sociální sítě

Přímé přenosy

Pokec s Kosmonautixem (červen 2026)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Vantor

Společnost Vantor si vybrala BAE Systems pro stavbu své nové generace družic pro zobrazování s vysokým rozlišením. Tato volba spojuje Vantor s bývalou divizí Ball Aerospace, která pomáhala vyvíjet satelity pro pozorování Země společnosti DigitalGlobe.

York Space Systems

Společnost York Space Systems 24. června oznámila, že družice, kterou postavila pro americké vesmírné síly, úspěšně demonstrovala obousměrnou taktickou komunikaci s využitím ultravysokofrekvenčních (UHF) při spojení z nízké oběžné dráhy Země.

Vast

Společnost VAST podepsala smlouvy s dalšími partnery pro výzkum mikrogravitace, který bude probíhat na komerčních vesmírných stanicích společnosti VAST.

NASA

Generální inspektor NASA ve své nejnovější zprávě varuje, že kapacita startovacích ram se blíží jejich limitům a jaké to představuje problémy pro kosmodromy.

OHB

Německá kosmická společnost OHB získá prostřednictvím prodeje akcií přibližně půl miliardy eur, což jí umožní rozšířit zařízení a usilovat o potenciální akvizice.

Astroscale

Společnost Astroscale, která se zabývá servisem družic, pracuje na přechodu od technologických demonstrací k pravidelné sérii misí, k čemuž přispěla i nedávná kapitálová injekce.

Victus Haze

Společnost Rocket Lab vynesla družici pro americké vesmírné síly, aby zahájila vojenské cvičení Victus Haze zaměřené na rychlou identifikaci a charakterizaci potenciálních hrozeb ve vesmíru.

USA

Bílý dům vydal výkonné nařízení, jehož cílem je sjednotit a urychlit vývoj kvantových technologií v USA, včetně vesmírných systémů, které by mohly umožnit navigaci, snímání a bezpečnou komunikaci nové generace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktuální dění

Oddíl astronautů NASA v roce 2018

Když byly před několika dny jmenovány posádky pro čtyři lety komerčních pilotovaných kosmických lodí, a celá pětina oddílu astronautů NASA získala letovou nominaci, rozhodli jsme se, že by stálo za to soupis oddílu po roce aktualizovat. Během posledního roku z oddílu odešlo pět astronautů: Timothy Kopra a Rex Walheim přestoupili do managementu NASA, a v červnu 2018 opustili NASA tři astronauti – Daniel Burbank, Jack Fischer a Peggy Whitson[ová]. Počet aktivních astronautů se zkušeností z letu raketoplánem se tím snížil na 22 (z toho 3 na pozici pilota a 19 jako letový specialista). V roce 2017 bylo vybráno 12 nových kandidátů, kteří po dvouletém základním výcviku oddíl doplní.

Ryugu z výšky jednoho kilometru!

Na konci července jsme se na našem webu společně rozplývali nad fotografií asteroidu Ryugu, který japonská sonda Hayabusa 2 pořídila z výšky 6 kilometrů. Libovali jsme si, jak je snímek detailní, jak jsou na něm ve srovnání s dřívějšími fotkami vidět pěkné detaily. Ano, věděli jsme, že tohle rozhodně není to nejlepší, co nám tato sonda může nabídnout a ve skrytu duše jsme se těšili na chvíli, kdy nám malý robotický průzkumník pošle snímek asteroidu z ještě větší blízkosti. Věděli jsme, že se dočkáme, jen jsme nevěděli, kdy to bude. Ta chvíle přišla právě nyní.

Electron poletí až v listopadu

Společnost Rocket Lab oznámila, že se do provozu vrátí v listopadu. Právě na tento měsíc přeplánovala několikrát odkládanou misi It’s Business Time, při které měla raketa Electron vynést z novozélandské rampy Launch Complex-1 několik cubesatů. Poslední pokus o start přišel v červnu, ale nakonec se neletělo kvůli vadnému kontroléru, který potřeboval vyměnit. Společně s avizováním nového termínu firma zároveň oznámila, že hned o měsíc později, tedy v prosinci, chce startovat s Electronem ze stejné rampy znovu – tentokrát na misi ELaNa XIX pro americkou kosmickou agenturu NASA.

Ariane 5 zdroj: esa.int

Vesmírné výzvy – červenec 2018

První prázdninový měsíc jsou pro vás připravena čtyři velká témata plus blok krátkých zpráv, zvaný Kosmonautika v kostce. Začneme startem mise Telstar 19V na raketě Falcon 9. Start družic Iridium NEXT má na svědomí tentýž nosič. K ISS se vydá zásobovací loď Progress MS-09. Na závěr zaburácejí motory nejsilnější evropské rakety Ariane 5 se čtyřmi družicemi Galileo v jejím nákladovém prostoru.

ŽIVĚ A ČESKY: První opakovaně použitý Block 5

Finální vývojová verze rakety Falcon 9 má zvládnout i několik desítek startů – zatím startovaly v této konfiguraci tři rakety a všechny měly nový první stupeň. Nyní nás čeká první mise, při které dojde k opakovanému použití Blocku 5 – půjde o stupeň, který v květnu letěl na misi Bangabandhu-1, což bylo vůbec první použití Blocku 5. Stupeň pak prošel důkladnou kontrolou, aby se technici seznámili s reakcemi premiérového hardwaru na reálné letové podmínky. Nyní je první stupeň připravený na svou druhou misi a opět nás čeká pokus o přistání – budeme rádi, když se přidáte k našemu přenosu.

Takto si start Falconu 9 Block 5 představuje Nathaniel Koga.

Třetí start Falconu během 16 dnů

Firma SpaceX nasadila v období kolem poloviny prázdnin skutečně divoké tempo. Začalo to už 22. července, kdy vypustila rekordně těžkou komunikační družici Telstar 19V a o tři dny později následovala předposlední desítka družic Iridium-NEXT. Pak jsme si dali pár dní pauzu, aby se mohly plošiny OCISLY a JRtI vrátit s oběma zachráněnými stupni do přístavu, ale volno nebude trvat dlouho, protože už na začátku příštího týdne bychom se měli dočkat dalšího startujícího Falconu. Tentokrát opět z Floridy a pro zákazníka z Indonésie. Bude to pouhých 16 dní od startu Falconu s družicí Telstar a navíc půjde o první opakovaně použitý Block 5!

Sestava AtlasV/Starliner se dočkala válcové prodloužení pod servisním modulem lodi.

Zkouška evakuace z lodi Starliner

Z floridského startovního komplexu číslo 41 startují rakety Atlas V a právě odsud se budou na cestu do vesmíru tyto nosiče vydávat i s novou kosmickou lodí Starliner. Bezpečnost posádky je pochopitelně na prvním místě a proto je potřeba ještě před ostrým provozem vyzkoušet všechny systémy, které mají zajistit, že se astronautům, ale ani obslužnému personálu, pokud možno nic nestane. Jedním z těchto prostředků je i evakuační lanovka. A právě ta se dočkala 19. června ostré zkoušky.

Kosmotýdeník 307 (30.7. – 5.8.)

Dalších sedm dní je za námi a kosmonautika nám toho opět přinesla tolik, že bychom mohli události přehazovat vidlemi. V posledních hodinách zvířila hladinu nominace amerických astronautů do soukromých lodí, ale my se v Kosmotýdeníku jako obvykle zaměříme spíše na témata, která si zaslouží pozornost, ale v průběhu týdne byla z nejrůznějších důvodů odsunuta na druhou kolej a nemohli jsme jim věnovat tolik pozornosti, kolik si zaslouží. Dnes se tedy v první řadě podíváme na návrat kosmické lodi Dragon od ISS, ale zmíníme se třeba i o tom, jak současná vlna veder mění tvář Evropy i při pohledu z vesmíru.

Tankování družice Aeolus

Do startu evropské družice Aeolus, která bude jako první stroj v dějinách kosmonautiky zaměřená výhradně na měření pohybů vzdušných mas z pozemské atmosféře, zbývají už jen necelé tři týdny. Bylo tedy načase, aby technici naplnili její nádrže palivem. Připravit družici na start není nic snadného – před techniky je dlouhý seznam přesně definovaných úkolů, z nichž některé jsou složitější než jiné. Mezi činnosti, které vyžadují speciální opatrnost a dodržování bezpečnostních opatření patří i plnění nádrží palivem. Použité palivo – hydrazin – je silně toxické a proto s ním mohou pracovat pouze specialisté oblečení do ochranných obleků, které připomínají přetlakové skafandry. Jakmile je tankování dokončeno, může se přistoupit k další sérii úkolů, kontrol a milníků. Před družicí Aeolus je v těchto dnech významný milník v podobě uzavření do aerodynamického krytu. Pokud se nic nepokazí, mělo by ke startu na raketě Vega dojít 21. srpna ve 23:20 našeho času.

Tito lidé osedlají soukromé lodě

Spojené státy vypravily z vlastního území poslední pilotovanou kosmickou loď před více než sedmi lety – 8. července 2011. O třináct dní později raketoplán Atlantis přistál, mise STS-135 skončila a s ní i třicetiletá éra raketoplánů. Stroje, které byly pýchou techniků, ale strašidlem ekonomů se přemístily do muzeí a američtí astronauti museli na své mise na Mezinárodní vesmírné stanici létat v ruských lodích Sojuz. Kromě americké hrdosti tak trpěla i finanční stránka – za každé místo v Sojuzu přeteklo do Ruska zhruba 65 milionů dolarů. Spojené státy proto již od začátku věděly, že musí vytvořit nový program, ve kterém budou hrát hlavní roli soukromé firmy. Včera jsme se dočkali oficiálního oznámení jmen astronautů, kteří mají jako první po téměř osmi letech opět startovat z amerického území.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.