sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 10. díl (18. 11. – 24. 11. 2012)

Pohled na místo přistí Sojuzu

V desátém díle Kosmotýdeníku si ukážeme,  jak vypadalo přistání Expedice 33. Následovat bude představení nově objeveného vesmírného tělesa, které dostalo název super-Jupiter. Toto těleso je 13krát hmotnější, než samotný Jupiter! Nyní se spekuluje o tom, zda se jedná o planetu nebo o hnědého trpaslíka. Teplota tohoto tělesa stoupá až na 1400 stupňů Celsia. Nakonec znovu zavítáme do historie a představíme si koncept vesmírné stanice, kterému chyběly pouze peníze na realizaci. Stanice byla nakonfigurována tak, aby se k ní mohla připojit vesmírná loď Gemini B s dvěma astronauty.

Vrátila se 33. Expedice

V neděli 18.11. přistála v kazašské stepi posádka kosmické lodi Sojuz TMA-05M. Tu tvořili tři astronauti. Konkrétně velitelka 33. dlouhodobé expedice na ISS Sunita Williamsová, dále Akihiko Hošide a Jurij Malenčenko. Strávili ve vesmíru 127 dní a z toho 125 dní na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. V okamžiku odpojení lodě Sojuz oficiálně začala 34. Expedice.
Na videu budete moci vidět rozloučení dvou posádek, odpojení od ISS a uvítání kosmonautů.

Super-Jupiter

Kappa Andromedae b v představách malíře
Kappa Andromedae b v představách malíře
Zdroj: http://www.seuhistory.com

Mezinárodní tým astronomů objevil planetu, která je mnohem hmotnější než největší planeta naší Sluneční soustavy. Dostala tedy označení super-Jupiter. Tato planeta obíhá kolem hvězdy Kappa Andromedae, která se nachází v souhvězdí Andromedy. Hmotnost této hvězdy je dvakrát větší než v případě Slunce a je pozorovatelná pouhým okem. To, že je planeta 13krát hmotnější než Jupiter, mohl mezinárodní tým astronomů určit podle dat, která získal teleskop Subaru na Havaji. Teplota na plynném obru je až 1400 stupňů Celsia. Teplota dodává planetě načervenalou záři.

Oficiální název tohoto tělesa je Kappa Andromedae b. Mnozí si myslí, že by se mohlo jednat o hnědého trpaslíka. Jeho velikost se totiž pohybuje právě na rozhraní, které odděluje nejmasivnější planety od nejméně hmotných hnědých trpaslíků.

Koncepty vesmírných stanic

MOL - připravovaná americká stanice
MOL – připravovaná americká stanice
Zdroj: http://i.space.com

Stejně jako v minulém díle se podíváme do historie.  NASA v sedmdesátých letech měla připravené koncepty vesmírných stanic, většina z nich počítala s umělou gravitací vytvářenou rotací stanice. Byly navrženy hlavně pro lodě Apollo.
V roce 1960 vznikl koncept pojmenovaný Manned Orbiting Laboratory (MOL). Stanice byla nakonfigurována tak, aby se k ní mohla připojit vesmírná loď Gemini B se dvěma astronauty. MOL by na oběžnou dráhu vynesla raketa Titan IIIC. Posádka by na stanici strávila jeden měsíc a poté by se vrátila zpět na Zemi. První start byl naplánovaný na patnáctého prosince roku 1969, nakonec byl odložen až na rok 1971. V roce 1969 byl nakonec celý program zrušen důvodu finanční náročnosti. Astronauti, kteří byli na tento program připravování, se později stali prvními lidmi, kteří pilotovali raketoplán.

Zdroje informací:
http://www.rozhlas.cz
http://i.space.com
http://www.space.com

Zdroje obrázků:
http://www.seuhistory.com/noticias/noticia-509/image/kappa-andromedae-b-planeta-exoplanta-corpo-celeste-nasa-history-channel.jpg
http://i.space.com/images/i/18341/i02/nasa-space-station-concepts-3.jpg
http://www.nasa.gov/images/content/707581main_landing_226.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2012/11/25/kosmotydenik-10-dil-18-11-24-11-2012/