sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 4. díl (7.10. – 13.10. 2012)

Start soukromé zásobovací lodi Dragon

Dnes, ve čtvrtém díle Kosmotýdeníku, si připomeneme start kosmické lodě Dragon od soukromé firmy Space X, který vinou doposud neobjasněného selhání jednoho motoru prvního stupně neproběhnul zcela bez problémů a jeho spojení s ISS. Dále se podíváme na start dvou evropských satelitů navigačního systému Galileo, které teď obíhají Zemi ve výšce 23 000 km a závěr nás čekají na zajímavé obrázky z první zkoušky přistání na vodní hladinu v podání lodě CST-100 od firmy Boeing.

Dragon zachycený robotickou paží u ISS
Dragon zachycený robotickou paží u ISS
Zdroj: http://img.scoop.it

Drak je znovu ve vesmíru

8. října o půl třetí ráno našeho času se zažehlo všech devět motorů rakety Falcon 9. Při startu však došlo k velice zajímavé události. Osmdesát sekund po startu, což je přechod mezi nadzvukovou rychlostí a maximálním aerodynamickým namáháním, došlo k náhlé ztrátě tlaku v prvním motoru. Ten se hned vypnul. O to se postaral palubní počítač, nikoliv řídící středisko. Pokud se podíváte na video ze startu, může se zdát, že motor explodoval. Space X toto tvrzení vyvrátila, jelikož motor po „explozi“ stále odesílal telemetrická data. Proč tedy odlétávaly kusy krytu? Po ztrátě tlaku byl kryt odhozen, aby neohrožoval zbylých 8 motorů.
Raketa je navržena tak, že pokud „odejdou“ až dva motory, loď je pořád schopná dostat se na plánovanou oběžnou dráhu (ostatní poběží o něco déle). Něco podobného se stalo i dvou letů rakety Saturn V.
Dragon se tak i přes anomálii s motorem dostal na plánovanou orbitu. Poté úspěšně rozevřel solární panely a odkryl záchytné místo pro robotickou paži. Třetí den dostihnul ISS a došlo k úspěšnému spojení pomocí robotické paže.

Nové družice systému Galileo
Nové družice systému Galileo
Zdroj: http://www.satnews.com

Evropský navigační systém

Raketa Sojuz v pátek poslala na oběžnou dráhu dvě sondy systému Galileo. Po startu byly 700 kilogramové satelity umístěny na oběžnou dráhu ve výšce 23 000 km.
Minulý rok v říjnu byly vyneseny první dvě sondy a tyto se k nim přidají. Společně budou tvořit malou síť. Čtyři je minimální počet pro určení zeměpisné šířky, délky, výšky a času.
Systém Galileo se bude nakonec skládat z 30 družic. To je o šest víc, než má americký systém GPS. Galileo by měl poskytovat nejpřesnější údaje o poloze. Maximální odchylka by měla být 1 metr.
V roce 2015 by na oběžné dráze mělo být už 18 družic a zbývajících 12 bude startovat v roce 2020.
V květnu Evropská komise uvedla, že náklady do roku 2015 by měly být 5 miliard eur.

CST-100 po přistání na vodní hladinu
CST-100 po přistání na vodní hladinu
Zdroj: http://sphotos-b.xx.fbcdn.net

Zkoušky přistání na vodní hladinu

Boeing vyvíjí v rámci výzvy CCDev svoji kosmickou loď CST-100, která nabídne místo až pro 7 astronautů. Zatím probíhají pouze pozemní testy. My se zaměříme na přistání na vodní hladinu. Při nich se testuje hlavně to, jak se bude loď chovat po dopadu na vodní hladinu. Simulují se různé rychlosti a úhly dopadu – konstruktéři se snaží napodobit všechny situace, které by jednou mohly loď v ostrém provozu potkat.
Konstruktéři při testu „upustí“ kapsli na vodní hladinu. Tyto testy se až pětkrát opakují. Tímto se testuje stabilita modulu při dopadu na vodní hladinu při přistání. Důležité je i otestovat, jak se budou po dopadu na hladinu chovat airbagy na spodní straně kabiny. Právě ty totiž přijdou do kontaktu s vodou jako první.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz
http://www.spacex.com
http://www.taipeitimes.com

Zdroje fotek:
http://www.universetoday.com/87471/return-of-the-capsule/
http://img.scoop.it/EnnV3PS5zvaeZkOoXBxHBjl72eJkfbmt4t8yenImKBVaiQDB_Rd1H6kmuBWtceBJ
http://www.satnews.com/images_upload/273671859/ESA_Galileo_sat.jpg
http://sphotos-b.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/c0.201.403.403/p403x403/561822_10151081052348091_666539698_n.jpg
http://www.parabolicarc.com/wp-content/uploads/2012/05/dragon_launch.jpg

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.