Kosmotýdeník – 1.díl (16.9. – 22.9. 2012)

Raketoplán Endeavour na letounu SCA

Vážení čtenáři,
dovolte mi představit novou rubriku na našem blogu. Kosmotýdeník bude každý týden informovat vás, čtenáře, o novinkách v kosmonautice. Doufám, že se dozvíte něco nového a články se vám budou líbit.
Dnes si povíme něco o přesunu raketoplánu Endeavour z Kennedyho vesmírného střediska do muzea v Kalifornii, shrneme Expedici 32 a podíváme se na japonskou solární plachetnici IKAROS.

Raketoplán Endeavour míří vstříc Los Angeles

Raketoplán Endeavour míří vstříc Los Angeles
Zdroj: flightglobal.com

Přesun raketoplánu Endeavour
Jedna z hlavních zpráv týdne, je určitě přemístění raketoplánu Endeavour z Kennedyho vesmírného střediska do muzea v Kalifornii, kde učiní svoji poslední zastávku. Start byl dvakrát odložen kvůli špatnému počasí, ale ve středu 19. září speciálně upravený Boeing 747 s raketoplánem na zádech bezproblémově odstartoval.
O tom, co se stane s raketoplánem po skončení jeho letů do vesmíru, se řešilo již nějakou dobu.
NASA v roce 2008 vyhlásila soutěž, do které se postupně přihlašovali zájemci, kteří by rádi tento nádherný stroj získali. Cena byla nejprve stanovena na 42 miliónů dolarů, ale později byla snížena na 28,8 miliónů dolarů. V ceně byla zahrnuta kompletní příprava stroje na vystavení a pokrytí všech nákladů na přepravu raketoplánu. Vesmírný koráb nakonec získalo Kalifornské vědecké středisko.
Endeavour byl postaven jako náhrada za raketoplán Challanger, který v roce 1986 při startu explodoval. Je tak nejmladší z raketoplánů, poprvé se do kosmu vydal v roce 1992 a celkem má za sebou 25 vesmírných misí.

Start lodi Sojuz TMA-04M

Start lodi Sojuz TMA-04M
Zdroj: i.space.com

Přistání Expedice 32
V pondělí 17. září, úspěšně přistála návratová kabina lodi Sojuz s kódovým označením TMA-04M. Po čtyřech měsících na Mezinárodní vesmírné stanici se vrátila trojce kosmonautů – Sergej Revin, Gennadij Padalka a Joe Acabá.
Start proběhl 15. května z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Posádka zažila mnoho zajímavých chvil. Například připojení kosmické lodi Dragon k ISS, experimenty s loděmi Progress, výstupy do volného prostoru atd.  V neděli 16. Září kolem 19té hodiny SELČ zahájila trojce kosmonautů přesun do své lodi. K uzavření poklopů mezi lodí a stanicí došlo ve 22:12 SELČ. Po třech hodinách se uvolnilo několik pružin a odeslalo Sojuz pryč rychlostí cca 10 cm/s. Po několika hodinách bylo po zážehu hlavního motoru a úspěšné separaci modulů Sojuz. Ve výšce 120 km následoval vstup do atmosféry. V 04:38 SELČ počítač Sojuzu otevřel padáky a za 15 minut návratový modul úspěšně dosedl do kazašské stepi.

Solární plachetnice

Solární plachetnice
Zdroj: nasa.gov

Oživení sondy IKAROS
Japonským inženýrům se podařilo nemožné. Dokázali totiž zachytit signál kosmické plachetnice IKAROS. Sonda byla od ledna v režimu spánku (tedy ve stavu, kdy vědecké i řídící systémy odebíraly pouze minimální množství energie) a měla se probudit letos na jaře. To se bohužel z dosud neznámých důvodů nastalo. Další pokusy o navázání spojení s plachetnicí proběhly během léta. 6. září se to nakonec povedlo a byly přijaty první rádiové signály, které by mohly být ze sondy. 8. září se tato zpráva potvrdila.

Zdroj informací:
http://zpravy.tiscali.cz
http://www.astro.cz
http://forum.kosmonautix.cz
http://www.exoplanety.cz
http://forum.kosmonautix.cz
http://www.astro.cz
http://forum.kosmonautix.cz

Zdroje obrázků:
http://farm9.staticflickr.com/8029/8009394638_69c6e50f41_b.jpg
http://www.flightglobal.com/airspace/media/galleries/images/25267/500×400/rockwell-international-space-shuttle-endeavour.JPG
http://i.space.com/images/i/19499/wW3/expedition-32-launch-1920.jpg?1342448834
http://www.nasa.gov/images/content/475602main_bluesail.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.