MDA Space
Společnost MDA Space postaví pro Kanadskou kosmickou agenturu radarovou zobrazovací družici. Kanadská vláda mezitím studuje možnosti satelitního systému nové generace.
sociální sítě
Přímé přenosy
krátké zprávy
Společnost MDA Space postaví pro Kanadskou kosmickou agenturu radarovou zobrazovací družici. Kanadská vláda mezitím studuje možnosti satelitního systému nové generace.
Britský startup Shield Space plánuje spojit svůj software pro autonomní provoz družic s možnostmi servisu na oběžné dráze společnosti ClearSpace, aby řešil vznikající orbitální hrozby.
Americké vesmírné síly zahajují novou soutěž na dodávky antén pro mobilní ovládání družic, čímž formálně obnoví program, který zrušily poté, co opustily kontrakt se společností AeroVironment v hodnotě 1,7 miliardy dolarů a přešly na komerčnější strategii zadávání veřejných zakázek.
Společnost Vantor si vybrala BAE Systems pro stavbu své nové generace družic pro zobrazování s vysokým rozlišením. Tato volba spojuje Vantor s bývalou divizí Ball Aerospace, která pomáhala vyvíjet satelity pro pozorování Země společnosti DigitalGlobe.
Společnost York Space Systems 24. června oznámila, že družice, kterou postavila pro americké vesmírné síly, úspěšně demonstrovala obousměrnou taktickou komunikaci s využitím ultravysokofrekvenčních (UHF) při spojení z nízké oběžné dráhy Země.
Společnost VAST podepsala smlouvy s dalšími partnery pro výzkum mikrogravitace, který bude probíhat na komerčních vesmírných stanicích společnosti VAST.
Společnost Boeing získala kontrakt v hodnotě až 2 miliard dolarů na stavbu dvou vojenských komunikačních družic nové generace pro americké vesmírné síly.
Generální inspektor NASA ve své nejnovější zprávě varuje, že kapacita startovacích ram se blíží jejich limitům a jaké to představuje problémy pro kosmodromy.
Německá kosmická společnost OHB získá prostřednictvím prodeje akcií přibližně půl miliardy eur, což jí umožní rozšířit zařízení a usilovat o potenciální akvizice.
Naše podcasty
Doporučujeme
Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.
Poděkování
Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

„Myslím, že tato cesta vede jinam, než je náš cíl.“ „Já neměl odbočit doleva?“ „Ne.“ „Já měl odbočit doprava?“ „Jo.“ „No nic, dyť je tady hezky, tak se kousek projedeme.“ O chvíli později: „Hele, zkusím to objet tady za těma barákama.“ A vzápětí: „Podívej!“ A oba zíráme jak v Jiříkově vidění. Brzdíme auto kus od U.S. Space and Rocket Center (stát Alabama), kde jsme byli minulé úterý (10. února), na místě, které není na žádné mapě. A nevěříme vlastním očím: na silnici proti nám stojí Molab (Mobile Laboratory), což je prototyp obytného hermetizovaného vozidla, které NASA vyvíjela pro program Apollo Applications (nakonec z něj zůstala jen stanice Skylab) v 60. letech minulého století.

Návrat lidí k Měsíci po více než půl století je zase o kousek blíže. Už za pár hodin vyjede z floridské montážní budovy VAB na Kennedyho středisku pásový dopravník crawler transporter, který bude mít na svých zádech naloženou mobilní vypouštěcí plošinu s druhým exemplářem rakety SLS a kosmickou lodí Orion. Sestava se pomalým tempem (maximální rychlost 1,6 km/h) vydá směrem ke startovní rampě 39B, přičemž samotný převoz potrvá něco mezi osmi a dvanácti hodinami. Na rampě bude raketu v dalších týdnech čekat celá řada testů včetně zkoušky tankování. Podle aktuálně platného plánu by se už SLS do haly VAB vracet neměla a na rampě má setrvat až do startu mise Artemis II. Jelikož je vývoz velmi působivou a zároveň pro startovní přípravy významnou událostí, připravila NASA přímý přenos, jehož přehrávač najdete v tomto článku.

Před pár dny NASA oznámila, že do dvou týdnů proběhne vývoz rakety SLS a kosmické lodi Orion z haly VAB na startovní rampu 39B, kde proběhnou předstartovní zkoušky. Nyní agentura termín vývozu upřesnila. Aktuálně to vypadá, že by k přesunu mělo dojít nejdříve 17. ledna, tedy ode dneška za týden. Co vedlo k tomuto drobnému posunu, nevíme, ale jisté je, že se v okolí montážní haly začínají objevovat náznaky blížícího se přesunu. Včera se na cestu k hale VAB vydal pásový dopravník Crawler transporter. Až přijde správný čas, zajede do montážní haly pod mobilní vypouštěcí plošinu, na které stojí raketa SLS, celou tuto zátěž si naloží na záda a pomalým tempem se vydá na zhruba půldenní cestu k rampě 39B.

Minulý týden specialisté provedli instalaci nedávno opravených původních 1000 kW generátorů, které jsou poháněny dieselovými motory. Samotná instalace do crawler-transporteru s číslem 2 proběhla v ikonické montážní budově Vehicle Assembly Building (zkráceně VAB) na Kennedyho kosmickém středisku, konkrétně v její částí označované High Bay 1. Pásový dopravník zde totiž momentálně prochází sérií úprav, aby mohl podpořit budoucí mise z rozbíhajícího se programu Artemis. Zástupci NASA, kteří mají na starost správu pozemního segmentu, se při této příležitosti podělili o trojici fotografií, na kterých je vidět, jak dvojici generátorů zvedá jeden z pěti jeřábů, kterými hala Vehicle Assembly Building disponuje.

Po letech vývoje, simulací, testů, ověřování a nakonec i sestavování v montážní hale VAB jsme se konečně dočkali okamžiku, kdy první sestavená raketa SLS zamíří na vzletovou rampu LC-39B, kde v následujících týdnech podstoupí mnoho testů, po kterých se opět vrátí do haly VAB. Můžeme se tedy těšit na pohledy, které jsme měli dosud možnost vidět pouze v počítačových animacích. O vývoz rakety usazené na mobilní vypouštěcí plošině se postará osvědčený Crawler transporter, který vozil už lunární rakety Saturn V či raketoplány. Před začátkem programu Artemis však prošel výraznou modernizací, která potkala i další prvky infrastruktury floridského kosmodromu. V našem článku naleznete přehrávač přímého přenosu této události.

Kosmonautika, to nejsou jen rakety, kosmodromy nebo družice, ale i na první pohled celkem nevýznamné věci, bez kterých by to ale nešlo a proto si zaslouží také naší pozornost. Do této kategorie můžeme zařadit i nejrůznější vozidla, která čas od času vídáme ve spojení s tímto oborem. Pokusil jsem se dát dohromady pětici nejzajímavějších, ale v textu jich nakonec najdete mnohem víc. Tak snad mi tento prohřešek opět odpustíte stejně, jako v minulosti. Popravdě řečeno je totiž vozidel ve službách kosmonautiky mnohem, mnohem víc a i tentokrát bylo těžké vybrat pouze několik zástupců, i tak je to nakonec pořádná dávka textu a jak je zvykem začínáme tradičně číslem pět.

Pokud se rádi díváte na velké věci v pohybu, pak byste si měli v kalendáři zakroužkovat srpen. Přesný termín ještě nebyl určen, ale zatím to vypadá, že někdy kolem 16. srpna by se měl obří pásový dopravník CT-2 (Crawler Transporter-2) vydat na cestu po Kennedyho vesmírném středisku až na rampu 39B. To by ale nebylo nic zase až tak extra neobvyklého, vždyť podobný výlet proběhl už před pár týdny. V srpnu však CT-2 na svých zádech ponese obří mobilní odpalovací plošinu ML (Mobile Launcher) pro raketu SLS i s masivní obslužnou věží. Půjde o další ze série zkoušek na novou americkou éru – v tomto měsíci byly úspěšně dokončeny testy váhové a zvedací.

Crawler transporter byl v době svého vzniku největším pásovým strojem na světě. V dalších letech jej sice překonaly speciální těžební stroje v povrchových dolech, ale pásový přepravník z Floridy nadále zůstává králem v kategorii vozidel s vlastním pohonem. GoPro je americká firma, která vyrábí malé, ale přesto výkonné kamery s vysokým rozlišením. Díky tomu je populární třeba mezi sportovci, kteří si s její pomocí mohou nahrávat třeba různé adrenalinové momenty. Jak spolu tyhle dvě technologie souvisí?

Dny plynou jako voda a neustále s sebou přináší nové a nové události. Někdy není snadné zachytit všechny aktuality a proto ke slovu přichází nejdéle vycházející seriál na našem blogu – Kosmotýdeník. Stejně jako ve 126 minulých nedělích jsme pro Vás připravili shrnutí těch nejdůležitějších momentů uplynulého týdne. Konkrétně se můžete těšit na rekapitulaci výstupu dvou amerických astronautů do volného prostoru, zahájení výstavby přístupové věže pro pilotované lodě CST-100 a třetím tématem bude let zásobovací lodi Progress k ISS. Na konci článku na Vás jako obvykle čeká několik krátkých zpráv.
Na webu Kosmonautix.cz používáme soubory cookies k zajištění správného fungování našich stránek, ke shromažďování anonymních statistických dat a pro lepší uživatelský zážitek. Více informací najdete zde.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.
Děkujeme za registraci!
Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.