sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

ClearSpace

Společnost ClearSpace dokončila druhou fázi mise Britské kosmické agentury s názvem Active Debris Removal (ADR), v rámci které testovala a zdokonalovala technologii pro odstraňování družic z nízké oběžné dráhy Země.

NASA

Bílý dům 6. května formálně předal Senátu nominaci Matthewa Andersona na pozici zástupce administrátora NASA. Anderson sloužil v letectvu 24 let a do důchodu odešel v roce 2021 v hodnosti plukovníka.

IonQ

Společnost IonQ, která se zabývá kvantovými výpočty a sídlí v Marylandu, 7. května oznámila, že dosáhla dohody o akvizici společnosti Capella Space. Akvizice posouvá plán společnosti IonQ na vytvoření první vesmírné sítě pro distribuci kvantových klíčů (QKD) na světě.

JPL

JPL 7. května oznámila, že Laurie Leshin odstoupí z funkce ředitele JPL s účinností od 1. června. V oznámení byly pro toto rozhodnutí uvedeny pouze osobní důvody a memorandum pro zaměstnance JPL od Thomase Rosenbauma, prezidenta Kalifornského technologického institutu, který řídí JPL jménem NASA.

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly udělily softwarové společnosti SciTec z New Jersey kontrakt v hodnotě 259 milionů dolarů na další vývoj pozemního systému určeného pro vojenské družice včasného varování.

FAA

FAA vydalo 6. května rozhodnutí o posouzení vlivů na životní prostředí týkající se zvýšení počtu startů ze základny Starbase v Boca Chica v Texasu, ve kterém povolila zvýšený pocet startů. Posouzení se zabývalo žádostí společnosti SpaceX o provedení až 25 startů a přistání Starship/Super Heavy.

Indie

Indie zpřísňuje bezpečnostní pravidla a pravidla pro dodržování předpisů týkajících se družicové konektivity. Indie tak reaguje na snahy telekomunikačních společností, jako jsou například SpaceX se Starlinkem či Eutelsat s OneWeb, vstoupit na lokální trh.

Inversion Space

Společnost Inversion Space 1. května oznámila, že dokončila let své mise Ray, která byla vypuštěna v rámci mise Transporter-12 společností SpaceX v lednu. Zařízení sloužilo jako technologický demonstrátor a testovalo systémy, které společnost plánuje použít pro svou budoucí návratovou kapsli Arc.

Novaspace

Společnost Novaspace, přední poradenská a tržní firma v oblasti vesmírných programů, vydala 24. vydání své výroční zprávy o vládních vesmírných programech (GSP). Zpráva uvádí, že globální vládní investice do vesmíru dosáhly v roce 2024 přibližně 135 miliard dolarů

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 3. díl (30.9. – 6.10. 2012)

Kosmická loď ATV

V dnešním díle Kosmotýdeníku se podíváme na novinky tři novinky týkající se kosmonautiky. Nejprve začneme u Mezinárodní vesmírné stanice, kde se toho událo více než dost. Dále pak na americký bezpilotní raketoplán Boeing X-37 (neboli Orbital Test Vehicle) vynášený raketou Atlas V, který se chytá na svoji třetí cestu do vesmíru a v samotném závěru článku přijde řada na sondu Venus Express, která po dlouhodobém zkoumání Venuše zjistila jednu velice zajímavou věc. V určitých oblastech atmosféry planety klesají teploty až pod 150 stupňů Celsia.

Mezinárodní vesmírná stanice ISS
Mezinárodní vesmírná stanice ISS
Zdroj: http://apod.nasa.gov

Co se děje na ISS?

ISS existuje už od roku 1998. Za tu dobu se stanice rozrostla a na oběžné dráze přibylo mnoho takzvaného kosmického smetí, které stanici ohrožuje.  Jsou to například úlomky rozpadlých družic nebo vyhořelé stupně. Ve čtvrtek ISS málem musela zapnout své motory na modulu Zvezda, aby lehce upravila svoji oběžnou dráhu. Naštěstí to nebylo nutné. Výpočty ukázaly, že úlomky z japonské družice se již nenachází v nebezpečné zóně a řídící středisko od manévru ustoupilo.

Minulý týden se od stanice oddělila ATV-3 Edoardo Amaldi. Tyto automatické transportní prostředky jsou určené k zásobování ISS. Zároveň poupravují její dráhu. Proč? Mezinárodní vesmírná stanice se nachází ve výšce okolo 400 km nad zemí, ale i zde se nachází velmi řídké zbytky atmosféry. ISS o ně tře a tím se zpomaluje. Tím pádem klesá. Jednou za čas je nutné stanici „vytáhnout“ na vyšší oběžnou dráhu, aby neshořela v atmosféře.

Miniraketoplán X-37
Miniraketoplán X-37
Zdroj: http://space.skyrocket.de

Bezpilotní raketoplán X-37

25. října by se do vesmíru měl podívat malý bezpilotní raketoplán X-37. Odstartuje v nákladovém prostoru rakety Atlas V. Mise bude opět přísně tajná. Stejně tomu bylo i při předchozích letech. Bude se jednat o exemplář, který se do vesmíru již vydal. Tím se otestuje znovupoužitelnost těchto strojů.
Při předchozím startu se uvádělo, že mise bude trvat devět měsíců. Nakonec se raketoplán vrátil až po 469 dnech, kdy v pořádku přistál na Vendenbergově letecké základně.
Tyto raketoplány jsou řízeny vojenským letectvem Spojených států, nikoliv NASA. Tím pádem se spekuluje se o jeho budoucím vojenském využití.

Evropská družice Venus Express
Evropská družice Venus Express
Zdroj: http://planetary.s3.amazonaws.com

Zima v atmosféře Venuše

Venuše je v něčem podobná Zemi. Vládne tam však planetární peklo. Hustá atmosféra je z 96,5 procent tvořena oxidem uhličitým a pak malou příměsí dusíku, kyslíku, vodních par a dalších plynů. Vzniká zde skleníkový efekt, který rozpaluje povrch planety na 450 stupňů Celsia. Přesto však sonda Venus Express objevila oblast vysoko v atmosféře Venuše, kde je taková zima, že by měl oxid uhličitý zmrznout a vytvářet sníh. Jedná se o velice zajímavý jev. Venuše je mnohem blíže k Slunci než Země a přesto by mělo být ve výšce 125 km kolem 175 stupňů pod nulou. Takovouto teplotu by jste nenaměřili nikde v atmosféře Země.

Zdroje informací:
http://www.osel.cz
http://forum.kosmonautix.cz
http://forum.kosmonautix.cz
http://en.wikipedia.org

Zdroje fotek:
http://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2012/03/Z79.jpg
http://apod.nasa.gov/apod/image/0912/iss_sts129_big.jpg
http://planetary.s3.amazonaws.com/image/VenusExpress_seq9_H.jpg
http://space.skyrocket.de/img_sat/x-37__2.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.