sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nástupce Sojuzu klepe na dveře

Kosmická loď PPTS

Kosmické lodě Sojuz – jen stěží byste ve světě kosmonautiky hledali ozkoušenější dopravní systém. Loď určená původně pro let k Měsíci se stala klíčovým prvkem pro obsluhu Mezinárodní vesmírné stanice. Sojuzy od svého vzniku prošly několika modernizacemi, které jim měly pomoci udržet krok s rozvíjející se technikou. Ale jelikož vývoj jde nezadržitelně dopředu, přišel čas poohlédnout se po nástupci legendární lodě. Tím by se měl stát projekt PPTS. U něj je krásně vidět, jak se historie opakuje – i tato loď je, stejně jako původně Sojuz, určena k letům na Měsíc. Není to ale její jediný úkol.

Zrušená raketa Rus-M
Zrušená raketa Rus-M
Zdroj: brahmand.com

Abychom se dostali na úplný začátek vývoje projektu PPTS, přesuneme se časem do roku 2005, kdy ruská kosmická agentura vyhlásila výběrové řízení na novou kosmickou loď. Ze tří projektů ale komise o rok později nevybrala ani jediný a jejich vývoj se zastavil. Mezi návrhy byly třeba i raketoplán MAKS, nebo loď Kliper. Ledy se pohnuly v roce 2006, kdy Rusové stanovili dlouhodobý plán svého zaměření. Navrhli chytrý způsob – nejprve zmodernizujeme Sojuz a do té doby vyvineme jeho nástupce.

Z výběrového řízení vyšel úspěšně projekt firmy Eněrgija pojmenovaný PPTS (Перспективная пилотируемая транспортная система – Perspektivnaja pilotirujemaja transportnaja sistema, v překladu Perspektivní pilotovaný dopravní systém). Jádrem tohoto projektu byla kosmická loď pojmenovaná Rus. V té době se počítalo s tím, že loď bude vynášet chystaná raketa Rus-M. Stejný název pro loď i nosič sice může vypadat neobvykle, ale lodě a rakety Sojuz ukazují, že to jde, i když to občas některé trochu mate. Ale nakonec se ukázalo, že si nebudeme muset s Rus lámat hlavu. Vývoj stejnojmenné rakety totiž po pár letech skončil.

Vyvíjená loď tedy dostala oficiální jméno PTK NP (Пилотируемый транспортный корабль нового поколения = Pilotirujemyj transportnyj korabl novogo pokolenija, tedy pilotovaná loď nové generace). A jak je to s názvem Rus? Ten se používá stále, ale je neoficiální. Aby toho nebylo málo, tak o samotné lodi se také často mluví jako o PPTS, ačkoliv tento termín označuje celý projekt.

Projekt PPTS počítá hned s několika různými variantami kosmické lodi. První varianta má vážit 12 tun a měla by dopravit na nízkou oběžnou dráhu 6 kosmonautů a minimálně  500 kg nákladu. Tato loď by měla startovat z kosmodromu Vostočnyj a měla by zajišťovat lety k ISS. Po připojení ke stanici by měla loď vydržet ve vesmíru až jeden rok.

Druhá varianta počítá se 4 lidmi na palubě a 100 kg nákladu – rozdíl je ale v destinaci. Tahle varianta by měla mířit na oběžnou dráhu Měsíce. Pokud bude kolem Měsíce pouze sama kroužit, měla by zvládnout 14 denní mise. Po připojení k zatím hypotetické lunární stanici by se její životnost měla prodloužit na 200 dní. Tato verze bude o 4 tuny těžší, než varianta pro LEO. Má vážit 16 tun.

Vývoj počítá i s nepilotovanou variantou (něco na způsob Progressu), která by měla na LEO vynést minimálně 2 tuny nákladu a zpátky na povrch má vrátit 500 kilogramů.

Varianty kosmické lodi
Zleva: Kosmická loď Sojuz – Nová loď pro LEO – Nová loď pro lety k Měsíci
Zdroj: upload.wikimedia.org

Nosičem pro novou ruskou loď má být raketa Angara. Konkrétně její varianta Angara 5. Poprvé má loď PTK-NP odstartovat v roce 2015 z kosmodromu Vostočnyj. První let s posádkou by měl být na programu o 3 roky později. Narozdíl od stávajících lodí Sojuz by měl nový systém umožňovat několikanásobné použití. Prozatím se hovoří o deseti startech jednoho modelu během 15leté životnosti.

Zdroje informací:
http://cs.wikipedia.org
http://en.wikipedia.org
http://forum.kosmonautix.cz

Zdroje obrázků:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1c/PPTS-01.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/32/PPTS-03.jpg
http://brahmand.com/newsimages/18387081784b5fe960b8592.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Schmied Jan
Schmied Jan
9 let před

Kosmická loď Sojuz byla původně a prvoplánově vyvíjena jako víceúčelová transportní loď. Původně byla vyvinuta pro pilotované lety na orbitu Země. To ostatně dosvědčuje její původní verze s orbitálním modulem, určeným k pobytu kosmonautů na oběžné dráze Země, nikoliv pro pilotovaný let k Měsíci. V takové původní verzi by šlo o z hlediska energetické náročnosti o fyzikálně matematickou perverzi.Její lunární modifikace (včetně některých Zondů) vznikly až úpravou původní koncepce Sojuzu.Jeho úkolem bylo mimo jiné i experimentální ověřování technologií pro kosmické stanice a systém transportu k nim.V této koncepci víceúčelovosti pokračuje i PPTS.
Zdroj: Archiv OKB 1, MEK
Schmied Jan

roman.hronza
roman.hronza
8 let před

Na tento článek jsem narazil čistě náhodou. Myslím, že je jasné pouze jméno lodi. Nebo se mýlím a je stanoven předpokládaný datum startu? (rok 2015 jako datum prvního startu je evidentní „mimóza“)

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  roman.hronza

Informace v článku odpovídají termínu jeho vydání 🙂

Loď Federace by měla poprvé odstartovat v nepilotovaném režimu někdy kolem roku 2020. Termín ještě časem upřesníme.

https://kosmonautix.cz/2012/09/14/nastupce-sojuzu-klepe-na-dvere/