Včera v 18:00 SEČ vstoupil americký lander do oblasti, kde je Mars gravitačně dominantní. Přistání proběhne 26. listopadu večer našeho času.
23. listopadu 1:05
ExoMars
Společnost Airbus Defence and Space postaví přistávací platformu pro rover ExoMars Evropské vesmírné agentury. Start mise je plánován na rok 2028.
Předmětná Hillova sféra je ovšem teoretický útvar. Ve skutečnosti jsou její rozměry velice proměnné a záleží na momentální dráhové vzdálenosti od Slunce a na poloze ostatních planet.
Na pozici kolem Slunce záleží tvar Hillovy sféry určitě, ale pozice ostatních planet na to (podle mého názoru) vliv nemá. Ta je na takovou vzdálenost zanedbatelná.
V oblasti nestabilit už bude záležet na lecčems, i na Jarkovského efektu obíhajícího tělesa například, takže gravitační poruchy také svou malou roli budou sehrávat. Ale souhlasím, že efekt bude zanedbatelný.
On je s Hillovou sférou, respektive s její hranicí podobný problém, jako je tomu u atmosfér. Hranice vlastně neexistuje, ale v praxi jí definujeme na základě vlastností prostředí.
ehm, „…takže gravitační poruchy také…“ -> „…takže gravitační poruchy ostatních planet také…“
Momentálně je 919 tis. km od Marsu a 141 mil.km od Země.
Díky za info!
P.S. Tohle je typ komentáře, který nejenže nevadí, ale dokonce je vítaný!