sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Space Systems

Velitelství Space Systems oznámilo 27. března, že Rocket Lab a Stoke Space se připojí k Blue Origin, SpaceX a United Launch Alliance (ULA) v programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.

CFO NASA

Bílý dům předložil Senátu 24. března nominaci Grega Autryho na pozici finančního ředitele agentury NASA. Autry byl nominován na pozici CFO NASA v červenci 2020, několik měsíců po odchodu Jeffa DeWita. Senát jeho nominaci tehdy neschválil.

Gravitics

Společnost Gravitics oznámila 26. března, že obdržela navýšení strategického financování, neboli STRATFI, ocenění od SpaceWERX, komerční složky Space Force, v hodnotě až 60 milionů dolarů.

Vulcan

Velitelství vesmírných systémů Space Forces oznámilo 26. března, že dokončilo dlouho očekávanou certifikaci rakety Vulcan po analýze dat ze dvou certifikačních startů rakety v lednu a říjnu 2024.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nix je také ledový měsíc

Na začátku května jsme Vás informovali o výsledcích, které přinesla analýza nových dat ze sondy New Horizons. Šlo o chemický rozbor malého měsíce pojmenovaného Hydra, jehož povrch je podle všeho pokrytý ledovou vrstvou. Od historického průletu už uplynul téměř celý rok, jenže New Horizons stále nepředstavila všechny své objevy – vzhledem k ohromné vzdálenosti mezi Zemí a sondou je přenosová rychlost velmi nízká a bude trvat ještě několik měsíců, než k nám dorazí všechna data, která tento vyslanec lidstva naměřil vloni v létě během několikahodinového průletu. V novém balíku dat našli vědci kromě jiného i důležité údaje o malém měsíci Nix.

Tento měsíc je rozměrově velmi podobný Hydře – má nepravidelný tvar a jeho delší rozměr je zhruba 48 kilometrů, přičemž delší strana Hydry má jen o dva kilometry více. Důležité ale je, že vědci při rozboru získaných dat zjistili, že i povrch měsíce Nix pokrývá led – stejně, jako v případě Hydry. Tento objev je dalším důležitým kamínkem do pomalu vznikající mozaiky popisující vznik Pluta a vývoj celého jeho systému.

Hlavní roli při tomto měření sehrál přístroj LEISA, který má za úkol pořizovat měření spekter Pluta i jeho měsíců – kromě Charonu i malých těles Styx, Nix, Kerberos a Hydra. LEISA analyzovala složení měsíce Nix ze vzdálenosti 60 000 kilometrů s výsledným rozlišením 3,7 kilometru na jeden obrazový bod.

Spektrální měření Charonu, Hydry a Nix ve srovnání s čistým ledem. Svislá osa značí relativní odrazivost, vodorovná pak vlnovou délku v mikrometrech.
Spektrální měření Charonu, Hydry a Nix ve srovnání s čistým ledem. Svislá osa značí relativní odrazivost, vodorovná pak vlnovou délku v mikrometrech.
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Přiložený snímek ukazuje porovnání výsledků získaných při sledování velkého Charonu, dříve známé Hydry a nově získaného rozboru Nix. Pro srovnání je do grafu přiložena i referenční křivka označující chování čistého ledu. Už na začátku května bylo při analýze Hydry jasné, že absorpční pásma jsou v naměřených spektrech hlubší než v případě Charonu. V případě Nix je to ještě mnohem markantnější a naměřená křivka téměř kopíruje referenční křivku čistého ledu.

Vyobrazení oběžných drah měsíců kolem Pluta
Vyobrazení oběžných drah měsíců kolem Pluta
Zdroj: https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net

Hlubší absorpční pásma na Nix značí, že vodní led, který se na jeho povrchu nachází je velmi čistý a jeho úlomky jsou relativně hrubé. Tvar a hloubka křivky jsou totiž ovlivněny velikostí a chemickou čistotou ledových zrn na povrchu. Pokud jsou tato zrna malá, tedy jemná, nebo pokud jsou znečištěna příměsemi, pak jsou výsledkem mělčí křivky.

„Měsíce Pluta pravděpodobně vznikly společně z mraku úlomků vytvořeného nárazem malé planety do ještě mladého Pluta,“ popisuje Hal Weaver z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory v marylandském městě Laurel a dodává: „Právě proto bychom očekávali, že budou tvořeny stejným materiálem. Silné důkazy přítomnosti vodního ledu na všech třech satelitech tuto teorii potvrzuje. Sice jsme zatím nezískali spektrální měření dvou nejmenších měsíců – Styx a Kerbera – ale jejich vysoká odrazivost naznačuje, že i ony pravděpodobně mají na povrchu vodní led.“

Charon - Nix - Hydra
Charon – Nix – Hydra
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Rozdíl v hloubce absorpčních pásem mezi Nix a Hydrou ale zároveň otevírá nové otázky. Vědci momentálně vytváří modely, které by vysvětlovaly, proč je na podobně velkých měsících odlišná struktura ledových zrn. Průlet kolem Pluta přinesl i další záhadu – jak je možné, že povrch Hydry je podle dřívějších měření ve specifických vlnových délkách vyšší, ačkoliv Nix je ledovější, což by vedlo k očekávání větší odrazivosti.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/…/250px-Nix_best_view-true_color.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/nh-spectra-composite.jpg
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/…10153592972801772_7191598693796819286_o.jpg
http://www.nasa.gov/…/image/nh-pure-ice_nix_hydra_charon_spectra-composite.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Petr Scheirich
Petr Scheirich
8 let před

Uz jsem to tu psal minule – nejde o krystaly, pouze o zrna. Mozna jeste vystiznejsi by bylo pouzivat slovo ulomky. Vodni led se pri techto nizkych teplotach chova jako „kamen“ pri teplotach nasich. Povrch mesicu je pokryty regolitem – vrstvou ulomku vzniklych impaktovanim mensimi telesy. O techto ulomcich je ve zdrojovem clanku rec, ne o krystalech.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Petr Scheirich

Po minulém článku jsem se již poučil a v tomto již od začátku píšu o zrnech. Ale dobrá, příště místo zrn použiju úlomky.

Petr Scheirich
Petr Scheirich
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Ja reagoval na vetu „zrna jeho krystalu jsou relativně hrube“. To je jedina zminka o krystalech v clanku, jinak jestli to budeme v cestine oznacovat jako zrna nebo ulomky je asi jedno, psal jsem to jako vysvetleni, co to ty „zrna“ vlastne jsou :-).

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Petr Scheirich

Díky za upřesnění, opravím i toto jedno místo. 😉

otaznick
otaznick
8 let před

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak názvy objektů Sluneční soustavy (ne)odpovídají charakteru povrchu? Takový Mars s Venuší by se mohly jmenovat i obráceně – bouřlivá Venuše možná připomíná rozohněnou ženu, ale spíš má blíž k bitevní vřavě, naopak Marsovské sopky a kaňony mohou připomínat ženské křivky.
U Nix vzhledem k složení trochu zamrzí, že se nejmenuje spíš podle řeky Styx. Nyx prý byla bohyně noci, což by se hodilo spíš pro temný měsíc.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.