sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 16. díl (30. 12. 2012 – 5.1. 2013)

Robonaut 2 a skafandr astronauta

V novém díle Kosmotýdeníku si představíme připravovaný skafandr Z-1, který bude astronautům sloužit jak na oběžné dráze, tak na povrchu Měsíce, asteroidu nebo Marsu. Bude mnohem jednodušší si skafandr navléct než jak je tomu dnes. SpaceX se připravuje na již druhý ostrý start rakety Falcon 9 a kosmické lodě Dragon. Termín startu je 1. března. Cíl bude stejný jako u předchozího letu, a to Mezinárodní vesmírná stanice. Robonaut 2 se  pomalu chystá na práci, která ho bude v budoucnu čekat. Zatím se provádí pouze testy, ale jednou bude astronautům pomáhat při opravách stanice.

Takto by mohl vypadat nový skafandr pro americké astronauty
Takto by mohl vypadat nový skafandr pro americké astronauty
Zdroj: https://www.technobuffalo.com/

Nové skafandry

NASA od roku 2017 plánuje nasadit do provozu nové skafandry, které by astronauti měli používat jak na Mezinárodní vesmírné stanici, tak na povrchu Měsíce nebo Marsu. Skafandry, které se nyní používají nejsou určeny pro chůzi. Jsou navrženy na práci okolo ISS a spodní část obleku je nepohyblivá. Tyto nové skafandry jsou uprostřed spojené tak, aby astronaut mohl pohodlně chodit a otáčet horní polovinou těla. Oblékání do skafandru by mělo být jednodušší. Na zádech je otvor, kterým astronaut do obleku „vklouzne“. Otvor se uzavře připevněním odpojitelného modulu s kyslíkem. Skafandr bude také moci být připevněný k vesmírné lodi nebo roveru. Astronaut pouze upevní svůj oblek a otevře ho, následně z něj vystoupí a bude moci pobývat na palubě vesmírného stroje.
Skafandr je v podstatě malá vesmírná loď. Oblek má stabilní vnitřní tlak, ten může být nižší než je na Zemi. Má v sobě chladící i ohřívací systém a je intenzivně izolován.Teplotu udržuje osobní systém základních životních podmínek.

Přípravy rakety Falcon 9 na březnový start jsou v plném proudu
Přípravy rakety Falcon 9 na březnový start jsou v plném proudu
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Druhý „ostrý“ start lodě Dragon

Kosmická loď Dragon má před sebou druhý oficiální zásobovací start. Mise, která má označení SpX-2, měla odstartovat 18.1.2013, ale kvůli vyšetřování anomálie jednoho z motorů rakety Falcon byl start přesunut na 1. března. Pokud proběhne start tak, jak by měl, bude kosmická loď Dragon zachycena robotickou paží Mezinárodní vesmírné stanice a následně připojena k modulu Harmony.
Kosmická loď Dragon je vyvíjena soukromou americkou firmou SpaceX. První zkušební let proběhl 8. prosince 2010. Jednalo se 3hodinový bezpilotní let, během kterého byly otestovány všechny klíčové systémy lodě. Nyní se připravuje DragonRider, což by měla být pilotovaná verze s kapacitou až 7 astronautů.  Při zadokování u stanice bude výdrž lodi na oběžné dráze až 210 dní. Současně s posádkou bude možné vynášet i omezené množství dalšího nákladu. Jeho nasazení do akce by mohlo přijít po roce 2015.

Podobní roboti by se jednou mohli procházet po Měsíčním povrchu místo astronautů
Podobní roboti by se jednou mohli procházet po Měsíčním povrchu místo astronautů
Zdroj: http://vtm.e15.cz/

Kosmický pomocník

Robonaut 2 už na palubě ISS už nějakou dobu je, ale zatím toho moc neukázal. Minulý týden velitel Kevin Ford sestavil a uvedl robota do pohybu. Pozemní týmy ho ovládaly a ten zkoušel otáčet a přepínat ventily a měřit všelijaké hodnoty na cvičném panelu. Zatím se jedná pouze o testy, ale v budoucnosti by mohl Robonaut pomáhat astronautům při opravách stanice. Jeho ruce vypadají stejně jako lidské a tak může používat stejné nástroje jako posádka. Tím odpadá potřeba speciálního nářadí, které by bylo pouze pro něj.
V budoucnu by podobní roboti mohli nahradit lidskou posádku. Bylo by to jak levnější, tak bezpečnější. Evropská vesmírná agentura připravuje podobného robota, který se jmenuje Justin. Jeho úkolem bude opravovat poškozené satelity na oběžné dráze Země. ESA plánuje na rok 2013 a 2014 první testy.

Zdroj informací:
http://en.wikipedia.org/
http://en.wikipedia.org/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroj obrázků:
https://www.technobuffalo.com/wp-content/uploads/2012/12/nasa-z-1-prototype-640×400.jpg
https://pbs.twimg.com/media/A_twj__CIAAQR2r.jpg
http://vtm.e15.cz/files/imagecache/dust_filerenderer_big/upload/aktuality/4002/robonaut_2_p_i_testech_nebo_udr_ov_n__fyzi_ky__ink_4d75ea5258.jpg
http://procproto.cz/wp-content/uploads/robonaut-2.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Dr. Eddy
Dr. Eddy
12 let před

Co znamena „vydrz lodi“? Mluvim o informaci o vydrzi 210 dni u DragonRideru po zadokovani…

Diky.

Tomáš Chobola
Tomáš Chobola
12 let před
Odpověď  Dr. Eddy

Loď po spojení se stanicí přejde na její energetický systém a vypne se většina systémů. Například loď Sojuz vydrží u stanice okolo 200 dní.

Dr. Eddy
Dr. Eddy
12 let před
Odpověď  Tomáš Chobola

Ale co vydrzi? Co ubyva? Jestlize se spoji se stanici a prejde na jeji energeticky system, tak baterie to asi nebudou. Takze co konkretne „zacne dochazet“?

Dušan Majer
Dušan Majer
12 let před
Odpověď  Dr. Eddy

Jde o mnoho faktorů. Například u lodi Sojuz je asi největším omezujícím faktorem použité palivo, které působí korozivně na nádrže. Pokud by loď zůstala v provozu déle, už by nemusela být bezpečná, mohlo by dojít k proděravění nádrže. Dalším faktorem omezujícím délku pobytu je třeba střídání dne a noci a s nimi spojené tepelné výkyvy, které namáhají konstrukci. Svůj díl na tom nese i záření, které může oslabovat některé konstrukční prvky lodi. Takže abych to shrnul – nedá se jmenovat jeden konkrétní důvod. Jedná se spíše o souhru mnoha faktorů. Navíc – nikde není psáno, že pokud loď vydrží 200 dní, takže hned 201. hrozí nebezpečí. Není tomu tak. Je to spíše jen takové doporučení ohledně bezpečnosti. Abych to přirovnal k potravinám – není to jako „spotřebujte do“, ale spíše „minimální trvanlivost do“. 🙂 Ty lodě by třeba na oběžné dráze vydržely i déle, ale v rámci zachování maximální bezpečnosti se kosmické agentury raději drží zkrátka.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.