sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 119. díl (22.12. – 28.12.2014)

Vánoce i následné svátky jste snad prožili v klidu a rodinné atmosféře. Pro ty, kteří museli někam do zaměstnání, nebo klid neměli, máme útěchu. I během svátků probíhaly přípravy na start, například v Rusku od 23. do 27. prosince se uskutečnily hned tři. A v Číně další. Samozřejmě, v Rusku neslaví naše Vánoce, ale i tak se na některých startech podílelo mnoho Evropanů. Zkrátka a dobře, dnes vám přinášíme sváteční souhrn toho, co se událo v kosmonautice za posledních sedm dní. Ať se vám kosmotýdeník líbí.

Rusové otestovali Angaru A5

Velice dlouho, vlastně až do současnosti těžil ruský raketový průmysl hlavně ze zkušeností sovětských. V roce 1992 však padl návrh na vytvoření nové a zcela ruské rakety, která se bude vyrábět na zmenšeném území Ruské federace. Přes mnoho odkladů, zpoždění a nečekaných událostí se letos v červenci vydala na svoji cestu první raketa z rodiny Angara, byla to její nejlehčí verze A1.

23. prosince se však zažehly motory další rakety, tentokrát pod označením Angara A5. Jedná se o těžkou verzi z rodiny nosičů Angara, která dokáže dostat až 4,5 tuny nákladu na geostacionární dráhu. Tentokrát však startovala s maketou dvou a půl tunového satelitu, který dle vyjádření ruských techniků dostala na požadovanou dráhu v požadovaném čase. Test tak byl zcela úspěšný. Raketa Angara A5 by měla po roce 2020 nahradit rakety Proton, které v poslední době zaznamenaly několik neúspěchů. Zároveň by tato rodina raket měla umožnit přesídlit z Bajkonuru ležícího na území Kazachstánu, do nově budovaného kosmodromu Vostočnyj, který se ovšem potýká s podfinancováním a z toho vyplývajícími zdrženími oproti plánu jeho výstavby.

Angara by se měla provozovat v několika modifikacích. V červenci vyzkoušená A1 má jen centrální stupeň a nosnost 2 t na LEO. Angara 1.2 již dokáže na LEO vynést 3.7 t. Angara A3 vynese na LEO 14.6 t a na geostacionární dráhu dokáže vynést až 2 t. A Angara A5 by tedy měla zvládat vynést 24.5 t na LEO a zmiňované 4,5 t na geostacionární dráhu.

Záznamy ze startu si můžete prohlédnout zdezde.

Angara A5
Angara A5
Zdroj: http://spaceflightnow.com/
Angara A5
Angara A5
Zdroj: http://spaceflightnow.com/
Angara A5
Angara A5
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Sváteční nadílka startů

Ruský satelit Resurs P2
Ruský satelit Resurs P2
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Během Vánočních svátků se na orbitu vydaly hned tři družice v režii Ruska a jeden v podání Číny, což si nyní zrekapitulujeme.

25. prosince ve 4:01 SEČ odstartovala z kosmodromu Pleseck raketa Sojuz 2.1b. Jejím nákladem byla armádní družice Lotos-S, která je pravděpodobně určena k elektronickému průzkumu a zřejmě dostane krycí označení Kosmos 2503.

26. prosince se na kosmodromu Bajkonur zažehly motory rakety Sojuz 2.1 a ta vynesla na orbitu nový ruský vědecký satelit Resurs P2, který je zaměřený na zkoumání plasmatu, které interaguje s atmosférou, kvůli čemuž nese kamery s vysokým rozlišením. Dalším studijním oborem satelitu je zatím vědcům neznámá temná hmota. Navíc bude satelit po následujících pět let sbírat podklady, které budou využívány ruským zemědělstvím a zkoumat životní prostředí. Start si můžete prohlédnout zde.

27. prosince nad ránem odstartovala čínská raketa CZ-4B z čínského kosmodromu Tchaj-jüan. Na své palubě nesla vojenský špionážní satelit Yaogan 26. I když čínská média po startu ohlásila, že jde o vědeckou družici, která bude pomáhat zemědělcům, tak západní analytici dle parametrů oběžné dráhy odvodili, že jde se vší pravděpodobností o snímkovací vojenský satelit.

Raketa CZ-4B
Raketa CZ-4B
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

27. prosince přišel ještě jeden start, tentokrát opět v ruské režii. Raketa Proton na orbitu úspěšně umístila telekomunikační satelit Astra 2G. Horní stupeň rakety Briz-M musel vykonat čtyři zážehy, než dostal satelit na správnou dráhu. Tyto zážehy se povedly a satelit je připraven k užívání. Záznam ze startu si můžete prohlédnout zde.

Kosmické mini-zprávy

Podívejte se na zajímavou vizi, kterou vytvořili mladí studenti a zaměstnanci NASA. Týká se možného obydlení atmosféry Venuše. Vide je zde.

Samozřejmě by nemělo chybět ani vánoční poselství. My vám nabízíme to, které pro organizaci UNICEF poslala z oběžné dráhy Samantha Cristoforetti, poslechnout si jej můžete zde.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2014/12/DSC_9924.jpg
http://spaceflightnow.com/…/2014/12/Screen-Shot-2014-12-23-at-3.17.38-PM.png
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2014/12/DSC_1274.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2014/12/DSC_1285.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2014/12/longmarch4b.png
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2014/12/B5zcH0XIYAARssU.jpg-large.jpeg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
AloisJanicek
AloisJanicek
9 let před

Kam se ve výčtu vánočních startů poděl Kosmos 2503 aka Lotos-S, který startoval na Soyuzu 2.1b 25.12 ráno z Plesetsku?
A osobně Číně nevěřím žádný „remote sensing“ satelit jako čistě civilní, ale to platí samozřejmě pro všechny vesmírné národy.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  AloisJanicek

Doplněno, díky za upozornění.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.