sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Mocná Delta IV Heavy vyjela na rampu

Sice to už není nejsilnější raketa současnosti, ale pořád má šarm a kouzlo, které jí nikdo nevezme – raketa Delta IV Heavy 14. listopadu dorazila na startovní rampu 37 Mysu Canaveral, kde se bude chystat na start s utajeným nákladem pro Národní průzkumný úřad NRO. Raketa měřící na výšku 51 metrů byla na rampu převezena z montážní haly HIF (Horizontal Integration Facility) v horizontální poloze na transportéru s 36 koly. Integrované zvedací zařízení se druhý den postaralo o vztyčení třítrupé krasavice, která příští rok v červnu obslouží misi NROL-44.

Vraťme se ale ještě k dění v hale HIF, které předcházelo vývozu. Technici zde nejprve spojili tři základní stupně raket Delta IV a k mezistupni nad centrálním stupněm připojili horní stupeň DCSS. Dále došlo k instalaci systému LMU (Launch Mate Unit), který slouží jako strukturální podklad pro raketu, která stojí na startovním stole. LMU obsahuje 12 jistících šroubů, které jsou při startu pyrotechnicky odpáleny. Příští měsíc by měly začít zkoušky systémů rakety a pokud půjde vše dobře, dočkáme se integrace nákladu (chráněného aerodynamickým krytem) ve vertikální poloze. Tím bude Delta IV Heavy připravena na svůj 12. start celkově a 8. pro NRO.

Teoretická podoba satelitu řady Mentor v rozloženém stavu
Teoretická podoba satelitu řady Mentor v rozloženém stavu
Zdroj: http://reseau.echelon.free.fr/

Objevují se spekulace, že by nákladem při této misi mohla být družice ze systému Orion alias Mentor, která je určena k elektromagnetickému průzkumu (SIGINT). Pracovištěm těchto více než pětitunových družic je geostacionární dráha, na které rozvinou svou anténu, díky které se o nich hovoří jako o největších družicích ve vesmíru. Průměr jejich antény má totiž podle některých zdrojů převyšovat sto metrů! Systém Orion navazuje na starší systém Magnum a první družici na oběžnou dráhu dostal v roce 1995. Vynášení těchto družic měly dříve na starosti rakety Titan IV, v roce 2009 se začala pro tyto účely používat Delta IV Heavy. Z vývozu aktuálního exempláře vzniklo mnoho krásných fotek, které najdete v níže přiloženém Flickr albu.

Delta IV Heavy NROL-44 Mission Artwork

Zdroje informací:
https://www.ulalaunch.com/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://www.ulalaunch.com/images/default-source/default-album/l44lvos.jpg
http://reseau.echelon.free.fr/reseau.echelon/images/GIF/Aorion2.gif

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
v600
v600
5 let před

Taky hypotetický vzhled SIGINTcomment image

Radoslav Karásek
Radoslav Karásek
5 let před

A kedy by mala štartovať? Na stránke starty… Není nikde spomenuta

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před

V článku se píše o červnu příštího roku.

Radoslav Karásek
Radoslav Karásek
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

Pardon. Čítal som to dvakrát, ale toto som proste nevidel..

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před

V pořádku, to se stane. 😉

pbpitko
pbpitko
5 let před

Skvostné photos, asi tie naj aké som tu kedy videl. A Delta je skutočne krásavica. Mohutné Ď !
pb 🙂

Mr. G
Mr. G
5 let před

Viem, ze Delty travia na startovacej rampe relativne dlhy cas pred startom, ale NROL-44 ma startovat az v juni :O co na tej rakete budu tolko testovat ?
Pride mi to sialene dlha doba.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Mr. G

Přesně tak, je to u této rakety běžné. Mají se testovat kompletně všechny systémy.

pbpitko
pbpitko
5 let před

Ja by som si typol že testujú nejaké nad-štadardné požiadavky zákazníka.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  pbpitko

Před startem s Parker Solar Probe byla taky na rampě dlouho, není to výsada startů pro NRO.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.