407 km a nejnižším 180 km nad Zemí. Po půlhodinové přeletové fázi se horní stupeň zažehnul podruhé a během sedmiminutového manévru protáhl oběžnou dráhu tak, že nejvyšší bod byl 35 636 km vysoko. V tu chvíli se podle plánu od horního stupně oddělila družice – start tímto manévrem skončil a můžeme jej hodnotit jako mimořádně úspěšný.

SeaLaunch je unikátní v tom, že jako jediný kosmodrom na světě vypouští rakety přímo z rovníku. Nemusí tedy na oběžné dráze plýtvat palivem, aby změnily sklon oběžné dráhy na nulu, navíc jim při startu maximálně pomáhá zemská rotace. Přidejme si k tomu i fakt, že na rovníku prakticky nehrozí hurikány a vyjde nám, že by byla velká škoda o tenhle unikátní kosmodrom přijít.

Na závěr ještě pár slov k vynesené družici Eutelsat 3B. O její výrobu se postarala společnost Airbus Defence and Space (Astrium) a použila pro ni osvědčenou základní kostru Eurostar-3000. Celá družice váží bez 33 kg rovných šest tun a je vysoká sedm a půl metru. Rozevřené solární panely mají rozpětí 31 metrů a dodávají 12 000 Wattů. O udržování přesné polohy se stará pohonný systém založený na dvousložkovém palivu. Družice je stabilizována ve třech osách tak, aby její komunikační přístroje mířily k Zemi.

Eutelsat 3B během testování
Eutelsat 3B během testování
Zdroj: https://farm4.staticflickr.com

Na její palubě bychom našli 51 transpondérů, které pracují v pásmech C, Ka a Ku. Právě 30 transpondérů v pásmu Ku svým signálem pokryje Evropu a přilehlou část severní Afriky, Blízkého východu a východní Asie. Otočná anténa v pásmu Ku bude pokrývat Jižní Ameriku, především pak Brazílii. Přes družici budou proudit data přenášející video, ale i telekomunikační služby od vládních i soukromých subjektů.

Devět transpondérů v pásmu Ka na otočných anténách pokryje Afriku a Jižní Ameriku. Díky tomu by se měla v těchto oblastech zlepšit konektivita k internetu. Nakonec tu máme ještě 12 transpondérů v pásmu C, které zajistí globální odesílání signálu na zem. Linka pro Afriku má být přitom posílená. Družice může pokrývat velkou část Zeměkoule díky svému umístění – má viset nad 3. východním poledníkem a její služba by měla trvat asi 15 let.

Zdroje informací:
http://www.spaceflight101.com/
http://spaceflightnow.com/
http://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/sealaunch/eutelsat3b/140526launch/sealaunch_400297.jpg
http://spaceflightnow.com/sealaunch/eutelsat3b/140526launch/sealaunch_400602.jpg
https://farm4.staticflickr.com/3757/11340522874_6fe604f824_c.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2014/05/29/sealaunch-utekla-hrobnikovi-z-lopaty/