MDA Space
Společnost MDA Space postaví pro Kanadskou kosmickou agenturu radarovou zobrazovací družici. Kanadská vláda mezitím studuje možnosti satelitního systému nové generace.
sociální sítě
Přímé přenosy
krátké zprávy
Společnost MDA Space postaví pro Kanadskou kosmickou agenturu radarovou zobrazovací družici. Kanadská vláda mezitím studuje možnosti satelitního systému nové generace.
Britský startup Shield Space plánuje spojit svůj software pro autonomní provoz družic s možnostmi servisu na oběžné dráze společnosti ClearSpace, aby řešil vznikající orbitální hrozby.
Americké vesmírné síly zahajují novou soutěž na dodávky antén pro mobilní ovládání družic, čímž formálně obnoví program, který zrušily poté, co opustily kontrakt se společností AeroVironment v hodnotě 1,7 miliardy dolarů a přešly na komerčnější strategii zadávání veřejných zakázek.
Společnost Vantor si vybrala BAE Systems pro stavbu své nové generace družic pro zobrazování s vysokým rozlišením. Tato volba spojuje Vantor s bývalou divizí Ball Aerospace, která pomáhala vyvíjet satelity pro pozorování Země společnosti DigitalGlobe.
Společnost York Space Systems 24. června oznámila, že družice, kterou postavila pro americké vesmírné síly, úspěšně demonstrovala obousměrnou taktickou komunikaci s využitím ultravysokofrekvenčních (UHF) při spojení z nízké oběžné dráhy Země.
Společnost VAST podepsala smlouvy s dalšími partnery pro výzkum mikrogravitace, který bude probíhat na komerčních vesmírných stanicích společnosti VAST.
Společnost Boeing získala kontrakt v hodnotě až 2 miliard dolarů na stavbu dvou vojenských komunikačních družic nové generace pro americké vesmírné síly.
Generální inspektor NASA ve své nejnovější zprávě varuje, že kapacita startovacích ram se blíží jejich limitům a jaké to představuje problémy pro kosmodromy.
Německá kosmická společnost OHB získá prostřednictvím prodeje akcií přibližně půl miliardy eur, což jí umožní rozšířit zařízení a usilovat o potenciální akvizice.
Naše podcasty
Doporučujeme
Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.
Poděkování
Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Je dvanáct hodin v neděli a většina z vás ví, že je čas na Kosmotýdeník. Tento týden byl napěchovaný událostmi a to událostmi, které se alespoň ve dvou, minimálně však v jednom případě dají nazvat revolučními. Podíváme se samozřejmě na to, jak se nafoukl modul BEAM, ale neujde nám ani další úspěšný start a především třetí úspěšné přistání v řadě v podání rakety Falcon 9 v1.2 od SpaceX. Stranou nám však nezůstane ani dění ve zbytku sluneční soustavy. Vydáme se ke kometě 67P, nebo na Pluto. To a mnohem více naleznete v aktuálním vydání Kosmotýdeníku. Přeji vám pohodovou neděli a dobré čtení.

Předevčírem se měl na ISS nafouknout modul BEAM od firmy Bigelow Aerospace, ale jak jsme již psali ve včerejším článku, celá operace se nepodařila. Modul se téměř nezvětšoval a napouštěním vzduchu se jen zvyšoval vnitřní tlak, takže byla operace zastavena. Týmy specialistů využili pátku k vypuštění vzduchu z modulu, aby si stěny trochu odpočinuly před druhým kolem. Stejně tak došlo k detailnímu vyhodnocení celé situace a nakonec se rozhodlo, že dnes zkusí modul nafouknout podruhé. I dnes vám proto přinášíme živé vysílání NASA TV, kde můžete tento proces sledovat v přímém přenosu.

Včerejší den se mohl do historie zapsat jako okamžik, kdy byl na obydlené stanici nafouknutý první nafukovací modul BEAM od společnosti Bigelow Aerospace. Celou operaci jste na našem webu mohli sledovat živě, ale kýženého výsledku jsme se ani po několika hodinách nedočkali. Nafukování provázelo hned několik menších komplikací, ale tou největší byl nakonec přetlak uvnitř modulu. V dnešním článku se pokusíme všechno zrekapitulovat a zároveň přineseme i předpokládaný výhled na další události.

Raketa Falcon 9 v1.2 již stojí na startovní rampě číslo 40 na Mysu Canaveral a čeká na okamžik, kdy se zapálí devět motorů Merlin 1D na prvním stupni. K zážehu by mělo dojít dnes ve 23:40 našeho času. Vynášená družice Thaicom 8 bude umístěna na geostacionární dráze, ale raketa Falcon ji dopraví na velmi protáhlou dráhu s hodně vysokým nejvyšším bodem. I proto bude velmi zajímavé sledovat, zda se podaří experimentální přistání prvního stupně na mořské plošině. A co víc – podle některých spekulací by na prvním stupni mohl letět motor Merlin, který už jednu misi absolvoval. Nenechte si proto celý start ujít a sledujte jej v našem česky komentovaném přímém přenosu.

Nafukovací modul BEAM (Bigelow Expandable Activity Module) dovezla na ISS kosmická loď Dragon ve svém nehermetizovaném nákladovém prostoru.16. dubna se složeného balíčku ujala robotická paže, která jej vyjmula z trunku Dragona a po několika hodinách připojila k volnému uzlu na modulu Tranquility. Tady modul čekal až do dnešního dne na svůj velký okamžik. Dnes totiž začne tolik očekávané nafukování celého modulu. V dnešním článku Vám dáváme možnost sledovat celý postup v přímém přenosu prostřednictvím NASA TV.

Možná jsme si už pomalu zvykli, že články týkající se cubesatů se zabývají buď hi-endovými kousky nebo zajímavými trendy týkající se např. využití letu v různých formacích či aplikace jiných průkopnických přístupů. Přírůstek o němž dnes bude řeč, ale není ani z jedné skupiny, není to ani původem český počin. Přesto je tato krychlička pozoruhodná právě díky svému původu, ale nikoli místem nýbrž svým týmem, postavili ji totiž žáci základní školy.

Raketa Falcon 9 se připravuje na Floridě na další start. V dnešních ranních hodinách byl úspěšně proveden již tradiční statický zážeh. Ten zahrnoval plné natankování rakety a celý startovní odpočet, který byl následován krátkým zapálením všech motorů. Po tomto testu bylo opět všechno palivo vypuštěno a raketa zamířila zpátky do hangáru na kontrolu a poslední předstartovní přípravy. Vynášeným nákladem je telekomunikační družice Thaicom 8, která po startu zamíří na geostacionární dráhu. Jak už se u SpaceX stává tradicí, i tentokrát proběhne pokus o přistání prvního stupně na plošině Of Course I Still Love You.

U Mezinárodní kosmické stanice momentálně kotví hned několik zásobovacích lodí. Jednou z nich je i Progress MS, první exemplář modernizované verze MS, která se do vesmíru vydala v prosinci loňského roku. Posádka nyní na této lodi zaznamenala menší problém, který zřejmě souvisí s netěsností nádrží na kapaliny, které zásobovací loď dováží na ISS. Astronauti v neděli 22. května nahlásili pozemnímu středisku, že vidí bílé vločky, které odletují od zaparkované lodi Progress. Pozemní středisko si na oplátku vyžádalo fotky celého jevu, které posádka obratem poslala na Zemi.

Jak jsme Vás informovali v nedávném článku, indická kosmická agentura ISRO provedla včera v 7:00 našeho času první letovou zkoušku miniraketoplánu RLV-TD. Podle oficiálního prohlášení vedení indické kosmické agentury letový test splnil očekávané úkoly a v některých ohledech si vedl dokonce ještě lépe, než se čekalo. Agentura má totiž k dispozici satelitní snímek testovacího miniraketoplánu na vodní hladině – s měkkým přistáním se přitom vůbec nepočítalo. Do oblasti vyrazil i sledovací vrtulník, který pořídil snímky RLV-TD a potvrdil, že stroj je vcelku.

Satelity navigačního systému Galileo dostávají jména po dětech z různých evropských zemí, dnes přichází řada na litevského chlapce a lucemburskou dívku. Družice, které jsou po nich pojmenované již sedí na špičce rakety Sojuz, která odstartuje zítra v 10:48 z kosmodromu v Kourou. Jelikož evropským kosmickým projektům věnujeme zvláštní pozornost, rozhodli jsme se zprostředkovat Vám plánovaný start živě i s českým komentářem.
Na webu Kosmonautix.cz používáme soubory cookies k zajištění správného fungování našich stránek, ke shromažďování anonymních statistických dat a pro lepší uživatelský zážitek. Více informací najdete zde.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.
Děkujeme za registraci!
Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.