sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Virgin Galactic

Společnost Virgin Galactic oznámila, že výroba nových suborbitálních kosmických letounů je i nadále na dobré cestě, aby umožnila zahájení komerčních letů v polovině příštího roku, a zároveň zvažuje obnovení prodeje letenek.

Landspace

Čínský startup Landspace v sobotu vynesl na oběžnou dráhu šest družic Tianyi. Družice vynesla raketa Zhuque-2E z rampy v testovací oblasti Dongfeng Commercial Space Innovation Test Area v raketovém středisku Jiuquan.

NGA

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 30. díl (7.4. – 12.4.2013)

V dnešním vydání Kosmotýdeníku, ostatně jako již tradičně, zhodnotíme uplynulý týden v kosmonautice a i tentokrát se můžete těšit na tři zajímavé události. Řeč bude o návrhu rozpočtu pro NASA na fiskální rok 2014, který ale ještě není definitivní, protože jej musí posvětit americký Kongres. V dalším tématu si trochu odpočineme od čísel, zvolníme tempo a pokocháme se sluneční aktivitou v celém uplynulém roce. V posledním dnešním tématu se podíváme na společnost SpaceX, která lehce pozměnila harmonogram svých nejbližších letů.

Rozpočet NASA

Největší událostí tohoto týdne bylo zveřejnění návrhu rozpočtu americké agentury NASA pro příští účetní období. Mluvíme o fiskálním roce 2014, který začne platit 1. října letošního roku. Návrh vypadá docela slibně – celková částka je 17,7 miliardy dolarů. Největší částku spolkne věda – celkem 5 miliard dolarů. Konkrétně půjde 1,8 mld na průzkum Země, 1,2 mld na průzkum planet, 642 milionů mají stát astrofyzikální mise, 658 milionů ukousnou přípravy dalekohledu Jamese Webba a 653 milionů bude stát průzkum Slunce.

Ale pro veřejnost nejzajímavějších je 105 milionů dolarů, které by měly posloužit k zachycení cca. sedmimetrového asteroidu. Ten by sonda následně dopravila do blízkosti Země aby k němu vyrazila pilotovaná výprava. Start by mohl přijít v roce 2019 s pomocí rakety Atlas V 551. Otázkou samozřejmě je, jak se k návrhu rozpočtu postaví americký Kongres. Doufejme, že nebude příliš škrtat. Následující animace ukazuje celý průběh plánovaného zachycení asteroidu.

Slunce v roce 2012

Od roku 2010 studuje sonda SDO nepřetržitě aktivitu naší nejbližší hvězdy. Každých deset sekund pořídí snímek Slunce. Velkou výhodou je hned několik světelných spekter, ve kterých sonda pracuje. Každý den dorazí na Zemi úctyhodných 1 – 1,5 TB dat! Když se tyhle snímky složí do videa, máme před sebou úchvatné shrnutí sluneční aktivity v celém uplynulém roce 2012. Tak si na šest minut odpočiňte od starostí všedního dne a relaxujte při pohledu na Slunce. Jedna sekunda videa odpovídá přibližně jednomu reálnému dni.

Logo společnosti SpaceX na trupu rakety Falcon 9
Logo společnosti SpaceX na trupu rakety Falcon 9
Zdroj: http://cdn.breitbart.com/

SpaceX posouvá své starty

Společnost SpaceX v tomto týdnu oznámila drobné změny ve svém letovém harmonogramu. První změnou je, že k premiérovému startu vylepšené rakety Falcon 9 v1.1 s kanadskou družicí Cassiope nedojde 18. června, jak se očekávalo, ale až 9. července. Jelikož se bude startovat z kosmodromu Vandeberg, tak se tento odklad nedotkne příprav na červencový start telekomunikační družice SES-8, kterou má Falcon 9 vynést z floridského kosmodromu. A i v dalších měsících čeká na společnost SpaceX velmi slušné tempo.  Už v srpnu má z Floridy startovat Falcon 9 s družicí Thaicom-6, která má zajistit telekomunikaci v jihovýchodní Asii. Hned v září pak přijde start Falconu 9 s osmi vylepšenými satelity Orbcom, které poslouží k přenosu dat. Tenhle maratón startů by měl skončit 11. listopadu, kdy SpaceX vyšle k ISS již třetí plánovanou zásobní loď Dragon. Jsou to opravdu velmi smělé plány. Nezbývá proto nic jiného, než držet Muskově firmě palce a doufat, že nedojde k dalším výrazným odkladům.

Zdroje informací:
http://kosmonaut.cz/
http://www.kosmo.cz/
http://www.nasa.gov/
http://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/images/content/739584main_budget_cover_2014_800-600.jpg
http://cdn.breitbart.com/mediaserver/Breitbart/Big-Government/2012/08/24/spacex.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.