MinoSpace
Čínský výrobce komerčních družic MinoSpace získal zakázku na výstavbu konstelace družic pro dálkový průzkum Země v rámci projektu schváleného nejvyšší ekonomickou autoritou země NDRC.
sociální sítě
Přímé přenosy
krátké zprávy
Čínský výrobce komerčních družic MinoSpace získal zakázku na výstavbu konstelace družic pro dálkový průzkum Země v rámci projektu schváleného nejvyšší ekonomickou autoritou země NDRC.
Senát má začátkem června hlasovat o potvrzení nominace Jareda Isaacmana na funkci správce NASA.
Společnost Impulse Space podepsala dohodu s družicovým operátorem SES. SES využije urychlovací stupeň Helios od společnosti Impulse k dopravě svých družic z LEO na GEO.
Americké vesmírné síly prodloužily se společností Raytheon smlouvu v hodnotě 379,7 milionu dolarů na pokračování ve vývoji dlouho odkládaného operačního řídicího systému nové generace (OCX). Jedná se o klíčovou softwarovou aktualizaci pro infrastrukturu globálního pozičního systému (GPS).
Společnost SpaceX zveřejnila 23. května podrobnosti o příčině nehody letu Starship při IFT-8, ke které došlo 6. března. Načasování selhání při IFT-8 bylo podobné jako u IFT-7 v lednu. SpaceX však uvádí, že obě selhání měla odlišné příčiny. V případě IFT-8 mělo dojít k selhání jednoho z centrálních motorů Raptor.
Evropská kosmická agentura požádá členské státy o finanční prostředky na systém družicového pozorování Země pro bezpečnostní aplikace.
Pentagon výrazně zvyšuje výdaje na umělou inteligenci pro vojenské operace a zvyšuje strop smluv pro systém Maven Smart od společnosti Palantir Technologies na téměř 1,3 miliardy dolarů do roku 2029.
Společnost Dawn Aerospace 22. května oznámila, že začala přijímat objednávky na bezpilotní kosmický letoun Aurora, který je schopný vynést šest kilogramů užitečného zatížení na suborbitálních letech.
Federální úřad pro letectví (FAA) 22. května oznámil, že schválil další let sestavy Super Heavy/Starship. Úřad uvedl, že provedl komplexní bezpečnostní přezkum nehody letu č.8 a dospěl k závěru, že společnost SpaceX uspokojivě odstranila příčiny nehody.
Naše podcasty
Doporučujeme
Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.
Poděkování
Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!
Baterie a akumulátory jsou běžnou součástí našich životů – jejich energie pohání hračky, nářadí v dílně, ale i mnohé dopravní prostředky. Jako zdroje elektrické energie je používají i družice a právě kosmické akumulátory nejen vyrábí, ale dokonce i sama vyvíjí společnost Stellar Exploration. Věděli jste, že se v Brně staví družice, ale i jiný kosmický hardware? Sídlí tu celá řada firem, které si už stihly vybudovat velmi dobré jméno nejen na českém, ale i celoevropském poli. V pořadu Kosmické Brno, který vyrábí Hvězdárna a planetárium Brno, si budeme ukazovat, na jakých úžasných kosmických projektech tyto firmy zrovna pracují. Tento díl byl natočen v únoru roku 2025. Zdroje obrázků: hvezdarna.cz
Podstatnou část z dubnových Vesmírných výzev si zabere pro sebe pilotovaná kosmonautika. Hned v úvodu se podíváme na první start pilotované kosmické lodě na polární dráhu. Zajímavostí je, že se jednalo o privátní misi podnikatele v oblasti kryptoměn jménem Čchun Wang a zajistila ji svou lodí společnost SpaceX. Dále se koukneme na rotaci posádek ruské části ISS pomocí lodí Sojuz MS-26 a Sojuz MS-27. Svou posádku obměnila i čínská kosmická stanice, tam se jednalo o lodě Shenzhou 19 a Shenzhou 20. V druhé části pořadu se podíváme na průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson, starty družice Biomass, sdílené mise Bandwagon-3 a tří misí pro Národní úřad vojenského kosmického zpravodajství. Přijměte naše pozvání ke společnému sledování premiéry tohoto videa, dnes tradičně ve 20:00. Vesmírné výzvy jsou součástí Youtube kanálu Kosmonautix, kde najdete například zajímavá kosmonautická videa s českými titulky. Také zde najdete živě a česky komentované přímé přenosy startů raket. Další pořady jako Vesmírné zprávy nebo Vesmírnou techniku nyní najdete nově na Youtube kanálu SVĚT KOSMONAUTIKY. Starší díly najdete také na internetové televizi Fameplay. Starší pořady můžete najít na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru,
Asi největší březnové novinky se týkají našeho vesmírného souputníka, Měsíce. Hned dva landery se na něm v minulém měsíci pokoušely přistát. Blue Ghost 1 byl úspěšný, Nova-C Athena již méně. Další část Vesmírných výzev bude věnována misi IFT-8. Po té náš čeká start teleskopu SPHEREx a družic PUNCH. Střídání posádek na ISS zajistily lodě Crew-10 a Crew-9. Na svůj druhý let se vydala raketa Ariane 6. Do kosmu odstartovala i mise Transporter-13. K ISS přiletěla nákladní loď Progress MS-30. Své tajné mise zahájily NROL-57 a NROL-69. Přijměte naše pozvání ke společnému sledování premiéry tohoto videa, dnes tradičně ve 20:00. Vesmírné výzvy jsou součástí Youtube kanálu Kosmonautix, kde najdete například zajímavá kosmonautická videa s českými titulky. Také zde najdete živě a česky komentované přímé přenosy startů raket. Další pořady jako Vesmírné zprávy nebo Vesmírnou techniku nyní najdete nově na Youtube kanálu SVĚT KOSMONAUTIKY. Starší díly najdete také na internetové televizi Fameplay. Starší pořady můžete najít na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přinášel po mnoho let každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční obloha
Vysokoškoláci z Brna porazili v prestižní soutěži Evropské kosmické agentury desítky týmů z celé Evropy a rok a půl tak mohou využívat konzultací s experty z ESA. Ještě letos by chtěli vypustit menší družici KOSTKA, na které si vyzkouší všechny důležité činnosti. Ty později chtějí zúročit na větší družici CIMER, která bude na oběžné dráze studovat mikroorganismy. Věděli jste, že se v Brně staví družice, ale i jiný kosmický hardware? Sídlí tu celá řada firem, které si už stihly vybudovat velmi dobré jméno nejen na českém, ale i celoevropském poli. V pořadu Kosmické Brno, který vyrábí Hvězdárna a planetárium Brno, si budeme ukazovat, na jakých úžasných kosmických projektech tyto firmy zrovna pracují. Tento díl byl natočen v únoru roku 2025. Zdroje obrázků: hvezdarna.cz
Únor byl oproti lednu, co se týče kosmonautiky, klidnější. To ovšem neznamená, že by se v tomto oboru nic nedělo, naopak. Svou cestu do kosmu zahájila mise IM-2. Mohli jsme obdivovat precizní práci při skládání pomocných stupňů druhé rakety SLS. Vstříc Mezinárodní kosmické stanici vystartovala nákladní loď Progress MS-30. Na závěr nabídnou Vesmírné výzvy start třetí dvojice družic WorldView Legion. Přijměte naše pozvání ke společnému sledování premiéry tohoto videa, dnes tradičně ve 20:00. Vesmírné výzvy jsou součástí Youtube kanálu Kosmonautix, kde najdete například zajímavá kosmonautická videa s českými titulky. Také zde najdete živě a česky komentované přímé přenosy startů raket. Další pořady jako Vesmírné zprávy nebo Vesmírnou techniku nyní najdete nově na Youtube kanálu SVĚT KOSMONAUTIKY. Starší díly najdete také na internetové televizi Fameplay. Starší pořady můžete najít na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přinášel po mnoho let každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční obloha a bonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.
Lunární lander Blue Ghost od Firefly Aerospace je u Měsíce poprvé, ale daří se mu zatím skvěle. Nejprve kroužil 25 dní kolem Země, následně zamířil na čtyřdenní přelet a poté vstoupil na dráhu kolem Měsíce. Dnes ráno provedl další manévr, který trval 3 minuty a 18 sekund. Tento manévr jej přesunul na nižší oběžnou dráhu a jen krátce po dokončení zážehu se palubní kameře podařilo natočit působivé záběry na odvrácenou stranu Měsíce z výšky cca 120 kilometrů. Na této oběžné dráze bude tým při průletu sondy Blue Ghost nad odvrácenou stranou Měsíce zažívat plánované průběžné výpadky komunikace. Když bude lander nad přivrácenou stranou, bude tým pokračovat ve stahování dat a dokončovat plán dalšího manévru, který Blue Ghost ještě více přiblíží k povrchu Měsíce a udrží nás na správné cestě k přistání 2. března.
Na střední škole dělá člověk různé věci. Ale chystat družici a shánět na ni peníze i vědecké vybavení? To není vůbec obvyklé! Přesto se i takoví středoškoláci najdou. Studentský tým LASAR uspěl ve Spojených státech se svou myšlenkou střílet na družice lasery a zkoušet je tak restartovat, případně likvidovat kosmické smetí. S tím, aby se tato myšlenka mohla zhmotnit do praktických zkoušek, pomohla studentům osvědčená brněnská firma Spacemanic, která má bohaté zkušenosti se stavbou malých družic. Svůj hardware nakonec do CubeSatu LASARSat umístily i další společnosti a 21. prosince 2024 mohla být tato družice vynesena raketou Falcon 9 v rámci mise Bandwagon-2. Věděli jste, že se v Brně staví družice, ale i jiný kosmický hardware? Sídlí tu celá řada firem, které si už stihly vybudovat velmi dobré jméno nejen na českém, ale i celoevropském poli. V pořadu Kosmické Brno, který vyrábí Hvězdárna a planetárium Brno, si budeme ukazovat, na jakých úžasných kosmických projektech tyto firmy zrovna pracují. Tento díl byl natočen v lednu roku 2025. Zdroje obrázků: hvezdarna.cz
Začátek roku odstartoval pěkně zostra. Dočkali jsme se hned dvou atraktivních testovacích startů, konkrétně IFT-7 od SpaceX a New Glenn od Blue Origin. Ani další události nás nenechají v klidu. K Měsíci se vydaly hned dva landery a sice Blue Ghost a HAKUTO-R RESILIENCE. České želízko v ohni nesla na své palubě mise Transporter-12. Na kosmickou vycházku se z ISS vydala tentokrát dvojice amerických astronautů. Na závěr se ještě podíváme na starty družic Thuraya-4 NGS, Spainsat-NG 1 a NROL-153. Přijměte naše pozvání ke společnému sledování premiéry tohoto videa, dnes tradičně ve 20:00. Vesmírné výzvy jsou součástí Youtube kanálu Kosmonautix, kde najdete například zajímavá kosmonautická videa s českými titulky. Také zde najdete živě a česky komentované přímé přenosy startů raket. Další pořady jako Vesmírnou techniku a Vesmírné zprávy nyní najdete nově na Youtube kanálu SVĚT KOSMONAUTIKY. Najdete je také na internetové televizi Fameplay. Třikrát v týdnu vycházejí pořady s názvem Vesmírné zprávy a v pátek pořad Vesmírná technika. Starší pořady můžete najít na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přinášel po mnoho let každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční obloha
Důležitý testovací kus pro chystanou evropskou vědeckou misi Comet Interceptor vznikl v Brně. Zkušební exemplář protiprachového štítu byl určen k ověření konstrukce. To, že se nejednalo o letový hardware, neznamená, že to bylo snadné. Na pracovníky firmy OHB Czechspace čekala celá řada nesnadných úkolů i výzev. Se vším se ale úspěšně popasovali a testovací kus štítu mohl vyrazit na zkoušky. Věděli jste, že se v Brně staví družice, ale i jiný kosmický hardware? Sídlí tu celá řada firem, které si už stihly vybudovat velmi dobré jméno nejen na českém, ale i celoevropském poli. V pořadu Kosmické Brno, který vyrábí Hvězdárna a planetárium Brno, si budeme ukazovat, na jakých úžasných kosmických projektech tyto firmy zrovna pracují. Tento díl byl natočen v prosinci roku 2024. Zdroje obrázků: hvezdarna.cz
Prosinec byl tentokrát oproti minulým měsícům klidnější. Žádné nové testy prototypů raket se v tomto měsíci nekonaly, takže si fanoušci raketových novinek odpočinuli od adrenalinových zážitků. Ovšem rozhodně si neodpočinuli od adrenalinu fanoušci českých družic. Do vesmíru se totiž vydala družice LASARsat, kterou vyvinuli středoškoláci společně s českými kosmickými firmami. Vesmírné výzvy vám její start nabídnou hned v první reportáži v rámci startu mise Bandwagon-2. Další družice, které se v prosinci vydaly do kosmu, jsou Proba-3, Sentinel-1C, RRT-1, O3b mPOWER, SXM-9, NROL-149 a 4 družice od firmy Astranis. V pilotované kosmonautice se můžete pokochat ruským výstupem do kosmického prostoru. Přijměte naše pozvání ke společnému sledování premiéry tohoto videa, dnes tradičně ve 20:00. Vesmírné výzvy jsou součástí Youtube kanálu Kosmonautix, kde najdete například zajímavá kosmonautická videa s českými titulky. Také zde najdete živě a česky komentované přímé přenosy startů raket. Další pořady jako Vesmírnou techniku a Vesmírné zprávy nyní najdete nově na Youtube kanálu SVĚT KOSMONAUTIKY. Najdete je také na internetové televizi Fameplay. Třikrát v týdnu vycházejí pořady s názvem Vesmírné zprávy a v pátek pořad Vesmírná technika. Starší pořady můžete najít na Stream.cz pod
Na webu Kosmonautix.cz používáme soubory cookies k zajištění správného fungování našich stránek, ke shromažďování anonymních statistických dat a pro lepší uživatelský zážitek. Více informací najdete zde.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.