sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 6. díl (21. 10. – 27. 10. 2012)

Posádka kosmické lodi Sojuz TMA-06M

V úterý, 23. října odstartovala k Mezinárodní vesmírné stanici z kazašského kosmodromu Bajkonur spolehlivá raketa Sojuz společně se třemi kosmonauty na své palubě. O dva dny později už byla 33. dlouhodobá expedice na ISS kompletní. Už během příštího měsíce by se mělo rozhodnout, zda se evropská kosmická agentura, tedy ESA vrhne do projektu automatického lunárního přistávacího modulu. Pokud vše půjde hladce, mělo by ke startu dojít v roce 2018 a k přistání v roce 2019.
Příští rok by měl vesmírný teleskop Herschel dosloužit a stát se kosmickým smetím. Narazí do Měsíce nebo bude poslán na oběžnou dráhu kolem Slunce? Tyto novinky probereme v šestém díle Kosmotýdeníku.

Pár vteřin před oddělením postranních motorů rakety Sojuz
Pár vteřin před oddělením postranních motorů rakety Sojuz
Zdroj: http://www.spaceflightnow.com

33. Dlouhodobá posádka ISS je kompletní

V úterý, pár minut před jednou hodinu odpoledne našeho času, se zažehly motory rakety Sojuz a tři kosmonauti mířili na oběžnou dráhu. Pro velitele Olega Novického to byl vůbec první let, stejně tak pro prvního palubního inženýra Evgeny Tarelkina. Třetí člen posádky Kevin A. Ford však za sebou už jeden vesmírný let má.
Minutu po startu raketa překonala rychlost zvuku a vše bylo připraveno na odhození čtyř postranních motorů. Za deset minut byla kosmická loď Sojuz na výchozí oběžné dráze. Ve čtvrtek došlo k úspěšnému spojení k Mezinárodní vesmírné stanici k modulu Poisk. Posádka 33 dlouhodobé expedice je konečně kompletní. Co bude astronauty čekat? V první řadě to bude odpojení lodě Dragon od soukromé firmy SpaceX. Příští měsíc dojde ke konci 33. Expedice, protože se tříčlenná posádka pod velením Suni Williemsové odpojí od ISS a přistane zpět na Zemi. trojice, která na stanici dorazila teď se stane základem 34. dlouhodobé expedice.

Evropský lunární modul po přistání
Evropský lunární modul po přistání
Zdroj: http://www.theengineer.co.uk

Evropský lunární modul

Evropská vesmírná agentura v příštích týdnech rozhodne, zda dojde k realizaci mise Lunar Lander. Jedná se o malý přistávací modul, který má na oběžnou dráhu Měsíce vynést raketa Sojuz. Pokud vše půjde podle plánu, mělo by k přistání dojít v roce 2019. Hlavní cíl mise je příprava pro budoucí pilotované lety na Měsíc. Bude se testovat přesné a bezpečné přistání a hledat vhodná místa pro budoucí výzkumné činnosti lidské posádky. Na projektu pracují vedle vedoucího Německa také podniky ze Španělska, Kanady, Belgie, Portugalska a dokonce i z České republiky. Češi budou zajišťovat termomechanickou analýzu části motorové sekce přistávacího modulu.
Ono samotné přistání bude velice zajímavé. Mělo by dojít k velice měkkému, přesnému a bezpečnému přistání. V řídícím středisku vyberou vhodné místo a lander při sestupu zapne svoji kameru a přístroje, které místo vyhodnotí.  Počítač zaznamená sklon a nerovnost povrchu a najde bezpečné místo na přistání. Poté lehce přistane na počítačem vybraném místě. Zde bude rozebírat a zkoumat vzorky povrchu. Vše zatím nebylo ani schváleno. O všem se rozhodne příští měsíc.

Herschel v libračním centru
Herschel v libračním centru
Zdroj: http://2.bp.blogspot.com

Co se starým teleskopem?

Herschel je největší infračervený teleskop se zrcadlem o průměru 3,5 metru. Díky tomu je dvakrát větší než Hubble. Jeho pracovní doba je omezena funkčností chladícího prostředku. Jakmile dojdou zásoby helia, které chladí přístroje až k absolutní nule, teleskop se stane nepoužitelným. To znamená konec mise. Vědci v ESA se však nechtějí smířit s tím, že se stane kosmickým smetím na oběžné dráze. Teleskop se nachází v Lagrangeově bodě. To znamená, že se zde gravitační síly Země a Slunce vzájemně ovlivňují. Díky tomu se dá teleskop ovládat s relativně nízkou spotřebou paliva. Pokud však palivo dojde, stane se Herschel neovladatelným. ESA zvažuje dva možné plány. První je, že se teleskop pošle na orbitu Slunce, na které se se Zemí setká nejdříve za sto let. Druhá možnost je srážka s Měsícem. Tím pádem by se nestal kosmickým smetím, ale využil by se k hledání vody na jednom z pólu našeho souseda. Ne všichni s tímto plánem souhlasí. Některým se tento nedůstojný konec zařízení nelíbí. Přijde jim neúnosné zamořovat Měsíc odpadem. Pokud by nakonec přece jen došlo ke střetu s Měsícem, zážeh bude proveden v létě příštího roku.

Zdroje informací:
 http://en.wikipedia.org
http://www.astrovm.cz
http://www.livingfuture.cz
http://forum.kosmonautix.cz

Zdroje obrázků:
http://i.space.com/images/i/23048/i02/space-station-expedition-33-launch-pad.jpg?1350986178
http://www.spaceflightnow.com/news/images/ni1210/23soyuz_400299.jpg

http://www.theengineer.co.uk/pictures/482xAny/7/7/8/2039778_TE_ESA_Lunar_Lander.jpg
http://2.bp.blogspot.com/-afX85w8AhRg/UHXTpmlA8lI/AAAAAAAAIYE/MHJwwkXJuUs/s640/Herschel_SpaceTelescope_artist_opt600x303.jpg


Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.