sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Sondě New Horizons už chybí k Plutu méně než 4AU

27. února letošního roku absolvovala sonda New Horizons další drobný ale důležitý milník. Překonala vzdálenost čtyř astronomických jednotek od trpasličí planety (čtyřikrát vzdálenost Země – Slunce), což činí 598 milionů kilometrů. „Jsme teď tak blízko systému Pluto – blíž než může být planeta Země od Jupiteru“, říká šéf mise New Horizons Alan Stern ze Southwest Research Institute v Boulderu. „A to rozhodně není vše, držte si klobouky, to nejlepší teprve přijde. Pro nás všechny je to čím dál tím zajímavější“, dodává.

Od startu 19. ledna 2006 sonda urazila 4,62 miliard kilometrů. V létě letošního roku se dočkáme jednoho zajímavého výročí v historii dobývání meziplanetárního prostoru. 25. srpna bude sonda míjet oběžnou dráhu planety Neptun – a to přesně 25 let poté, co kolem tohoto ledového obra proletěl Voyager 2. Když dorazí 14. července příštího roku k systému Pluto, bude dosahovat nejvyšší rychlosti, jakou kdy měla sonda zkoumající cílový objekt v rámci svého primárního programu.

Cesta sondy New Horizon od počátku do plánovaného konce (2006 – 2017/20)
Cesta sondy New Horizon od počátku do plánovaného konce (2006 – 2017/20)
Zdroj: http://www.siteastronomia.com/

Sondu dopravila do kosmického prostoru nosná raketa Atlas (1.stupeň: Atlas V 551, 2.stupeň: Centaur, 3.stupeň STAR 48B s pevnými pohonnými látkami) z floridského Cape Canaveral. Prvních třináct měsíců probíhaly testy a zkoušky palubních přístrojů a proběhlo několik drobných úprav letové dráhy a navedení sondy na trajektorii k planetě Jupiter, jejíž hmotnost a hybnost sonda později využila při gravitačním manévru (metoda „gravitačního praku“) ke svému urychlení. 7. dubna 2006 sonda minula oběžnou dráhu Marsu.

Trajektorie sondy New Horizons
Trajektorie sondy New Horizons
Zdroj: http://pluto.jhuapl.edu/

Největší přiblížení k Jupiteru se odehrálo 28. února. Při rychlosti 23 km/s se New Horizons přiblížila Jupiteru tři až čtyřikrát blíž než Cassini. 8. června 2008 sonda minula orbitální dráhu Saturnu a 18. března 2011 Uranu. Orbit planety Neptun se odehraje v srpnu 2014. Na dvou schématech můžete vidět polohu sondy i její rychlost – v tomto případě v kilometrech za sekundu vůči Slunci (heliocentric velocity). Zelenou barvou je zvýrazněna část křivky, jež značí trasu, kterou sonda má za sebou. Na pozadí jsou vyobrazeny hvězdy 12. magnitudy či jasnější.

Gravitační manévr kolem Jupitera měl své opodstatnění nejen kvůli nedočkavosti vědeckého týmu či obce fanoušků. Tím hlavním důvodem jsou změny atmosféry na povrchu Pluta. Od roku 1989 se trpasličí planetavzdaluje od Slunce a každým rokem dostává méně záření (tepla) od naší mateřské hvězdy. Jak se její povrch ochlazuje tamní atmosféra doslova mrzne a ve zkondenzované formě se usazuje na povrchu planetky. I když…

…Prapodivné zjištění

Pluto se, podobně jako i další objekty Kuiperova pásu, skládá především z kamenných materiálů a ledu. Jde o poměrně malé těleso, které má přibližně pětinu hmotnosti Měsíce a třetinu jeho objemu. Obíhá po vysoce výstřední a nakloněné dráze. Jeho vzdálenost od Slunce se pohybuje mezi 30 až 49 astronomickými jednotkami (AU) (tj. 4,4–7,4 miliard km). V pravidelných intervalech se tak ocitá blíže Slunci než poslední planeta sluneční soustavy – Neptun. V současné době (roku 2012) se nachází asi 32 AU od Slunce.

Trajektorie sondy New Horizons
Trajektorie sondy New Horizons
Zdroj: http://pluto.jhuapl.edu/

Oběžná doba Pluta je 248 pozemských let. Charakteristiky jeho oběžné dráhy jsou podstatně odlišné od oběžných drah planet, které jsou téměř kruhové a neoddalují se od roviny ekliptiky. Pluto na rozdíl od nich obíhá po velmi výstřední a velmi nakloněné dráze, svírající s ekliptikou úhel větší než 17°. V důsledku této výstřednosti se také v malém úseku své dráhy nachází blíže Slunci, než Neptun. Naposledy tato situace nastala v období od 7. února 1979 do 11. února 1999, přičemž perihéliem prošel 5. srpna 1989.

A právě jeho silně eliptická dráha kolem Slunce byl důvod, proč se většina vědců přikláněla k názoru, že po většinu plutovského roku, obzvláště v době afélia atmosféra zmrzne a obalí povrch trpasličí planety, přičemž množství molekul rozptýlených v atmosféře (připomínající tak spíš pozemskou exosféru) je tak malé, že nedochází ke vzájemným srážkám.

Jakým překvapením bylo, že místo aby řídla, atmosféra je dokonce hustější, než při posledním měření. Podle některých teorií je možnou příčinou tohoto jevu existence polárních čepiček, díky kterým by atmosféra nikdy úplně nezmizela. Na výsledky si ale budeme muset počkat až napřesrok, a rozhodně nejen ty týkající se atmosféry, ale trpasličí planety jako takové, budou naprosto přelomové.

Zdroje informací:
http://pluto.jhuapl.edu/
http://pluto.jhuapl.edu/

Zdroje obrázků: 
http://www.siteastronomia.com/wp-content/uploads/2013/06/New-Horizons-Plano-da-Miss%C3%A3o.jpg
http://pluto.jhuapl.edu/whereisnh/overview/nhov20140301_0164.jpg
http://pluto.jhuapl.edu/whereisnh/sideview/nhsv20140301_0164.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Míla
Míla
10 let před

Řekněte, že jsem staromódní, ale myslím si, že když už je ten článek šitý horkou jehlou a bez korektury, tak by alespoň neměl obsahovat nesmysly. Když se už v nadpisu dozvím, že Pluto je planetka, tak samozřejmě hned předpokládám, že autor je odborník a v ničem jiném se nemýlí…

Pavel
Pavel
10 let před
Odpověď  Míla

Mílo, vyčkejte času a předpokládám, že Pluto bude mezi planety opět zařazeno.Jedinný důvod k vyřazení byla zřejmě jeho velikost (malá). Jinak se chová jako ostatní planety a má i své měsíce. Nevím, proč by měl být trvale degradován.

gubarev
gubarev
10 let před
Odpověď  Míla

Pluto byl vyřazen ze seznamu planet v roce 2006, dokonce v naší zemi – na pravidelném Mezinárodním astronomickém kongresu v Praze.

Glosglober
Glosglober
10 let před

Míla
Pluto je opravdu prohlášen za planetku ( je to už asi 2 až 3 roky). Jinak se domnívám, že autor se žádných omylů nedopustil a určitě se máme za rok na co těšit.

ramesse83
ramesse83
10 let před

Nieze by to pre ucel tohto clanku bolo podstatne, ale Pluto nie je z definicie ani planetou, ani planetkou (asteroidom) ale TRPASLICOU PLANETOU, co je nova kategoria vytvorena na IAU v Prahe v uz spominanom roku 2006. Zahrna relativne drobne objekty, ktore sa ale dokazali vlastnou gravitaciou zagulatit…a urcite je tam este niekolko dalsich charakteristik, ktore ich vyclenuju od planetok ale aj od planet.

Dovodom novej kateorie nie je len velkost, ako sa pise hore. Je tam toho viac, zlozenie, povod, typicke drahove elementy atd. To ze ma objekt mesiace, este neznamena, ze je to planeta, aj bezne drobne planetky maju mesiace.

Pavel
Pavel
10 let před
Odpověď  ramesse83

Ktoré – napríklad?Okrem toho o Plutu to vieme naozaj veľmi málo a akékolvek striktné uzávery sú naozaj predčasné.

Petr Kubala
Petr Kubala
10 let před
Odpověď  Pavel

243 Ida

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před

Trochu sporný výraz planetka jsem nahradil terminologicky správným „trpasličí planeta“.

gubarev
gubarev
10 let před

Nebylo potřeba.
Nejde o sporný výraz, protože se používá obou i v odborných kruzích

Petr Kubala
Petr Kubala
10 let před

Pluto je skutečně planetka a to s patřičným číslem 🙂

Petr Kubala
Petr Kubala
10 let před

Ještě pár poznámek:

1) Pluto skutečně je planetka, má i pořadové číslo 134340
2) Pluto je také trpasličí planeta, plutoid a objekt Kuiperova pásu
3) Není tak úplně pravda, že by bylo vyhozeno kvůli dráhovým elementům a složení. To byly spíše podpůrné argumenty, hlavním důvodem byla potřeba definice planety a nastal problém, že se začaly za dráhou Neptunu objevovat tělesa o větší hmotnosti než Pluto. Definice planety řeší POUZE tento problém, jinak je její kvalita na úrovni výrobků některých u nás prodávaných potravin, kdy se na obalu píše něco jiného, než je uvnitř. Definice planety je mimo Sluneční soustavu zcela nepoužitelná.
4) Pluto se na rozdíl od planet pohybuje po dosti protáhlé eliptické dráze s poměrně velkým sklonek k rovině ekliptiky (výstřednost 0,24 tuším, sklon 17°). Vtip je v tom, že objevujeme exoplanety s ještě větší excentricitou a ještě větším sklonem, ba dokonce retrográdním pohybem.

5) Planetky s měsíci opravdu existují. Nejlepším příkladem je Ida, u které měsíc našla sonda Galileo. Existují ale dokonce dvojplanetky (binar asteroid), což je trochu případ systému Pluto-Charon), kde je poměrně netypický poměr hmotností.

omg jsem se rozepsal, skoro na článek 🙂 sorry

gubarev
gubarev
10 let před
Odpověď  Petr Kubala

Díky pane Kubalo za shrnutí (ušetřil jste jak můj čas tak i mé už mírně artritické prsty :))
Nejdřív jsem chtěl navrhnout adminovi smazání debaty, ale teď jsem naopak nabyl dojmu, že je důležitější, než samotný článek, neboť ukazuje, jaké zmatky v této tématice panují mezi veřejností.
Já sám jsem vycházel z rad/porad třeba pana Grygara a pana Petráska.

Považujme tuto trochu zmatenou diskuzi vašim shrnutím za uzavřenou. 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.