sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Kosmotýdeník – 1.díl (16.9. – 22.9. 2012)

Raketoplán Endeavour na letounu SCA

Vážení čtenáři,
dovolte mi představit novou rubriku na našem blogu. Kosmotýdeník bude každý týden informovat vás, čtenáře, o novinkách v kosmonautice. Doufám, že se dozvíte něco nového a články se vám budou líbit.
Dnes si povíme něco o přesunu raketoplánu Endeavour z Kennedyho vesmírného střediska do muzea v Kalifornii, shrneme Expedici 32 a podíváme se na japonskou solární plachetnici IKAROS.

Raketoplán Endeavour míří vstříc Los Angeles
Raketoplán Endeavour míří vstříc Los Angeles
Zdroj: flightglobal.com

Přesun raketoplánu Endeavour
Jedna z hlavních zpráv týdne, je určitě přemístění raketoplánu Endeavour z Kennedyho vesmírného střediska do muzea v Kalifornii, kde učiní svoji poslední zastávku. Start byl dvakrát odložen kvůli špatnému počasí, ale ve středu 19. září speciálně upravený Boeing 747 s raketoplánem na zádech bezproblémově odstartoval.
O tom, co se stane s raketoplánem po skončení jeho letů do vesmíru, se řešilo již nějakou dobu.
NASA v roce 2008 vyhlásila soutěž, do které se postupně přihlašovali zájemci, kteří by rádi tento nádherný stroj získali. Cena byla nejprve stanovena na 42 miliónů dolarů, ale později byla snížena na 28,8 miliónů dolarů. V ceně byla zahrnuta kompletní příprava stroje na vystavení a pokrytí všech nákladů na přepravu raketoplánu. Vesmírný koráb nakonec získalo Kalifornské vědecké středisko.
Endeavour byl postaven jako náhrada za raketoplán Challanger, který v roce 1986 při startu explodoval. Je tak nejmladší z raketoplánů, poprvé se do kosmu vydal v roce 1992 a celkem má za sebou 25 vesmírných misí.

Start lodi Sojuz TMA-04M
Start lodi Sojuz TMA-04M
Zdroj: i.space.com

Přistání Expedice 32
V pondělí 17. září, úspěšně přistála návratová kabina lodi Sojuz s kódovým označením TMA-04M. Po čtyřech měsících na Mezinárodní vesmírné stanici se vrátila trojce kosmonautů – Sergej Revin, Gennadij Padalka a Joe Acabá.
Start proběhl 15. května z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Posádka zažila mnoho zajímavých chvil. Například připojení kosmické lodi Dragon k ISS, experimenty s loděmi Progress, výstupy do volného prostoru atd.  V neděli 16. Září kolem 19té hodiny SELČ zahájila trojce kosmonautů přesun do své lodi. K uzavření poklopů mezi lodí a stanicí došlo ve 22:12 SELČ. Po třech hodinách se uvolnilo několik pružin a odeslalo Sojuz pryč rychlostí cca 10 cm/s. Po několika hodinách bylo po zážehu hlavního motoru a úspěšné separaci modulů Sojuz. Ve výšce 120 km následoval vstup do atmosféry. V 04:38 SELČ počítač Sojuzu otevřel padáky a za 15 minut návratový modul úspěšně dosedl do kazašské stepi.

Solární plachetnice
Solární plachetnice
Zdroj: nasa.gov

Oživení sondy IKAROS
Japonským inženýrům se podařilo nemožné. Dokázali totiž zachytit signál kosmické plachetnice IKAROS. Sonda byla od ledna v režimu spánku (tedy ve stavu, kdy vědecké i řídící systémy odebíraly pouze minimální množství energie) a měla se probudit letos na jaře. To se bohužel z dosud neznámých důvodů nastalo. Další pokusy o navázání spojení s plachetnicí proběhly během léta. 6. září se to nakonec povedlo a byly přijaty první rádiové signály, které by mohly být ze sondy. 8. září se tato zpráva potvrdila.

Zdroj informací:
http://zpravy.tiscali.cz
http://www.astro.cz
http://forum.kosmonautix.cz
http://www.exoplanety.cz
http://forum.kosmonautix.cz
http://www.astro.cz
http://forum.kosmonautix.cz

Zdroje obrázků:
http://farm9.staticflickr.com/8029/8009394638_69c6e50f41_b.jpg
http://www.flightglobal.com/airspace/media/galleries/images/25267/500×400/rockwell-international-space-shuttle-endeavour.JPG
http://i.space.com/images/i/19499/wW3/expedition-32-launch-1920.jpg?1342448834
http://www.nasa.gov/images/content/475602main_bluesail.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2012/09/23/kosmotydenik-1-dil-16-9-22-9-2012/