sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Čeká nás česko-slovenský let

První slovenská družice SkCUBE

Už za pár týdnů bychom se měli dočkat startu, jaký nemá v historii našich dvou států obdoby. Na start indické rakety PSLV se už dlouho těšili Češi, protože tento nosič měl zajistit vynesení českého cubesatu VZLÚSat, ale nyní bude tento start extrémně zajímavý i pro naše východní sousedy. Indická raketa totiž kromě české družice vynese i cubesat slovenský – SkCube (na úvodním obrázku). O této mimořádné a velmi atraktivní situaci se mezi fanoušky spekulovalo už několik týdnů, ale teprve dnes bylo vše oficiálně potvrzeno na tiskové konferenci. Můžeme se těšit na start, který nemá v historii našich dvou států obdoby!

První slovenská družice SkCube měla původně startovat na americké soukromé raketě Falcon 9. Nejprve ale byly problémy s mnohaměsíčními odklady po havárii Falconu a později přišly problémy s hlavním nákladem – družicí Formosat-5. Zpoždění tak neustále narůstalo a v současné době se zdá, že by Formosat mohl startovat v červenci, ale tehdy poletí bez adaptéru Sherpa, který nese cubesaty. Jeho premiéra se mlhavě plánuje na rok 2018 s jiným primárním nákladem.

VZLÚSat
Zdroj: http://www.vzlu.cz

Naskytla se tedy možnost vypustit slovenský cubesat na indické raketě PSLV, která bude jako hlavní náklad vynášet satelit Cartosat 2E. Ke startu by podle aktuálních informací mělo dojít už velmi brzy – zatím to vypadá na začátek června letošního roku. Pokud bude k dispozici zdroj videa, rádi tento start odvysíláme s českým komentářem. V dalších dnech a týdnech bychom Vám rádi přinesli i podrobnější článek, ve kterém oba cubesaty podrobněji představíme.

Společný česko-slovenský (nebo snad slovensko-český?) start bude zároveň možné okořenit přátelským popichováním – který satelit se uvolní z vypouštěcího adaptéru jako první? Který cubesat dostane dříve mezinárodní katalogové označení. Pojďme si společný let užít a hlavně držme palce specialistům z Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu, kteří stojí za projektem VZLÚSat i odborníkům ze slovenské agentury SOSA, jejichž výtvorem je SkCube. Je jasné, že se na obou projektech podílely chytré hlavy a šikovné ruce z mnoha organizací – dvě jmenované jsou jen špičkou ledovce.

Zdroje informací:
http://space.skyrocket.de/
http://www.tvnoviny.sk/

Zdroje obrázků.
http://www.skcube.sk/wp-content/uploads/2016/05/skcube-2-700×524.jpg
http://www.vzlu.cz/images/thumbs3/vzlusat-20150821140606.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
23 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Petr Melechin
7 let před

A jaký je účel těch satelitů?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Petr Melechin

VZLUSat má kromě technologického ověření konstrukce a jejích prvků ověřit technologie zmenšeného rentgenového dalekohledu, kompozitních materiálů pro stínění kosmické radiace a zařízení pro měření koncentrace kyslíku v termosféře – https://www.fel.cvut.cz/cz/aktuality/ceska-technologicka-nanodruzice-vzlusat-1-bude-snimat-kosmickou-radiaci
SkCube je samozřejmě také určená k testování technologií (především inovativní sluneční senzor), ale kromě toho má i „praktické“ využití – bude disponovat detektorem vln o velmi nízkých frekvencích – http://www.skcube.sk/skcube/veda-a-experimenty/hlavny-vlf-experiment/ na palubě je i malá kamera.

marian
marian
7 let před
Odpověď  Petr Melechin

Pomerne dosť informácii o skCube je zhrnutých napr. tu: https://directory.eoportal.org/web/eoportal/satellite-missions/s/skcube

No a samozrejme aj na stránke projektu: http://www.skcube.sk/#homePage

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před
Odpověď  Petr Melechin

Já si počkám na článek tady na kosmonautix.cz 🙂 Tam to hezky rozeberou a popíšou 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Budeme se snažit. 😉

Štěpán
Štěpán
7 let před

Jak máte záložku termíny startů, hodilo by se k nákladu rakety připsat právě tyto dva Cubesaty.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Štěpán

Určitě s tím počítáme. 😉

Štěpán
Štěpán
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Asi si mne nepochopil. V manifestu už ji napsanou máte (teda pokud je to ten let v červnu s Carosat 2E, ale v nákladu napsané nejsou…

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Štěpán

Pochopil jsem, máme v plánu je tam dopsat. 😉

Štěpán
Štěpán
7 let před
Odpověď  Štěpán

Promiň

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Štěpán

Není důvod se omlouvat. 😉

Karel Marhan
Karel Marhan
7 let před

Měl bych dotaz ohledně Cubesatu. Dalo by se alespoň přibližně zjistit, jaké jsou reálné náklady na vypuštění jednoho Cubesatu? Stránka http://www.spaceflight.com/schedule-pricing/ uvádí cenu 295 000$ za 3U, což se mi zdá poměrně hodně.

Stejně tak by mě zajímaly teoretické náklady na stavbu jednoho Cubesatu. Předpokládejme, že jsem zhýralý milionář toužící po vlastním satelitu, např. jen s jednoduchou kamerou snímající v reálném čase Zemi a s přenosem obrazu na Zem. 🙂

Vítek
Vítek
7 let před
Odpověď  Karel Marhan

Co jsem slyšel tak Arianespace nabízí vypouštění studentských cubesatů dokonce zdarma coby sekundární náklady letící s většími družicemi.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Karel Marhan

Ten přenos na Zemi v reálném čase posílá celý Váš návrh o několik pater nahoru. 🙂
Základní 1U cubesat s jednoduchým vybavením může stát okolo 40 tisíc dolarů. Vynesení je pak různé – od zdarma, jak psal pan Vítek až po několik desítek tisíc dolarů. Konkrétní sumy pro VZLUSat a SkCube se pokusíme sehnat do slibovaných podrobnějších článků.

Karel Marhan
Karel Marhan
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Díky oběma za rychlou odpověď. A jinak díky za kosmonautix, skvělá práce! 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Karel Marhan

Rádo se stalo.

Tomas
Tomas
7 let před
Odpověď  Karel Marhan

Mate pravdu, cena 295000 USD za 3U je opravdu premrstena. Na slunecne synchronni drahu se da zajistit cena 50 000 USD vcetne vypousteciho konejneru a doprovodnych formalit. Trh s raketami je hladovy, snizuje ceny, vse je otazka obchodniho jednani.

Firma Spaceflight Inc. vznikla v letech kulminace CubeSatiho boomu cca 2012, kdy rada „podnikatelicku“ v USA slepe verila, ze trh s malymi druzicemi poroste exponencialni radou. Zacali v malem mnozstvi diky konzervativnim vztahum na trhu s nosici, kde si kazdy launch provider dobre strezil sve kontakty, sve zlate vejce.

Na raketach Dnepr a Antares to bylo v malem poctu zakazniku skvele udrzitelne. Bohuzel zasahla vyssi moc a obe rakety postihlo uzemeni. To uzemnilo cash flow i firme Spaceflight. Ta dodnes sve byvale zavazky resi stylem vytloukani klinu klinem, proto zoufale nabizi lety na Mesic nebo na GTO, kam diky UN pravidlum 25 let zivotnosti jeste dlouho zadny CubeSat nepoleti. Firma ztratila i sve renome, ktere bude ted horko tezko ziskavat zpet. Na americkem trhu je neduveryhodna, jak je psano nize ULA a NASA nabizi starty i zdarma a evorpsky trh momentalne vlastne ani neexistuje.

Protoze se ale naplno projevil pokles nalad ve spolecnosti (dobeh financi krize, tj. cca rok 2009+ jako kickoff druzicovych projektu a jejich grantova financovani az 2012-2013 dostavby rozpracovanych druzic) a pocet univerzit a vyzkumniku, kteri o to meli zajem, zjistilo se, ze firma musi hledat jina reseni. Proto sahla po kdysi nevidanem a zoufalem kroku a to je hledani zahranicnich mimoamerickych partneru, kteri svou protrelosti jsou schopni nalezt i tymy (nezkusene novacky v oboru), ktere jsou financovane z „vselijakych“ verejnych zdroju a zaroven jsou dostatecne pasivni na to, aby sve penize nechteli pravni cestou zpet.

Dukazem teto kosmicke kulminace jsou krome premrstene naddimenzovaneho prstence SHERPA (84 * 3 U je 252 U druzic, tolik 1U druzic nebylo v historii jeste ani postaveno!, snad jen ve velikosti 3U genialnim business planem financovanym projektem ze silicon valley od PlanetLabs) take treba zkrachovale projekty jako americky Xcor Lynx nebo evropsky miniraketoplan od Swiss Space Systems. Oba projekty chtely lakavym zpusobem ziskat bud z grantu v USA nebo v EU finance na „novatorska“ originalni reseni jak vypoustet male druzice do vesmiru. Zkrachovali vsichni. Ne snad proto, ze by to bylo technicky nerealne, ale proto, ze zkratka nebyl dostatek zakazniku. I dnes, krome PlanetLabs je tempo staby novych CubeSatu spis v utlumu, nez ze by pralo podobne masovym projektum.

Podobnym nizkotonaznim nosicum muze prat snad jen vyhled na masovou vyrobu druzic pro megakonstelace, ale ani tam to neni nijak ruzove. Pri startu rakety s jednou 100kg druzici neni cenova vyhoda (vlastne mnozstevni sleva na kilogram hmotnosti) tak zajimava.

Proto skCube stala na zemi tak dlouho. Ne ze by byl problem primo ve SpaceX. Vybuch jejich rakety byl spise darem z nebes pro firmu ISL, ktera mela konecne v ustech i jiny argument nez do nekonecna omilane vymluvy na zdrzeni americkeho prstence SHEPRA nebo Formosatu 5. SpaceX o skCube poradne ani nevedelo. Staci se podivat na mlhava tiskova prohlaseni.

SHERPA tak skoncil jen jako mockup model pro novinare ve vyvojovem hangaru, ktery byl nasniman z velke dalky, aby nezkusenym okem nebylo poznat, ze se nejedna o realny letovy kus, ale jen overovaci model. Jeho dokonceni je mozne jen formou zazraku, ktery by prinesl opravdu velkeho investora s mnoha desitkami druzic. To se uz ale asi za zivota firmy nestane. Planetlabs uz maji sve obchodni kanaly s Nanoracks a Antrixem prochozene. Zabehlym firmam se jen tezko bude SHERPA financne vyrovnavat. Krome toho je zajimave, ze nikdy firma nepublikovala propulzni system prstence. Bez nej by druzice byly sice vypusteny do vesmiru ze vsech stran, ale po urcitem case by se vsechny srazily v jednom bode a letely by dal jako hromada strepu. I propulze chce svoje finance a na to ted Spaceflight proste penize nema.

Vybruslili z toho s holandskym obchodnim umem sobe vlastnim i sami nizozemci, kteri nakonec za nekrestanskou cenu 120 tis Eur zprostredkuji start spolecne s Antrixem v Indii, kde neni potreba resit ITAR pri vyvozu z USA. Ba co vic, to vse porad s vice jak 100% ziskem.

Kdyz se to prepocita zpetne na 3U, je to vlastne jeste vic nez kolik chtel samotny Spaceflight Inc., kdyby se kontaktoval primo bez prostrednika, se kterym je to vzdy logicky drazsi. Jen ten ztraceny cas se mohl vyuzit lepe… Tak snad to bude priste lepsi!

Jiří Kos
Jiří Kos
7 let před
Odpověď  Karel Marhan

Zhýralí milionáři mají obvykle jiné starosti …

Tris
Tris
7 let před

„… a v současné době nemá Formosat (a s ním letící cubesaty) ani hrubě známé datum startu.“

Pro účely plánování je hrubé datum startu FORMOSAT-5 zatím 22. července 2017 – info od NASASpaceflight z pozdního března.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Tris

A vida, tak to je zajímavá změna. Není to tak dávno, co se neoficiálně hovořilo snad o odkladu až na podzim.

Jakub Kapus
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Formosat 5 bude startovat ale bez Sherpa (http://www.spaceflight.com/sherpa/). Prvy let Sherpa sa podla nasich informacii odlozil az niekedy na rok 2018 a poleti s inym primarnym nakladom.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jakub Kapus

Aha, tak to potom dává smysl. Díky za vysvětlení. Upřesním to v článku.

vedator
vedator
7 let před

Ziadne podpichovanie z mojej strany. Ako SK tak aj CZ timu zelam nech dosiahnu so svojimi druzicami to, co maju v plane. Cim viac druzic, cim viac projektov, cim viac spoluprace, tym lepsie pre jednych aj druhych. Myslim, ze sucasna situacia nahrava obom statom. V minulosti by si nemohli dovolit vypustit druzicu bez podstatne vyssej dotacie. Aj male druzice ukazuju, ze su dobrymi prieskumnikmi nasho vesmirneho okolia.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.